Rok 2024 byl plný premiér českých počinů, které nabídly relativně pestrou směs žánrů i formálních experimentů. Ukázalo se, že stále fungují nejen osvědčené vzorce komedií a osobních dramat, ale také neotřelé formy vyprávění.
Články 16
Uplynulý víkend se nesl v kinech ve znamení premiéry očekávaného blockbusteru Čarodějka (Wicked) a dvou animáků, nového Pána prstenů a celovečerního dobrodružství Boba a Bobka. Jenže příběh ze Středozemě skončil s 5 tisíci diváky nakonec až na 6. místě návštěvnosti. Jak si vedly zbylé zmiňované tituly?
Zatímco ve Spojených státech díky Dnu díkůvzdání praskala o minulém víkendu kina ve švech, v Česku dali lidé přednost zejména předvánočnímu shánění dárků a slevám v rámci akcí Black Friday. Návštěvnost kin oproti minulému víkendu, který měl navíc doping v podobě „levné neděle,“ proto výrazně klesla. Odvážná Vaiana 2 (Moana 2) i přesto naplnila předpoklady a bude se řadit mezi nejúspěšnější animáky roku.
Kinaři zažívají před blížícími se Vánoci jedno ze svých veselejších obdobích. Mohou za to vděčit nejen várce silných a divácky atraktivních titulů, ale také uplynulé akci s levnou nedělí, kdy vybrané multiplexy nabízely výrazně levnější vstupné než obvyklé. Nejvíce na tom profitoval druhý Gladiátor (Gladiator II), jenž si na klesající zájem diváků nemůže stěžovat. Z nové Pyšné princezny pak vyrostla sympatická česká trvalka.
Česká kina se o uplynulém víkendu naplnila výrazně více než v minulých týdnech. Mohou za to jak silné novinky, tak špatné počasí i sváteční čas okolo 17. listopadu. Výročí sametové revoluce nahrávalo zejména Vlnám, nejvíce diváků ovšem dle očekávání přilákal návrat Gladiátora.
Do kin o uplynulém víkendu vtrhla dlouho očekávaná animovaná Pyšná princezna, která se neuvedla vůbec špatně. Bude ovšem slibný start stačit na velký úspěch v kinech?
Třebaže má animace v českém filmu jistou tradici, od devadesátých let trochu bojuje o svou tvář. Světová konkurence bývá obecně hnacím motorem pro zlepšení a vývoj, nicméně česká kinematografie má několik specifik. Jedním z nich je skutečnost, že tradice ve filmovém vyprávění jsou v tuzemsku zkrátka jiné než u zahraniční konkurence, a proto přejímání zahraničních vývojových modelů poněkud selhává. Zároveň má český film o poznání omezenější možnosti financování, a tak i při nejlepší vůli vyrovnat se zahraničním počinům prakticky není možné natočit rovnocenný počin. Na takový problém často narážel právě český animovaný film, který léta osciloval mezi tradičnějšími cestami i ambicemi přiblížit se světovému trhu. Na začátku 90. let navíc neměl český film obecně jednoduchou pozici.
V těchto dnech vstupuje do českých kin dlouho očekávaná animovaná verze Pyšné princezny, která nám klasický příběh princezny Krasomily a krále Miroslava představí v moderním hávu. I když se mnozí obávali výsledku, nakonec se jedná o důstojného nástupce pro mladé publikum, jenž originálu rozhodně nedělá ostudu. I přesto ale zůstane u řady diváků původní Pyšná princezna nepřekonaná, a tak se při této příležitosti sluší tento český pohádkový klenot připomenout.
Máme tu první listopadový čtvrtek, s nímž do českých kin míří hned osm premiérových titulů. Dnešek patří převážně česko-slovenské produkci, která tvoří více než polovinu z nich. Na své si nicméně přijdou i příznivci fantaskních hollywoodských bijáků nebo festivalových filmů.
Když se objevily první zprávy o výrobě animované Pyšné princezny, názory byly dosti protichůdné. Jedni chválili snahu o vytvoření animované pohádky moderního střihu, která na prvních obrázcích navíc nevypadala vůbec špatně, další se pozastavovali nad jistou zbytečností remaku. Vážně je potřeba předělávka jedné z nejoblíbenějších československých pohádek? Na tuto otázku si možná většina z vás odpoví negativně, i přesto se ale sluší uznat, že tato pohádková modernizace dopadla více než důstojně.