Pyšná princezna

74%
Pyšná princezna
Animovaný film Pyšná princezna je novou adaptací pohádky Boženy Němcové, poprvé zfilmované v padesátých letech. Vypráví příběh o králi Miroslavovi, který se zamiluje do obrazu krásné, ale pyšné princezny Krasomily. V převleku za zahradníka pronikne na Krasomilin zámek a kouzelná květina mu pomůže získat její srdce. Tím ale pohádka nekončí. Proradný rádce Maximus je totiž odhodlán jejich lásku zničit, a tak začíná dobrodružná cesta plná nástrah, honiček i poznání.



Recenze: Pyšná princezna

Kinobox.cz
65%

Nová Pyšná princezna rozhodně není zbytečností, co by dělala originálu ostudu. Naopak je vidět, jak moc Radek Beran a David Lisý originál milují a i při odklonu k svižnějším disneyovkám mu skládají poctu. Bohužel si přitom sami trochu svazují ruce a nepřichází s ničím překvapivým či osobitým. Kolonku animované jednohubky s českou pohádkovou poetikou ale naplňují poměrně zdařile.


Volpe
Volpe
1 857 bodů
6
Nejsem zrovna fanoušek původní černobílé pohádky z 50. let a nebudu fanoušek ani jejího animovaného remaku. Nutno však podotknout, že nová Pyšná princezna svou předchůdkyni nikterak nehaní a je její důstojnou nástupkyní. A pokud základní motivací tvůrců bylo přiblížit klasickou českou pohádku dalším generacím dětí, pak nezbývá nic jiného než konstatovat, že se jim tento cíl podařilo beze zbytku naplnit.


Dodatečné informace

Původní název:
Pyšná princezna (více)
  • Česká republika Pyšná princezna
  • Česká republika La princesa orgullosa
  • Česká republika The Proud Princess
Premiéra v ČR:
7. 11. 2024
Distributor:
CinemArt
Země původu:
Česká republika, Polsko, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Pyšná princezna: předlohy

Nový český animovaný film Pyšná princezna se hlásí hned ke dvěma hlavním inspiračním zdrojům, pohádce Boženy Němcové Potrestaná pýcha a její filmové adaptaci, z roku 1952, Pyšná princezna. Patnáctistránková pohádka Boženy Němcové vyšla poprvé v roce 1845 v pátém svazku souboru Národní báchorky a pověsti. Dnešní čtenáře by v ní možná překvapila stylizovaná pasáž popisující až erotické vzplanutí princezny Krasomily, která byla z mnoha pozdějších vydání vyškrtnuta.

Černobílá filmová pohádka Bořivoje Zemana se v základních bodech drží literární předlohy, zdůrazňuje ale motivy poplatné době jako vysoké daně v Půlnočním království nebo postavy proradných rádců. Výrazněji pozměňuje taky druhou část příběhu. V knize se Krasomila zamiluje do krále Miroslava převlečeného za zahradníka, její otec král jí povolí svatbu, ale zároveň je vyžene z království, neb má Miroslava za neurozeného. Krasomila žije chvíli prostý život jako žena zahradníka a až na konci se dozví, že si vzala krále. Naproti tomu ve filmu vyženou zamilovaný pár z království intriky rádců a Krasomila se s Miroslavem ožení až poté, co vyjde najevo, že jde ve skutečnosti o krále.
Film Pyšná princezna se natáčel v Telči, ústřední dvojici ztvárnili Alena Vránová a Vladimír Ráž, do paměti se vryl i Stanislav Neumann jako král a Jaroslav Seník a Miloš Kopecký coby rádcové. Pohádku vidělo v kinech 8 milionů diváků a dosud tak drží pozici nejnavštěvovanějšího tuzemského filmu všech dob.

Pyšná princezna: nové zpracování

Práce na scénáři k nové animované verzi pohádky Pyšná princezna začaly už v roce 2019. Tvůrci si od nového zpracování slibují přilákat do kin několik generací diváků a zároveň zprostředkovat klasickou pohádku skrze propracovanou moderní animaci připomínající americké animáky i dětem, pro které by byla původní černobílá verze nestravitelná. Současná adaptace zasazená do prostřední inspirovaném českou krajinou, hrady a zámky bude odkazovat jak na původní pohádku Boženy Němcové tak film Bořivoje Zemana, přidá ale i nové postavy a moderní vyprávěčské postupy.
Jeden ze dvou režisérů snímku, Radek Beran, k tvůrčímu záměru dodává: „Je to nové převyprávění více než šedesát let starého hraného filmu animovanými postavami s použitím nejmodernějších technologií. Setkání látky, kterou všichni známe z dětství a je součástí našich vzpomínek, se současnou moderní animací bylo velkou výzvou. Zároveň jsme s radostí použili některé ikonické momenty původního filmu. Například jízdu na kládě, šermovací tanec v trámoví, zpívajícího ševce na hranici království, nebo „našli moji rádcové“.

Pyšná princezna: hudba

Za hudbou k nové animované pohádce stojí skladatelé Ondřej Gregor Brzobohatý a Ondřej Brousek známý také z kapely Monkey Business. Ti se při skládání originálního dabingu inspirovali hudbou Bedřicha Smetany, ale i melodiemi známými z původní filmové verze.
Jak se Pyšné princezně daří můžete zjistit v žebříčku nejlepších český filmů roku 2024. Pro milovníky dětských vyprávění je tu pak žebříček nejlepších pohádek.

  • Ve filmu Pyšná princezna vystupuje celkem 57 postav. Na jejich vytvoření byl potřeba jeden rok vývoje a další rok trvalo ladění detailů ve 3D prostoru.
  • Od první animace finálního filmu uběhlo do dokončení filmu 15 měsíců, nicméně od počátku vývoje to trvalo více než 5 let. Od zahájení vývoje do dokončení výroby bylo na film Pyšná princezna potřeba celkem 141 879 hodin celého týmu.
  • Film Pyšná princezna je inspirovaný nesmrtelnou předlohou Boženy Němcové a kultovní hranou verzí Bořivoje Zemana.