Jako každý rok se velký statek chystá na vzácnou návštěvu. Král a jeho družina se tudy budou vracet na svůj královský zámek. Přestože se majitelka statku se svou dcerou Dorou nedočkají prince, který se svými přáteli Kamilem a Vítkem utekli do lovit do lesů, dokáže se ctižádostivá žena i s Dorou pozvat na královský ples. Jejich nevlastní dcera, které nikdo neřekne jinak než Popelka má sice zakázáno se přivítání krále zúčastnit, vůbec jí to však nevadí. Raději se vypraví na projížďku lesem na svém koni Juráškovi. V lese se střetne s princem, kterému překazí lov a poté mu hravě uteče na jeho vlastním koni. Macecha s Dorou se chystají na ples a pošlou čeledína Vincka na nákupy do města, ten slíbí Popelce, že jí přiveze to, co mu cestou cvrnkne do nosu. Jsou to tři oříšky, které ukrývají nečekané tajemství. V prvním najde Popelka myslivecký oblek i s kuší. Vydá se do lesa, kde opět narazí na prince. Tentokrát mu předvede své střelecké umění a získá prsten určený pro krále lovu. Než však princ stačí zjistit, kdo je tím mladým čarostřelcem, Popelka se vytratí. Ve druhém oříšku najde Popelka plesové šaty a může se tak navzdory zákazu vypravit na ples. Tam okouzlí prince, který ji požádá o ruku. Popelka však jeho nabídku přijme pouze pod podmínkou, že princ uhodne její hádanku, potom z plesu uteče. Princ se ji s Vítkem a Kamilem vydá hledat a cesta ho dovede až na statek. Tady však opět narazí na vypočítavou macechu, která chce princi lstí vnutit svou dceru Doru...
Jedno z vrcholných děl režiséra Václava Vorlíčka, které s odstupem bezmála půlstoletí neztratilo nic ze svého půvabu.
Všechno stojí na klasickém popelkovském příběhu - mimořádnost tohoto zpracování je v logickém (plesová sezóna je přece v zimě!) posunu do zasněžených exteriérů. Popelka Libušky Šafránkové je osiřelá dcera bohatého statkáře, po kterém zůstala na hospodářství jako paní její nevlastní matka (německá herečka Carola Braunbock) se svou vlastní dcerou Dorou (mladší z obou sester Hlaváčových Dana). Popelka je vychovaná jako syn - zvládá střelbu z kuše i jízdu na koni - přesto je pod ušpiněnou tvářičkou jemná pleť a pohled laně a pod hadry dobré srdce. Popelku mají na statku všichni rádi (kromě macechy a nevlastní sestry) a přejí jí štěstí. I princ si drobnou něžnou dívku s malou nožkou zamiluje na první tanec - netuší ovšem, že pod krásnými šaty se skrývá divoženka s rychlýma nohama i střelec se zázračnou muškou, kterému daroval prsten pro krále honu ...
vynikající obsazení (kromě Pavla Trávníčka a Libuše Šafránkové např. Vladimír Menšík jako Vincek, neodolatelná Helena Růžičková jako Droběna, Jan Libíček jako preceptor)
povedené kostýmy (zejména klobouky paní macechy nebo kreace obou statkářek, jakož i šaty pro Popelku krása a nádhera)
Tuto pohádku mi televize doslova zprotivila. Každý štědrý večer to byla jasná volba v naší rodině. Od té doby, co si mohu vybrat sám, tak raději přepnu na Pelíšky a Popelka je už pro mě už nezajímavá.. vracím se k ní pouze mimo štědrý večer a maximálně jednou za 3 roky.
V roce 1973 převzal režisér Vorlíček cenu diváků - Křišťálový pohár na páté přehlídce filmů pro děti v Ostrově nad Ohří. Hlavní cenu Zlatého dudka za nejlepší dívčí respektive chlapecký herecký výkon získali i herci Libuše Šafránková a Pavel Trávníček. Zvláštní cenu poroty snímek vyhrál na 7. ročníku Festivalu českých a slovenských filmů v Nitře. Tři oříšky pro Popelku byly dále zvoleny na 40. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně “Nejoblíbenější pohádkou století“. Na 14. ročníku film získal cenu - čestné uznání dětské poroty.
Chyba ve filmu: V sekvenci, kdy lokaj Vladimír Menšík seřezává větve ze stromů, je vidět v dálce sloup, který vypadá jako z elektrického vedení.
Herečka Dana Hlaváčová, která hrála Doru, byla při natáčení v šestém měsíci těhotenství.