Christopher Nolan je největším režisérem světa a jen co vyšlo najevo, že v jeho novém projektu uvedeném roku 2026 zazáří Matt Damon, už se rojí spekulace o utajovaných detailech kolem příběhu i žánru. Podle některých se autor oscarového Oppenheimera či sci-fi Interstellar chystá natočit horor, jiní vytahují inspiraci klasickým britským seriálem a ty nejnovější spekulace, do nichž se vkládá zatím nejvíc důvěry, zmiňují rozsáhlé terénní přípravy na futuristický akční příběh ve stylu pozapomenuté klasiky Létající oko (Blue Thunder) z roku 1983.
Články 147
Mohlo by se zdát, že Christopher Nolan si konečně bude chtít trochu odpočinout – vždyť loni získal vytouženého Oscara (respektive rovnou dva) díky Oppenheimerovi, oceněnému za nejlepší režii i jako nejlepší film. Jeden z nejpopulárnějších filmařů současnosti si však oddechnout nehodlá a už za dva roky nás zavede do dalšího ze svých opěvovaných světů.
V neoficiální kategorii herců, jimž nikdy nepřipadl Oscar, by třiašedesátiletý Tim Roth zaujímal výsadní postavení. Tarantinův oblíbený antihrdina z Pulp Fiction, Gaunerů, Osmi hrozných nebo Čtyř pokojů je neomylnou hereckou jistotou, která obohatí chystaný projekt plný jemu podobných kalibrů. Celovečerní pokračování slavného seriálu Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu totiž vedle Cilliana Murphyho a nově připojeného Rotha uvede na nejdrsnější britskou scénu minulého století ještě Rebeccu Ferguson a Barryho Keoghana.
Když příliš dlouho tančíte s ďáblem, přijde si k vám domů. Z prvního traileru na očekávaný hororový snímek Hříšníci (Sinners) sice není zřejmé, jaké bytosti přijmou démonický rozměr, ale režisér Black Panthera a Creeda Ryan Coogler evidentně připravil výživný vidlácký děs. Michael B. Jordan se samopalem odráží plíživé útoky zombifikovaných či upírských smolařů a z celé upoutávky tryská dojem čehosi jedinečného a snad také inteligentního.
Oppenheimer byl jistě jednou z filmových událostí minulého roku. Vzhledem k tématu však nepřekvapivě vzbudil i nejednu kontroverzi. Jednou z nich byla kritika ze strany (nejen) mnoha japonských diváků, že snímek přeměňuje událost, při níž zemřely desetitisíce nevinných lidí, v příběh jediného Američana. Zastánci Christophera Nolana argumentovali, že takový je zkrátka úhel pohledu díla a britskému režisérovi nepřísluší stavět se do kůže obětí a pokoušet se zprostředkovávat jejich zkušenost, které nemůže rozumět. Odpůrci to považovali za výmluvy. Bude tedy velmi zajímavé sledovat osud nového projektu Jamese Camerona, který chce být vším tím, čím Oppenheimer není.
Asi všichni víte, že Christopher Nolan patří mezi nejvlivnější a nejvelebenější režiséry současnosti. Ostatně fakt, že si právě letos došel díky Oppenheimerovi pro svého prvního režijního Oscara, leccos napovídá. Každý jeho film je velkou kino-událostí a jednou z těch největších a nejoblíbenějších, kterou na velká plátna přinesl, bylo jistě sci-fi Interstellar. Vesmírné putování Matthewa McConaugheyho letos slaví 10 let od premiéry a vy si při té příležitosti můžete sci-fi epos připomenout v té nejlepší možné kvalitě.
Pearl Harbor byl jedním z největších filmů roku 2001, v němž se Ben Affleck a Josh Hartnett pod svištějícími japonskými nálety přetahovali o ruku Kate Beckinsale. Zatímco první jmenovaný svůj filmový boj přežil a soustavně buduje úspěšnou hollywoodskou kariéru jako herec i režisér, po Hartnettovi se hlavně v minulé dekádě slehla zem. Hvězda nadcházejícího thrilleru M. Nighta Shymalana Past totiž nechtěla, aby ji práce a s ní související mediální pozornost zcela pohltila. Osmnáctiměsíční pauza od hraní a dvojnásobné odmítnutí úlohy Supermana šestačtyřicetiletého herce nemrzí, v současnosti se mu ostatně blýská na zářnou budoucnost.
Letní filmová sezóna roku 2023 náležela především dvěma snímkům, které si premiéru odbyly ve stejný den a z vlastní tematické i estetické rozdílnosti vyždímaly oboustranně lukrativní marketing. Růžová Barbie byla s tržbami 1,5 miliardy dolarů největším hitem roku, kvantovou fyzikou prošpikovaný životopis Oppenheimer si připsal necelou miliardu a navrch sedm Oscarů. Letošní následovníci? Internet se už začíná bavit souběžným uvedením listopadových filmů Gladiátor 2 a Čarodějka (Wicked – Part One), od nichž by si optimisté rádi slibovali napodobení fenoménu Barbenheimer.
Průzkumy trhu si žádají rozličné statistiky a agentura Talker Research si v zámoří posvítila na věčný problém filmového fanouška – kolik minut by měl trvat perfektní snímek? Jednoznačná odpověď se vylučuje pod nánosy přidružených diskuzí kolem tématu, ambicí díla a také žánru, neboť například životopisné portréty zkrátka vyžadují víc tahů štětcem než oddechové komedie či strašidelné horory. Dvě tisícovky Američanů přesto poskytly nosný vzorek a výzkum dopadl jednoznačně. Ideální délka filmu je prý 92 minut, což dělá dokonale vyváženou podívanou třeba z komedie Vybíjená nebo animáku Toy Story 2.
V souvislosti s nedávným udělování Českých lvů leckoho zaskočilo ocenění pro nejlepší film. Tím se stali Bratři, kteří však v žádné jiné kategorii neuspěli. Zato letošní oscarová ceremonie v tomto ohledu šokující nebyla, jelikož nejlepší film Oppenheimer získal i sošku pro režiséra Christophera Nolana, herce Cilliana Murphyho i Roberta Downeyho jr. a tři další. Takové výsledky jsou už přece jen typičtější.