Uplynulo dvacet let od premiéry Českého snu, dokumentárního dobrodružství Víta Klusáka a Filipa Remundy, jímž se tito filmaři nejprve jako duo, nakonec i samostatně, postavili do čela české dokumentaristiky, kde v mnoha ohledech zůstávají dodnes. Jak obstojí kontroverzní snímek po dvou dekádách – předběhl dobu, nebo už jeho hrany obrousil čas?
Články 60
Když si před třemi lety skupina Nova vytyčila cíl, aby jejich streamovací služba Voyo do roku 2025 nasbírala milion aktivně platících uživatelů, mnozí to považovali za velmi bláhový a možná až příliš ambiciózní plán. Jenže největší lokální platforma od té doby překonala všechny možné předpoklady a nyní překročila další důležitý milník, díky němuž se internetový domov Ivety či hitu Případ Markovič: Hojer onomu milionu už značně přiblížil. A možná i streamovacímu vládci u nás – Netflixu.
Zatímco americká kina zejí prázdnotou a doplácí na absenci hollywoodských novinek, české multiplexy zaplňují komerčně vděčně tuzemské tituly. K osvědčenému komediálnímu tandemu Aristokratka ve varu a Jedeme na teambuilding se tento víkend přidal dokumentární Karlos. I když od pohledu do života kontroverzního MMA zápasníka se asi čekalo o něco víc.
Dokumentaristka Jarmila Štuková a producentka Maja Hamplová přináší dokument o životě Češky, jež žije s následky útoku kyselinou. Tento tragický fenomén se ve světě stává čím dál častějším a mívá mnoho motivací. V tomto případě šlo o pomstu bývalého partnera. Událost poskytuje záminku jak ke zkoumání osobní identity, tak i otázek týkajících se celé společnosti včetně postavení žen v páru i mimo něj.
Máte náladu na hodinu a tři čtvrtě dlouhou vzpomínku na koronavirus? Nemáte? No to se nedá nic dělat, Vít klusák už ji má připravenou. Nejvýraznější český dokumentarista se dva roky věnoval observaci života v bezčasí a spolu se svou partnerkou Marikou Pecháčkovou dal dohromady snímek Velké nic, který by nemohl mít příhodnější název.
Po rekordním loňském roce, kdy do kin vstoupilo 75 tuzemských a koprodukčních filmů a dokumentů, nás letos v rámci novinek nečeká taková smršť. Hlavní lákadla přijdou až ve druhé půlce, v tomto článku přinášíme podrobný přehled českých a koprodukčních premiér do konce června. Data a termíny uvádí Unie filmových distributorů na základě informací z jednotlivých produkcí a distribučních společností. Časem se pochopitelně můžou měnit.
Nové koprodukční drama České televize ostrouhalo, kdo to pro změnu v rámci drsného žánru vyhrál, byli (zase) Poláci. Kladně hodnotíte novinku Alice Nellis, zaujala vás filmově pojatá legendární výprava Kon-Tiky nebo crazy komedie s Oldřichem Novým z roku 1939. Jsou tu další Komentáře týdne. Inspirujte se. Vaše názory uvádíme bez jakýchkoli redakčních úprav.
FAMU dělá poslední dobou slušnou práci, aby se tvorba jejích studentů zpřístupnila světu. Krom dlouho očekávaného internetového archivu spuštěného dříve tento rok do kin vstupuje třetí pásmo FAMU v kině. To nabízí pětici filmů, které mají reprezentovat to nejlepší ze studentské tvorby minulého roku.
Pátý Mezinárodní filmový festival ELBE DOCK a 16. Cena Pavla Kouteckého se odehrají v Praze, Ústí nad Labem a Drážďanech od 12. do 21. května. Tématem letošního festivalu je otázka: Kam směřuje naše (digitální) budoucnost? Doprovodný program v nepřístupných prostorech bývalého protiatomového bunkru či nákladového nádraží v Drážďanech toto téma zobrazí ve spojení s umělou inteligencí a novými médii.
Má mít důsledná a maximálně obětavá péče o dítě nějaké limity? Pokud ano, jaké? Takové a další otázky vyvolává nový snímek Eriky Hníkové.