Ad Astra

65%
Ad Astra
Brad Pitt putuje na vnější okraj sluneční soustavy, aby zastavil hrozbu pro veškerý život na Zemi. Objevuje zde tajemství, která zpochybňují povahu lidské existence a naše místo ve vesmíru. 22. století. Umělá inteligence je integrována do všech průmyslových odvětví, Měsíc a Mars jsou kolonizovány, lidmi osídlené satelity obíhají kolem Neptunu, nejvzdálenější planety sluneční soustavy. Na Zemi se staví nová babylónská věž. Je to anténa, jejíž konec dosahuje až do vesmírného prostoru a která má sloužit k vyhledávání inteligentního mimozemského života. Tým budující tuto obří stavbu vede Roy McBride (Brad Pitt). Astronautem se stal díky svému otci (Tommy Lee Jones), jenž byl velitelem výzkumné expedice projektu Lima. I jejím úkolem bylo pátrat po vyspělém mimozemském životě a před dvaceti lety zmizela kdesi v hloubi vesmíru. Nyní je Země postižena řadou nečekaných katastrof, které zasáhnou i stavbu obří antény. Americké zpravodajské služby se domnívají, že Royův otec stále žije a ohrožení Země má původ v explozích, ke kterým dochází u planety Neptun a souvisí s projektem Lima. Roy je vyslán na vesmírnou misi vedoucí přes Měsíc a Mars až k vnějšímu okraji sluneční soustavy, aby zde otce našel. Jeho cesta však odhalí tajemství zpochybňující samou podstatu lidské existence a jejího místa ve vesmíru. (Cinemart)



Recenze: Ad Astra

Kinobox.cz
80%

Ad Astra má slušnou šanci uspět příští rok na Oscarech (minimálně nominace za režii, kameru, vizuální efekty a pro Pitta by byly na místě), horší to ale patrně bude s výdělky v kinech. Představa, že by se takto divácky málo vstřícný film stal velkým komerčním hitem, mi v tuto chvíli bohužel nepřijde moc pravděpodobná.

Kinobox.cz
70%

Když film skončí, budete si pravděpodobně říkat, že jste viděli (a slyšeli) film, na kterém si jeho tvůrci dali velmi záležet a chtěli vám jeho prostřednictvím předat jakési intenzivní emoce. Ale nebude existovat prakticky nic, o čem by se vám po skončení filmu chtělo přemýšlet, natož o tom diskutovat s někým jiným. Což je něco, co bych od inteligentních sci-fi filmů očekával...


Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
8
James Gray nedělá typické divácké filmy a všechny jeho film mají svůj specifický a hodně pomalý styl vyprávění, který dokáže navodit atmosféru, ale zároveň i otrávit diváka. Tentokrát se poprvé dostává do vod sci-fi, aby natočil další pomalý, neakční film, kombinující Interstellar a Gravitaci a okoření to meditativním rozměrem jako od Terrence Mallicka. A musím uznat, že mi to překvapivě sedlo a Ad Astra je pro mě největším překvapením roku 2019, přestože to rozhodně není film pro každého. Velice mě zaujala výborná vizuální stránka a umírněný výkon Brada Pitta, který byl pro něj atypický, ale dokonale mu seděl. Samotný příběh není nijak objevný a ve výsledku jde o nenaplněnou lásku otce a syna, ale pro vyprávění to není podstatné. I přes nevýrazný konec, od kterého jsem čekal nějaké výraznou pointu, se jedná o výborný film.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 687 bodů
10
Každý fanoušek žánru sci-fi si jistojistě vybaví námět snímku '2001: Vesmírná odysea' (1968). Vizuálně dokonalý filozofický spektákl vyzdvihující širšímu vědomí otázku nekonečna. Nyní tu máme něco podobného. 'Ad Astra' sice svým vizuálním stylem už neoslní, ale myšlenka je daná a kupodivu ne každý divák se nad tím pozastaví. Žijeme v době, kdy je na vzestupu robotizace a s tím i spojená tzv. umělá inteligence, se kterou se potkáváme takřka snad už všude. Tato technická odvětí zkrátka dokáže samostatně existovat bez zásahu člověka. A právě v tom je jádro problému. Má existence živého tvora vůbec nějaký smysl? Z jakého důvodu jsme? A co naše existence vlastně znamená pro nekonečný vesmír? Tyto a spousta dalších otázek je hlavní devizou, na které se tento příběh snaží najít odpovědi. Srovnání s klasickou Vesmírnou odyseou je zcela na místě. V obojích případech se jedná o sci-fi, u kterého se setsakramentsky musí přemýšlet, aby vůbec došlo k pochopení dané problematiky. Tohle není žádná popcornová zábava, to je prostě filozofie. Tempo vyprávění je tedy záměrně pomalé a je to ku prospěchu věci, právě z důvodu postupného diváckého zachytávání daných myšlenek. A protože se napříč spektry polemizuje o životě, není od věci, že se připomíná i otázka zásadní. Jsme ve vesmíru sami? Snímek není katastrofický ani idylický. Je realistický. Do středu hlubokého tajemství při hledání zapomenutého i uzurpovaného lidstva je dějově uvržen syn s otcem v osamění někde ve vesmíru. A byl to dobrý tah na branku. Co lépe by vystihovalo dané myšlenky v kontrastu mládí se stářím. A je také dobře, že se nezopakovaly dechberoucí vesmírné záběry na kosmické plavidlo za hudby symfonie, dle zmíněné Vesmírné odysey. Zlé jazyky by měly hořkost v puse z domněnky, že by se jednalo o obyčejnou vykrádačku.
Pete69
Pete69
32 979 bodů
7.5
Film o složitém vztahu otce se synem.. oba jsou průkopníci v poznávání vesmíru a nemají lehký osud. Vše se line v ponuré až depresivní atmosféře doplněné vhodnou a nadprůměrnou hudbou. Efekty a ztvárnění vesmíru spíše průměrné, ale tento film má jiné poselství, vesmír je jen bonus. Jeden z nejzajímavějších filmů roku 2019.

Dodatečné informace

Původní název:
Ad Astra (více)
  • USA Ad Astra
  • USA Ad astra
  • USA Ad Astra - Zu den Sternen
  • USA Ke hvězdám
Premiéra v ČR:
19. 9. 2019
Distributor:
CinemArt
Země původu:
USA, Čína, Brazílie
Přístupnost:
12+
Rozpočet:
87,5 mil. USD
Tržby:
127,46 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Ad Astra je dostupný s českými titulky a českým dabingem

Podobné


Powered byJustWatch

  • V čase 19:25 je vidět Tommy Lee Jones ve stejném vesmírném obleku jako ve filmu Vesmírní kovbojové (2000). Jediný rozdíl je v tom, že dvě horní nášivky byly digitálně upraveny tak, aby odpovídaly skafandrům Space Comm ve filmu Ad Astra.
  • Produkční tým Ad Astra před několika lety kontaktoval skupinu Virgin Richarda Bransona a požádal ho, zda by ve filmu mohl použít jejich značku. Zástupce společnosti souhlasil - "Mysleli jsme si, že je to opravdu zábavný koncept, a byli jsme opravdu rádi, že se můžeme zapojit." McBride se tedy sveze raketoplánem Virgin Atlantic na Měsíc.
  • Název znamená v latině "ke hvězdám". Často se používá jako zkratka pro "Per Aspera Ad Astra" (Přes nepřízeň osudu ke hvězdám); méně často pro "Per Ardua Ad Astra (stejný význam), což je motto Královského letectva. Tato fráze přetrvává z věty ("Lidstvo hledá *ke hvězdám* inteligentní život a příslib pokroku.") těsně předtím, než se objeví název filmu (zvýraznění doplněno).