Mysleli jste si, že filmy už dávno vyčerpaly všechny možnosti, jak lze dolovat napětí? Neúnavný inovátor Steven Soderbergh, jenž letos ve Varech uvedl nový sestřih své klasiky Kafka oproštěný od mluvených dialogů, zkouší zase něco neobvyklého. Ve spolupráci se scenáristou Jurského parku Davidem Koeppem, jenž napsal i režisérův poslední thriller KIMI, staví na hlavu hororové konvence v experimentu Presence, vyprávěném a snímaném z pohledu nadpřirozené duchařské entity. Úvodní trailer na snímek, který už viděli diváci na festivalu Sundance, se nese ve stále typičtějším duchu distribučního studia Neon – tedy samý znepokojivý náznak a žádné spoilery.
Články 12
Předvečer svátku všech svatých je hlavně v západních zemích možná nejoblíbenější tradicí, která od premiéry kultovního Halloweenu (1978) vymezila vlastní filmový subžánr. Do něj mohou spadat nejen horory, jež dále stírají hranici mezi světy živých a mrtvých a prohlubují zvyky související s navlékáním strašidelných kostýmů, ale i další příběhy protknuté příslušnými svátečními motivy. Představíme si deset méně vyzdvihovaných filmů vhodných pro halloweenský večer, z nichž si vyberou diváci a divačky lačnící po napětí a krvi stejně jako romantici, vtipálci, fandové kultovních bizárů i rodinné typy s dětmi.
Narodit se s genetickou zvláštností, která se projevuje zpomaleným tělesným růstem, specifickými obličejovými rysy a odlišnou mentální kapacitou i emočními projevy, nemusí vyústit v neplnohodnotný život. Patnáctiletý Noah Matthews Matofsky má Downův syndrom, přesto se v následujícím týdnu představí na Disney+ v očekávané hrané adaptaci Peter Pan a Wendy po boku Juda Lawa. Je to vůbec poprvé, co takto diferencovaný člověk ztvárňuje velkou roli ve filmovém blockbusteru.
Společnost Walt Disney má v kinematografii obrovskou tradici a na poli animované tvorby jí náleží výsadní postavení minimálně od roku 1937, kdy uvedla první celovečerní animák Sněhurka a sedm trpaslíků. V poslední dekádě ale Myší dům vytváří miliardové impérium jednak z Marvelu a Star Wars, jednak z hraných předělávek svých kreslených klasik. Těch existuje zatím osmnáct, ale stále se najdou takové tituly, které modernímu kabátu odolávají. A minimálně v jednom případě je odpor vůči nové verzi vskutku dlouhodobý a všeříkající.
Jeden z nejlépe hodnocených filmů roku se představil na karlovarském festivalu a jeho tuzemské uvedení v kinech je za dveřmi. A rozhodně se na něj vyplatí vyrazit do tichých a tlumeně osvětlených kinosálů, kde vynikne jeho pozoruhodné a okázalé audiovizuální provedení.
Letošní ročník MFF Karlovy Vary je za námi, tak vám jako ohlédnutí za ním nabízíme minirecenze sedmi výrazných snímků, které zde byly letos k vidění.
Jste na festivalu v Karlových Varech? Zde máte naše tipy na filmy, z nichž se dozajista vyklubou velké pecky!
Režisér David Lowery už definitivně patří k mým oblíbencům. Jeho filmy s napětím očekávám a zašla bych si na ně do kina, i kdybych nechodila na vše, co v kinech vyjde. The Old Man and the Gun (2018) je jeho nejnovější snímek, který stejně jako jeho předchozí filmy působí komorně, intimně, bez důrazu na akci, ale s o to větším zaměřením na leckdy minimalistické, ale velmi působivé herecké výkony.
Během své šedesátileté kariéry nám Robert Redford naservíroval nejednu klasiku (a to jak z pozice herce, tak i režiséra). Krimi komedií The Old Man & the Gun, která již příští měsíc startuje v amerických kinech, se s diváky nadobro rozloučí.
Proslulý 81 letý herec, producent a oscarový režisér se loučí s herectvím. Komediální drama Davida Loweryho Old Man with the Gun (2018) bude mít v USA premiéru letos v říjnu a půjde o poslední snímek, v němž se Redford představí. Podobně jako v legendárním Podrazu (1973) i tady půjde o jednu "vykutálenou" loupež.