Recenze seriálu Šógun

86%

Komentáře a recenze 35

Dle počtu bodů
Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
6
Dlouho jsem nezažil tak neopodstatněný, seriálový hype, jako v případě Šóguna. Ano je zde fantastická výprava, kostýmy, herci a postavy, které ctí tradice a skládají poctu japonské historii ale zároveň to je neskutečně zdlouhavý a nebojím se napsat i často táhlý a nudný seriál, který by si zasloužil výrazně prostříhat. Nečekám monumentální bitvy v každém díle, ale aby se zde chodilo, klečelo a neustále kecalo o cti a podobně, to bylo na mě moc.
Klajnik
Klajnik
9 194 bodů
5
Mé nadšení ze Šoguna postupně vyprchávalo a v závěrem jsem byl poměrně neuspokojen. Důvodem přitom není (záměrně) otevřený konec! Záčátek pro mě byl příslibem něčeho, co se ve finále nedostavilo v míře, která by mi stačila. Tahle show sazí na tři kvalitativní aspekty:

1. Kulturní diference mezi Angličanem a Japonci je jedním z motivů, který mě k této show zrvu připoutal, ale v tomto ohledu to nejde zas tak moc do hloubky, protože předmětem není pojednání na kulturní rozdíly. Očividně tu ale byl narativní záměrem nechat protagonistu, Angličana Blackthorna, přilnout k Japonské kultuře. Je to zjevné, protože se čím dál tím víc ztotožňuje s "japonstvím" a snad by mu předchozí schémata a manýry měly připadat čím dál tím víc zavrženíhodná. Ve skutečnosti se však ztotožňuje s japonstvím spíše s nouze, vypočítavosti. Přišlo mi, že si spíš chce být jedním z nich, aby zapadl, aby udělal dojem na Toranagu či Mariko, než že by se v něm něco doopravdy zlomilo, či v Japonsku objevil něco, po čem vždycky toužil... Divák ho samozřejmě poznává až v momentě, kdy do Japonska doplouvá, takže nemáme dostatečný zarámování. Blackthorn chce jakožto protestant nejdřív porazit katolíky, kteří drží Japonsko ve své sféře vlivu, ale tato linka rychle ztrátí na významu i proto, že seriál se moc nevěnuje vlivu katolíků na Japonsko případně nějakému Blackthornovo kříži s katolíky či katolicismem obecně. Následně se Blackthorne snaží získat srdce Toranagy a své překladatelky Mariko. Jakmile ale přestane vidět cestu, tak chce odplout z Japonska pryč. Pro mě to teda zas tak půvabná postava nebyla.
2. Postavy by ovšem divákovi k srdci přilnout měly, protože pozornost je centrována spíše na ně než na příběh, který ani není pořádně uzavřen. Po konci desátého dílu bychom mohli očekávat druhou sérii, ale jak seriál tak prý i kniha končí poněkud otevřeně. My sice víme, co by se má dále stát, plán byl zosnován, ale jeho exekuci neuvidíme a zase, nevím jak je tomu v knize, ale přišlo mi, že řada dějových linek seriálu buď nedostala mnoho prostoru k prokreslení, abych dostal náležitý pay-off anebo jaksi zapadla a ani se nedovyvinula. které mi ovšem k srdci nepřirostly dost na to, abych byl toliko zaujat jejich počínáním nebo abych z jejich činění měl toliko zábavy. U Mariko jsem pořádně nepochopil, co jí tak vnitřně tíží, proč je ke svému muži tak chladná a její poezie mi nic neříkala. Kashigi pro mě byl taky neuchopitelný a pořádně jsem mu neporozuměl. O Taranagovi jsem se toho za celou dobu moc nedozvěděl a to, co jsem se dozvěděl, jsem vytušil už v závěru prvního dílu (kdy bylo řečeno, že člověk musí v části svého srdce nést něco, co si bude nechávat jen pro sebe, načež záběr setrvá na Toranagovi, který dosud tvrdil, že nestojí o to být mocipánem). Tím mi došlo, že přesně o to usiluje a že právě on jím nakonec bude. Do jeho nitra jsem ovšem nenahlédl dost na to, abych pochopil proč o to tak stojí. Jasně, částečně asi neměl na vybranou, ale nevím, jestli je třeba tak mocichtivý, nebo jestli má rád mocenské hry, protože je v nich tak dobrý, a Šogunát je jen přirozeným důsledkem potencionální výhry. Kdo ví.
3. Mysteriózní aspekt je každopádně tím, co diváky má držet a vzhledem k tomu, že mě to udrželo navzdory tomu, že mě postavy toliko nebavily, tak to rozhodně nebylo úplně marné, ale nakonec jsem byl neuspokojen. Zajímalo mě, co postavy udělají, co budou muset podstoupit, kam se to vyvine, ale zajímalo mě to kvůli očekáváním, která ovšem nebyla příliš naplněna, protože ty postavy buď nic moc nedělají, příliš se neprohloubí, nebo dělají to, co očekávám, že budou dělat. Divák by si mohl užívat onu šachovou partii, kterou postavy hrají a která je součástí mystéria, jenže ta hra není moc strhující. Pravidla hry nám nejsou pořádně odhalena. Kolikrát jsem pořádně nevěděl, proč postavy dělají to, co dělají a co mají k dispozici: (Proč se matka následníka trůnu spojila s Išidem a kde byla do té doby, než se objevila na scéně? Proč chce Išido tak urputně odrovnat Toranagu? Jaký přesně vliv mají katolíci? Jakými vojenskými silami přesně vládne Toranaga a jakými Išido?). Z těchto důvodů jsem tím intrikářství nebyl tak strhnut. Zajímalo by mě, jestli by kniha fungovala lépe, když má skoro 1000 stran.

Seriálem jsem ale nebyl uspokojen. Nebyl jsem uspokojen ani jednou ze 3 kvalitativních rovin této show a nemyslím si tedy, že to nestojí za 10h času, i když je to určitě nadstandard televizní tvorby.
wancohoff
wancohoff
8 977 bodů
2
vydržal som 3 časti. a je to síce pekne natočené ale nenormálne nudné, rozťahané a ukecané ... vôbec ma to nezačalo baviť a tak s tým končím. a to som čakal kým vijdu všetky časti a tešil sa na to ako to pozriem naraz. zas jeden z prehypovaných seriálov ... 25%
Motinski
Motinski
7 733 bodů
8
Pomalý, hĺbavý a nekompromisný výlet do minulosti. Prekrásna ukážka stretu Európskeho myslenia s Japonskou kultúrou, nádherne natočená, plná vizuálne bohatých scenérií aj intímnych posedeniach pri saké. Trochu sa aj čudujem všeobecne kladným recenziám (úprimne sa im ale teším) keďže tu nemôžeme hovoriť o štandarde historických filmov/seriálov kde minimálne počet stretov armád a celkovo súbojových scén býva výrazne viac. Miesto toho sledujeme príbeh postavený na dialógoch a dlhých záberoch bez strihu. Prvé označenie čo mi napadlo po dopozeraní bolo že Šogun je kruté, drsné ale podmanivé spojenie poézie a filmového média. Niektoré scény boli nepríjemné jak sviňa, iné melancholicky kľudné. Niečo čo vám musí sadnúť od začiatku, treba si zvyknúť na tempo a ajkeď sa to hovorí pri množstve seriálov, tu to platí dvojnásobne. Aj mne to občas vadilo. 10 dielov postavených len na intrigách, prípravách na vojnu, vysvetľovaní pozadia konfliktu a kultúrnych zvykov ako takých by sa dalo kľudne osekať aj na 6 časti. Najväčší osobný problém som mal ale s postavou Johna Blackthorna ajkeď asi budem v menšine. Herecky mi Cosmo Jarvis nesadol vôbec a niektoré jeho pasáže ma až iritovali. Celý seriál v mojich očiach ťahali hlavne postavy Mariko a Toranagu. Vedel by som písať ešte o mnoho konkrétnych momentoch čo si budem dlho pamätať ale už teraz je komentár dosť dlhý. Keď sa hneď pred vzhliadnutím pripravíte že vás čaká netradičné spracovanie bez hollywoodskej romantizácie, som si istý že budete spokojný.
celticek
celticek
5 916 bodů
8
Nepolíben knižní předlohou, jal jsem se i já podívat na ten mega hype spektákl. Rozjezd je pomalý, ale už od druhé epizody se začne konečně něco dít. Řežby je pomálu, ale nějakou tu krev taky dostaneme. Miluju japonský kodex cti, ikdyž někdy už je ho až moc (viz zahradník). Výprava je jednoduše skvělá. Intriky jsou tu alfou omegou, jak se na ostrovany sužované tsunami + zemětřesením sluší a patří. Pohled na Mariko je pohled pro Bohy. Andžin mi připadal trochu prkenný, ale de facto nejde vytknout nic ani hereckým výkonům v globále. Byly tam dojáky i humor. Je dobré to sjet v kuse, přece jenom ty šikmooké ksichty rychle zapomenete. Dočkal jsem se shinobi scény, takže super. Předposlední epizoda je vážně diktát. Prosím, nedělejte další sérii! Nechte hatamota & spol. na pokoji! 4 a 1/2!
kubas369
5 377 bodů
10
8.5/10. Výjimečný konverzační počin. Asi od prvních pěti sérií Hry o trůny se mi nestalo, že bych hltal každé slovo a vnímal každé gesto a výraz ve tváři. Největší slabinou pro mne je, že jsem si k žádné postavě nedokázal vytvořit silné pouto, je v tom taková ta chladná, zdvořilá odtažitost, která mi nedovolila se úplně ponořit a naplno se tomu poddat.
Temný Pán ze Sithu
Temný Pán ze Sithu
3 352 bodů
8
čekal jsem něco naprosto jiného,ale i tak jsem byl spokojen.snizuji hodnocení,kvůli tomu že jsem čekal nějaké epické bitvy samurajů,ty jsem nedostal,ale dostal jsem úžasný Pohled,do života samurajů,jejich poddaných a celkově do života v Japonsku v 17 století.japonsko pro Evropana je tak jiné,než Evropa,v tom se mi líbí postava Blackthorna,jeho nechápavost úžasně líčí,to jak bysme nejspíš reagovali všichni.vyborne herecké výkony, výprava, kostýmy i příběh.ale prostě ty bitvy přeci jen Šógun je označení pro vojenského vládce japonska
Hanzo Bureshi
Hanzo Bureshi
3 059 bodů
10
Jako milovník samurajských projektů jsem čekal hodně dlouho na nějaké zjevení, které se může rovnat historickým nejlepším seriálům, no a pak se objevilo toto. Šógun je parádním příkladem toho, jak jít do nějaké války bez bitvy, což mě ze začátku díky té absenci docela zamrzelo, ale po skončení seriálu jsem si uvědomil, že právě v tom je tento seriál tak výjimečný. Politikaření mě nikdy nebavilo, ovšem tady jsem měl držku dokořán, a hltal jsem každé slovo. Když už tu nebyla žádná bitva, tak se naskytly alespoň nějaké potyčky nebo přepadení, které měly opravdu bezchybné provedení, až šokující způsob brutality. Některé ty gore scény byly opravdu velkým šokem, viz. třeba dělostřelba nebo vaření. Některé seppuku byly opravdu dechberoucí. Pan Sanada je naprostý bůh a samuraj mu vždy šel nejlépe. Sladkým zjevením je Anna Sawai, kterou snad v budoucnu doufám uvidím. Příběh je skvělý, občas docela natažený, ale když je ta atmosféra tak skutečná, tak to ani není velkým problémem, protože jsem spokojený. Mé hodnocení: 9/10
naineko
naineko
1 907 bodů
8
Těch pár velmi roztomilých záseků jde spíš za pseudohistorickou a místy trochu naivní předlohou. Některé aranžmá scén mohli vynechat. U některých věcí zakopli a vyznívají strojeně nebo naprázdno. Efekty jsou, obzvláště ve velkých náhledových scénách, až takové plastikové. Poslední epizoda je patetický, prvoplánový děs.
Myslivir
Myslivir
1 844 bodů
10
Když se podaří, co se dařit má, když se dají na správné cesty, tak se podaří, co podařit se má, a všechny budou hvězdy.___ Naštěstí tvůrcům jde poezie a poetika vyprávění mnohem lépe než mně, takže si můžu nerušeně užít tuto od vnějšího světa odtrženou minisérii. Takovéto jednohubky totiž chutnají nejlépe, právě když člověk zahání pachuť po jiných dramaticky nedomrlých a natahovaných seriálech. Dějová sevřenost a soudržnost je patrná již od prvopočátku - seriál na nikoho a na nic nečeká, diváka prostě hodí do vody a příběh začíná in media res. Takřka okamžitě začínají politické intriky a hry s řadou frakcí a postav, v nichž tedy není úplně jednoduché se zorientovat. Po proniknutí do této pavučiny vztahů a jmen však nejsilnější stránka Šóguna chytne a nepustí - dialogy a morální otočky fungují perfektně. Zatímco jedné postavě se životní ideály rozplynou jako pára nad hrncem, u jiné po řadě zkoušek zůstanou pevnější než kdy dřív. A to vše prezentováno opravdu dobrými promluvami o oddanosti, podřízenosti, věrnosti, (ne)úctě k jiným kulturám a především pak hlavně o životě a smrti. Právě nejnapínavějšími okamžiky jsou ty chvíle, kdy se smrt stává v podstatě měnou či symbolem a nabývá mnohdy větší váhy než samotný život. Neméně šokující efekt pak zanechávají i momenty a zvraty, kdy smrt přichází neočekávaně (což silně kontrastuje situacím, kdy se postavy na smrt chytají i epizodu předem). Bohužel i přes napínavost děje postupně s přibývajícími díly nastupuje únava z vizuální stránky. I když častý a silný déšť pomáhá budovat atmosféru, tak nějak kvůli tomu seriál vypadá jako natáčený někde v lesích za Londýnem. Tomu také neprospívá fakt, že krajina obecně postrádá japonský nádech (což asi bude tím, že je většinou CGI) a téměř jakékoliv jiné barvy než hnědou, šedou a tmavě zelenou. Osobně mi pak úplně nesedla ani stylizace kamery, kdy okraje rámu bývají zamlžení či začerněné, a volba širokoúhlých objektivů, protože jejich prostor ohýbající a deformační účinky nebyly využity psychologicky a působily pouze rušivě. Výsledná chuť po dokoukání tedy není vysloveně sladká (mimojiné také díky velmi rychlému “budoucímu” sledu událostí na konci), ale rozhodně neznechucuje dílo jako celek. Šógun je správnou cestou pro hranou seriálovou tvorbu, už jen díky práci s jazykem - prostě se tady bude mluvit japonsky a basta a divákům odmítajících titulky nezbude než koukat jako péro z klobouku alá Blackthorne většinu času v samotném seriálu.