81 let. To bývá věk, kdy si většina lidí užívá důchodu, svých koníčků, procházek a času s bližními. U hollywoodských legend typu Ridley Scott, Francis Ford Coppola či Martin Scorsese je překročení osmdesátky spojené spíše se snahou věnovat se řemeslu naplno a plnit si na stará kolena největší filmové tužby. Posledně jmenovaná ikona totiž evidentně nehodlá zvolnit ani na vteřinu a po ambiciózních a obsáhlých Zabijácích rozkvetlého měsíce (Killers of the Flower Moon) by chtěla natočit hned dva filmy najednou.
Články 25
Je libo Hru o trůny v historických kulisách feudálního Japonska? Na Disney+ vyšly první dvě epizody výpravné desetidílné série Šógun (Shōgun) na motivy románu Jamese Clavella, jenž líčí poslední roky krvavého období Sengoku v pozměněné dramatizované formě. Anglický protagonista John Blackthorne (Cosmo Jarvis), jehož inspirací byl mořeplavec a pozdější samuraj William Adams, připluje roku 1600 ve zuboženém vraku k břehům Japonska. Špinavý „barbar“ vnese mezi tamní znesvářené vladaře, jimž portugalští misionáři přiváží katolickou víru, dosud utajovanou pravdu o imperiálním rozdělení známého světa. Blackthorne se stává klíčovou figurou mocenské partie, v níž se rychle sloučí s váženým lordem Yoshii Toranagou (Hiroyuki Sanada), proti kterému se chystá politické spiknutí.
Režisér Martin Scorsese na podzim v kinech uvedl historické drama Zabijáci rozkvetlého měsíce (Killers of the Flower Moon) o systematické likvidaci původních amerických obyvatel vlastnících pozemky s ropou, které bude od 12. ledna k vidění na Apple TV+. Jednaosmdesátiletý tvůrce minulý rok navštívil Vatikán, setkal se s papežem a všechny překvapil plány na snímek o Ježíšovi, jímž naváže na své kontroverzní dílo Poslední pokušení Krista z roku 1988. Se scenáristou Kentem Jonesem (Hitchcock/Truffaut) vychází z knihy japonského spisovatele Šúsaka Endóa A Life of Jesus.
Teplé a slunečné počasí zhatilo radost kinařů. Jen něco málo přes 100 tisíc platících vyrazilo o uplynulém víkendu do tuzemských sálů. Prvenství drží počtvrté za sebou Tlapková patrola ve velkofilmu, která porazila nový film legendárního Martina Scorseseho, téměř tříapůlhodinové historické drama Zabijáci rozkvetlého měsíce s Leonardem DiCapriem a Robertem De Nirem v hlavních rolích.
Martin Scorsese patří mezi nejuctívanější žijící filmaře a cinefily. Málokdo měl takový vliv na kinematografii jako on. Nedávno si veřejně stýskal, že s postupujícími lety a docházející silou si musí připustit, že velkou většinu svých plánů už nestihne zrealizovat. Když se na to však podívá z druhé strany, může být spokojený. Přes vše, co už nám ukázal, se jeho nový, více než tříhodinový film stále může stát jednou z nejvyhlíženějších a následně nejdiskutovanějších událostí sezóny.
Oblíbená hudební interpretka vyprodává stadiony na koncertní šňůře napříč Spojenými státy a není vyloučené, že podobný kousek brzy zvládne také s kinosály. Taylor Swift loni v prosinci oznámila, že pro společnost Searchlight Pictures natočí celovečerní snímek dle vlastního původního scénáře. O projektu se zatím nic dalšího neví. Společně s fanoušky a fanynkami ho však netrpělivě vyhlíží také věhlasný kameraman Rodrigo Prieto, jenž se Swift dříve pracoval a považuje ji za excelentní režisérku.
Osmdesátiletý režijní velikán Martin Scorsese (Mafiáni, Vlk z Wall Street) momentálně promuje svůj nejnovější snímek Killers of the Flower Moon, který nedávno s ovacemi uvedl na festivalu v Cannes. Po jeho skončení zamířil do Itálie, kde se setkal s papežem Františkem a na vatikánské tiskovce vydal nečekané prohlášení. Na apel hlavy katolické církve chce napsat a zrežírovat film o Ježíšovi, což by pro něj nebyla novinka. Roku 1988 totiž natočil kontroverzní drama Poslední pokušení Krista.
Tento týden vstupuje do tuzemských kin podmanivý snímek Zapomenutá země. Dánský kněz a misionář Lucas se v něm na sklonku 19. století vydává postavit kostel do odlehlé části Islandu a střetává se nejen s nezkrotnými přírodními podmínkami, ale také s rázovitým průvodcem Ragnarem a specifickou náturou tamních obyvatel.
79. ročník Mezinárodního filmového festivalu v italských Benátkách byl zahájený ve středu 31. srpna a potrvá do soboty 10. září. Přehlídka, na níž se v nemalé míře představují i hollywoodské novinky, uvádí v hlavní soutěži o Zlatého lva hned 23 snímků. Pojďme si je představit.
Jeho jméno sice nemá zvuk, jakým se mohou pyšnit Jerry Bruckheimer nebo Kevin Feige, přesto je producent Randall Emmett jednou z nejvýraznějších postav současného Hollywoodu. A také nejsmutnější, neboť nechal většinu našich hrdinů padnout na dno.