Billy a Wyatt jsou dva hippiesáci, kteří se poté, co vydělali nějaké peníze za pašování kokainu, rozhodnou na chopperech podniknout cestu do vzdáleného New Orleans, aby navštívili místní karneval. Jejich cesta je plná marihuany a LSD, k jejichž požití dělají zastávky v nejrůznějších koutech USA. Na své pouti jsou však po nějaké době zadrženi policií a posláni do vězení. Tam potkávají právníka George, který se do vězení dostal kvůli alkoholu. George dvojici po čase pomůže dostat se z vězení a rozhodne se cestovat s nimi. Čistokrevnému alkoholikovi Georgovi dvojice představí marihuanu a ten, ačkoliv se od ní chtěl původně distancovat, jejímu kouzlu podlehne. Když se trojice rozhodne přespat v malém městě, místní obyvatelé se rozhodnou je, pro jejich odlišnost, v noci přepadnout a zmlátit. Ačkoliv je Billy zažene a s Wyattem utrpí pouze drobná zranění, George se z utržených ran neprobere a umírá. Dvojice pokračuje v cestě přes nevěstinec, kde naberou dvě prostitutky a podnikají s nimi festival v New Orleans. Další den ráno, po prohýřené noci, dvojice na silnici potkává jedoucí náklaďák se dvěma místními. Ti se rozhodnou, že hippiky zastraší a vystřelí do Billyho motorky, který havaruje s těžkým zraněním. Wyatt odhodlaný dojed pro pomoc je s motocyklem taktéž postřelen, následkem čehož jeho motocykl exploduje.
Legendární road movie opředená mnoha legendami s dobrými herci a povedeným výběrem hudby. Jen mě trochu mrzel konec, který předchozí pohodu dost pokazil.
Drsná kultovní road movie je mementem a oslavou svobody v jednom; začátek Jacka Nicholsona (dokonalý ve své roli - nominace na Oscara), vrchol (herecký i režijní) Dennise Hoppera a masterpiece Petera Fondy. Definice cesty (i "cesty") na Jih v době šedesátých. Atmosféra filmu osciluje od naprosté pohody (nádherné scény v hippie komunitě nebo na tripu)´do totálního zmaru bez varování (nečekaný krvák ve finále). Born To Be Wild - Born To Die Young ...
dobře čitelná pohoda při natáčení
velmi věrohodné herecké výkony
dokonalý obraz doby
absolute road-movie
++ parádní soundtrack (Steppenwolf, Bob Dylan, Jimi Hendrix, The Byrds, The Animals, Procol Harum, ...)
Úvod filmu krásný, dýchá z něj svoboda a nezávislost. Motorky si to valí krásnou krajinou, vypadá to na luxusní roadmovie. Poté se film stane stereotypní a nudnější projev na chvíli rozčeří Jack Nicholson. Konec je přepálený a je to vyložený hon "zlých Američanů" na "hodné hippieky". Rozporuplný film, ale jsem rád, že jsem ho konečně viděl.
Když Wyatt, Billy a George vstoupí do bufetu v městečku, je celá místnost obsazena obyvateli tohoto města, nikoliv herci.
Jimi Hendrix byl natolik inspirován filmem, že po jeho shlédnutí složil skladbu "Ezy Rider".
Spolu se snímkem Bonnie a Clyde (1967) se tento film stal začátkem tzv. "nové hollywoodské éry", kdy začínala filmová studia dávat tvůrcům do té doby bezprecedentní volnost k uskutečnění jejich výstředních představ.