Přestože se česká kinematografie na horory nikdy nezaměřovala, vybrat desítku nejděsivějších titulů není snadný úkol – lákavých adeptů je totiž mnohem víc. Spousta krátkometrážních děl si proto vysloužila „jen“ čestnou zmínku a vybraná desítka se snaží odrazit různé proudy a přístupy, jimiž se tuzemští filmaři a filmařky během uplynulých dekád snažili vystrašit publikum.
Články 6
Na televizní obrazovky se dnes odpoledne vrací poslední celovečerní film režiséra Juraje Herze (1934-2018) "Habermannův mlýn", který pojednává o soužití v Sudetech před válkou, za války a o společenském uspořádání po jejím konci. Pojďme si historické drama připomenout v recenzi z roku 2010. PŮVODNÍ TEXT: KONEČNĚ! Novinka Juraje Herze v sobě skrývá hned dvě dobré zprávy: 1) Tento kdysi výjimečný režisér natočil po necelých třiceti letech konečně zase film, který snese přísnější měřítka, 2) Čeští filmaři prolomili poslední tabu ohledně druhé světové války, trvalo jim to přesně 65 let.
V neděli 8. dubna zemřel ve věku 83 let proslulý slovenský režisér, scenárista a herec Juraj Herz. Autor děl s výjimečnou poetikou a thrillerově/komediálním nádechem jako například Spalovač mrtvol (1968), Petrolejové lampy (1971) nebo Morgiana (1972) byl vážně nemocný od loňského léta. O jeho smrti na sociálních sítích informoval herec Andrej Hryc.
Kdesi u Horního Jiřetína existuje prokletá louka, kde jsou zakopány staré zlaťáky. Ale kdo je zde začne vykopávat, ten se stane posedlým a posléze sežraným. Český horor? Český horor, yeah!
Režisér Juraj Herz patří k legendám českého filmu. Natočil Spalovače mrtvol, Petrolejové lampy, Morgianu, Holku na zabití, Pannu a netvora... Zatímco jeho loňský film, horor T.M.A, kiny proběhl bez většího diváckého i kritického ohlasu, jeho novinka Habermannův mlýn budí už předem velká očekávání.
Skoro by se dalo říct - normalizace se vrátila... Aspoň co se české kinematografie týče. Vzniká mnoho českých filmů, ale v často se na ně nedá koukat. Kde soudruzi od filmu udělali chybu?