Recenze filmu 42

75%

Komentáře a recenze 14

Dle počtu bodů
Brenan88
Brenan88
47 170 bodů
8
Ano je to tak. 42 je další z řady sportovních - životopisných snímků. Jenže každý život je něčím jiný - něčím speciální. No a život Jackieho Robinsona (podle mne jeden z nejlepších hráčů bassebalu všech dob) byl zajímavý opravdu hodně. Jeho největší smůlou bylo,že se narodil ve zlé době a jeho barva kůže mu zavírala všude dveře. Naštěstí se našel jeden člověk,které mu ty dveře otevřel. Film je natočený velmi příjemně a nedá se mu vytknout určitou dávku klišé. Takový byl prostě život Jackieho Robinsona.
Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
6
Všehovšudy standardně vystavěný sportovně laděný, životopisný snímek o tom, jak dokáže obyčejný člověk velké věci i změnit celou historii. Po všech stránkách ničím výjimečné drama kombinující téma sportu a rasismu, ale rozhodně vůbec ne špatně natočené a zahrané. Hlavní problém tak spočívá v tom, že se v záplavě žánrově podobných snímků snadno ztratí.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 741 bodů
9
Rasový konzervatismus v nejvyšší profesionální sportovní lize? O tom hodně vědí i současní čeští fotbaloví fanoušci, že? Příběh tohoto snímku se však odehrává v roce 1946 a to v oblasti profesionální baseballové ligy v USA. Jedná se o biografický film o prvním afroamerickým hráči v Major League Baseball Jackie Robinsonovi, který i přes silnou podporu majitele brooklynského baseballového týmu Dodgers musí čelit naprostému nezájmu a nepochopení jak spoluhráčů z týmu, tak i silným rasistickým útokům z okolí. To, co však musí snést během zápasů, by nechtěl zažít nikdo. Jeden až žasne, jak dokázal udržet nervy na uzdě. I když k nervovému výbuchu mnohokrát chybělo málo. Snímek tedy podle skutečných událostí, což jako obvykle dokazují autentické fotografie na konci filmu, který tak se námětem řadí mezi obdobné snímky pojednávající o dané rasové problematice. Je to ale také především sportovní film, jen dávající najevo dobu, kdy byla prolomena rasová bariéra ve sportu. Jen v Americe fanoušci baseballu vědí, co v této sportovní oblasti znamená číslo 42. A po zhlédnutí tohoto snímku už to víme i my. Celý snímek je natočen tak, že se věci ukazují tak, jak asi mohli vypadat a v žádném případě se nepřiklání k žádné straně bariéry. Ona neutralita je na takovém snímku nejdůležitější, protože se tak vymaňuje od politického zájmu a propagandy. Scénář je tudíž napsán dobře, děj se odvíjí krásně plynule a kromě dramatických okamžiků si divák užije i onu sportovní atmosféru. Zkrátka a dobře, jedná se o strhující sportovní drama, které v žádném případě naprosto v ničem nenechá na pochybách. Ano, někdo by mohl snímek považovat za neformální, který v podstatě nic neznamená. Proto ta počáteční zmínka o fotbalových fanoušcích u nás v Česku. To však nic nemění na věci, že se jedná o skvělý sportovní film s kritikou své doby, jaký tady dlouho nebyl.
Pete69
Pete69
33 045 bodů
7
Slušný biografický snímek z prostředí baseballu. Je zvláštní dívat se na rasovou segregaci v době, kdy jsou menšiny extrémně protěžovány a téměř se tomu nechce věřit, jak to relativně nedávno chodilo ve Spojených státech. Harrison Ford výborný, ale mile překvapil i Chadwick Boseman. Konec plný hrdinskovlastenecké hudby, potlesku a zpomalených záběrů hlavního hrdiny.. jak já nemám rad tyto hollywoodské konce. :( Jinak je to hezký film.
hanys_
hanys_
18 781 bodů
4
Další splněný americký sen a jeden z basseballových milníků v příběhu, který ale na poli sportovních filmů imho patří k těm horším (sportovní to je asi tak jako Zrození šampiona - tzn sportu celkem málo, ale hodně dojemných proslovů). Navíc když jsem viděl dědulu Forda, tak fakt nechápu, co by chtěl hrát např za 3 roky v dalším Indym....4/10
Spooner
Spooner
15 898 bodů
8
Rozhodně ne to typické ubulené patetické drámo a statečném černochovi. Tohle je prostě profesionálně odvedená práce po všech stránkách, postavy fungují na jedničku, silný scén je tu také dost a žádného laciného ždímání emocí se nedočkáme. Navíc už hodně dlouhou dobu jsem neviděl Harrisona Forda, aby si nějakou roli tak strašně užíval. Brian Helgeland to má pořád v ruce.
Patrikcz
Patrikcz
9 420 bodů
8
Baseball mě nebaví, ale příběhy podle pravdy jako nabízí i tento film prostě můžu. Některé Harrisonovy výroky zde sice působily hrozně klišoidně a uměle, ale vše ostatní už mi v podstatě sedlo, především závěr... Pro mě 75%.
Rollman1
5 561 bodů
10
Lidi jsou svině, ať už černí, či bílí. Člověk je člověk a krev máme všichni stejnou. (až na Toncka, ten ji má železnou, aby jí mohl dávat do sběru.) V tomto filmu to zase skvěle vystihli a jsme svědky zrození černošské hvězdy, která to nebude mít na své cestě vůbec lehké, ale na konci stojí něco, za co stojí vydržet. Je to úcta. Výborný film se super obsazením, scénářem a příběhem. Skoro co 10 minut jsem měl husí kůži. Miluji sportovní dramata a tento zase potvrdil proč.
Lubor68
Lubor68
4 606 bodů
8
Svět může být jiný ! Lepší. Proč ne?
hp24
2 833 bodů
8.5
Další z mnoha filmů ze sportovního prostředí. Další z mnoha filmů podle historických skutečných událostí. Další z mnoha filmů, které ukazují nesmyslnost předsudků a nesnášenlivosti. Prostředí baseballu a 40.léta kladou tento film vedle podobného filmu Velké vítězství. Řemeslně velmi dobře natočený film udržuje napětí i přesto, že jako u pohádek je jasné, že dobro zvítězí, ale pořád je v rukou tvůrců udržet diváka v napětí, jaké překážky budou hrdinovi kladeny do cesty, což se zde podařilo. Koneckonců i pravý důvod, proč se Branch Rickey rozhodl k odvážnému kroku přívést do Major League prvniho černocha si scénárista nechává až téměř do konce filmu, když po celou dobu se může zdát, že jde čístě o ekonomický kalkul. Ačkoli mnoho lidí se o atributech zmíněných v úvodu mého komentáře vyjádří pohrdlivě (stejně jako o nevyhnutelném americkém patosu), tento druh filmů má zjevný význam - pokud se divák o nějaké osobnosti či události dozví z takového díla poprvé (nebo jen málo), začne po shlénutí filmu hledat informace a rozšířit si své znalosti. A mezi takové nepochybně "Čtyřicetdvojka" (stejně jako Velké vítězství, Titanic apod.) patří.