I v roce 2024 na nás čeká solidní porce žánrově pestrých českých filmových novinek. Těšit se můžete na řadu lehčích komedií, dokument o Karlosu Vémolovi či o Petru Jandovi, drama inspirované příběhem manželů Stodolových nebo na fanouškovsky laděný výpravný historický kus pojednávající o křižákovi z Plzeňska, z něhož se stal pomyslný Robin Hood.
Články 82
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
Historické drama Muž, který stál v cestě pojednávající o politikovi Františku Kriegelovi, který jako jediný člen československé delegace odmítl podepsat bezprostředně po okupaci v létě roku 1968 takzvaný Moskevský protokol, již brzy vstoupí do českých kin. Spíš než odvahou Františka Kriegela postavit se sovětskému diktátu se však média zabývají sporem probíhajícím mezi scenáristou Ivanem Fílou a producentem Miloslavem Šmídmajerem.
Agnieszka Holland natočí drama o spisovateli Franzi Kafkovi, Jiří Vejdělek další komedii o aristokratce, debutanti budou řešit závažná témata současnosti. Radní Státního fondu kinematografie podpořili ve velké výzvě na výrobu celkem sedm celovečerních hraných filmů, mezi které rozdělili téměř 61 milion korun.
Dnes večer se budou v pražském Rudolfinu udílet jubilejní třicátí Čeští lvi. Která díla mají nejvíc šancí ocenění získat? Představujeme žhavé adepty, mezi nimiž nechybí dva celovečerní hrané debuty, snímek natočený na mobil, historické drama v italštině nebo v zahraničí ověnčený film slovenské režisérky.
Respektovaný režisér a producent David Ondříček nám naposledy nadělil Zátopka, jímž se potvrdil jako mistr zcela adekvátních středněproudých dramat. Uspokojivě kvalitní a úspěšná produkce sice zrovna nerozčeřila vody, ale nabídla poctivou filmařinu a stala se typickou ukázkou lokálního velkofilmu, jaké každý národní trh potřebuje. Král Šumavy, třídílná minisérie točená pro streamovací službu Voyo televize Nova, má podobné ambice.
Tento týden se do kin po dlouhých odkladech dostává nejdražší český film všech dob – Jan Žižka od režiséra a producenta Petra Jákla. Film byl z velké části financovaný Američany, má mezinárodní obsazení a je původně natočený v angličtině. (V kinech poběží i dabovaná verze.) Poslední informace říkají, že Jan Žižka vyšel na 450 milionů korun. Jaké jsou ostatní dosud nejdražší české filmy?
František Kriegel (1908–1979) byl jediný člen československé delegace, který odmítl podepsat takzvaný Moskevský protokol (zjednodušeně zřeknutí se dosavadního politického uvolnění v zemi) bezprostředně po okupaci Československa v srpnu 1968. Přední osobnost pražského jara veřejně vystoupila proti normalizaci a později podepsala Chartu 77. Kriegel se stal symbolem odvahy a svědomí národa a roku 2015 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal in memoriam Řádem Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. O Kriegelovi vzniká celovečerní film, který by měl do českých kin vstoupit příští rok.
Ačkoli český audiovizuální průmysl ohlásil rekordní obrat za loňský rok, do budoucna ho čeká dramatický propad. Finanční pobídky ze strany státu jsou nedostatečné, tuzemští politici a úředníci navíc nejsou schopní vybrat peníze od světových streamovacích platforem (Netflix, HBO Max, Disney+ a další), které by podobně jako v jiných evropských státech přispívaly na rozvoj kinematografií daných zemí. Podrobnou zprávu představila minulý týden Asociace producentů v audiovizi (APA).
Od začátku Ruskem rozpoutané války na Ukrajině si řada lidí začala více všímat událostí na východ od naší země, včetně historie a zeměpisného umístění Ukrajiny. Co o tamních lidech vypovídají ukrajinské filmy a seriály? V našem výhledu je satira s nynějším prezidentem v hlavní roli, exkurz do 30. let minulého století, syrové festivalové drama, vzpomínka na Majdan z let 2013 a 2014 nebo válečný film popisující odvahu posádky jedné ukrajinské lodi bránící Krym před ruskou anexí.