Uplynulý rok přinesl řadu skvělých filmových novinek z mainstreamového i festivalového okruhu. Ten nejkomerčnější žánr, hollywoodské komiksové adaptace od Marvelu a DC, ale letos až na jedinou výjimku zcela pohořel. I když Deadpool s Wolverinem hrdě třímají kvalitní kritické a hlavně finanční ohodnocení, zbylých pět velkých filmů podle kreslených sešitů si víceméně uřízlo ostudu. Hned ve čtyřech případech přitom vážně výživnou.
Články 22
S koncem prázdnin nám ubylo nejen lidí na dovolených, ale také v kinosálech. Návštěvnost oproti minulým týdnům klesla, není ale nutné bít na poplach. Novinky v čele s nepovedenou Vránou (The Crow), která odstartovala až na 10. pozici, sice publikum neoslovily, prověřené hity ale táhnou dál. A všem vládne Jiří Mádl.
Máme tu poslední srpnový týden, jímž končí letní prázdniny. Pokud (právě) pobýváte v Praze, můžete navštívit druhý ročník festivalu Al Qamar, oslavy filmu, kuchyně a kultury Středního východu a severní Afriky. Pokud ne, můžete se v blízké budoucnosti těšit na několik filmů z tohoto festivalu, které si našly cestu do kino distribuce. Spolu s jedním z nich má tento týden premiéru dalších pět titulů. Pojďme si každý z nich trochu přiblížit.
Už od počátku to byla bitva, kterou asi nešlo vyhrát. Vrána (The Crow) od Alexe Proyase je velebeným komiksovým dílem, které atmosférou a jedinečnou aurou, jež celý projekt pohlcovala, snad ani nešlo napodobit. Dlouholeté přípravy a neustále střídání režisérů i hereckých kandidátů pak mělo dát tvůrcům jasný signál, že by se na tuto reimaginaci klasiky možná měli vykašlat. Výsledek totiž celkem po právu sklízí kritický a komerční neúspěch a v prakticky každé scéně přesvědčuje o své naprosté zbytečnosti.
O tom, že nová Vrána (The Crow) bude průšvih, se mluvilo prakticky od prvního okamžiku s takovou intenzitou a skoro škodolibou radostí, až se člověku chtělo zaujmout obranářský postoj: „Nechte toho chudáka, dejte mu šanci!“ První reakce kritiků, které se mimochodem studio vší silou pokoušelo pozdržet do co nejpozdějšího okamžiku, stejně jako absurdně nízké tržby za první víkend, však naznačují, že nejhorší obavy se naplnily.
Městečko Derry v severoamerickém Maine není pro děti zrovna idylickou destinací. Dospělí jsou svázaní traumaty, jejichž kořeny sahají až k dávným generacím, a nad zarostlými lady a zatuchlými kanály se vznáší balónky signalizující přítomnost klauna s velmi drastickou povahou. Stephen King nalezl v knize To své opus magnum a režisér Andy Muschietti hutnou předlohu o dvou časových liniích přetavil do dvou výdělečných filmových adaptací z let 2017 a 2019. Nyní se chystá na režii čtyř epizod seriálové události HBO Welcome To Derry, která se ponoří do minulosti města a jejího zabijáckého přízraku i za účasti herce Billa Skarsgårda, jenž si zopakuje roli Pennywise.
Vrána (The Crow) se nepochybně stala ikonickým filmem devadesátek a podařilo se jí přerůst gothic a emo komunity, z nichž tenhle příběh a jeho temně latexová stylizace vzešly. Bohužel si to vyžádalo mnoho zbytečného utrpení, jež mělo být pro filmaře poučením, že svou práci nesmí technicky a bezpečnostně podceňovat. Od premiéry filmu dnes uplynulo 30 let a negativní reakce na chystaný remake naznačují, že se stále jedná o ožehavé téma.
Vrána (The Crow) byla v roce 1994 jednou z prvních vlaštovek temných latexových akčňáků, kteroužto éru naplno zahájil Matrix o pět let později. Adaptaci kultovního „prokletého“ komiksu Jamese O'Barra si vzal na svědomí původem řecký režisér narozený v Egyptě Alex Proyas. Problémové natáčení s nejistým výsledkem provázené katastrofami bylo trefným předurčením jeho divoké kariéry. Proyas, který od katastrofálního propadáku Bohové Egypta (Gods of Egypt) nenatočil nový film, má nyní ohledně nové adaptace Vrány, natáčené mimo jiné v Praze, ledasco na srdci.
Existuje asi málo kultovnějších komiksových filmů, než jakým je původní Vrána (The Crow) od Alexe Proyase. Výjimečnému žánrovému filmu k jeho mysteriózní auře bohužel dopomohl i tragický skon Brandona Leeho, jenž zemřel při nehodě v průběhu natáčení. I bez ohledu na tuto tragédii se ale jednalo o počin, na jehož kvality se těžko navazuje. Jak si ve srovnání s legendou bude stát nový remake? To nám může napovědět nový trailer, který rozhodně nešetří brutalitou a akčními sekvencemi.
Málokterý film obestírá podobně těžký závoj mysteria a tragiky jako komiksovou Vránu (The Crow), která roku 1994 předložila Brandonu Lee jednosměrný tiket mezi hollywoodskou smetánku. Osmadvacetiletý syn Bruce Lee při natáčení kultovního filmu bohužel zemřel, a přestože následně vznikla podřadná série složená z nepovedených sequelů, až po třiceti letech přichází plnokrevný ambiciózní restart. Nová Vrána od režiséra Ruperta Sanderse (Sněhurka a lovec) má mít premiéru v kinech už letos v červnu a herecké šlépěje zbarvené zbytečnou krví vyplňuje talentovaný Bill Skarsgård (To, John Wick: Kapitola 4). První zveřejněné fotografie a režisérova slova slibují hodně temnou romanci.