Připravit druhého člověka o život je podle desatera a pro většinu z nás i na základě morálního kompasu nejhorší hřích. A co teprve, když zabíjení a podrobování situacím, jež lidskou oběť připraví o veškeré zbytky svobody a důstojnosti, probíhá v masově organizovaném měřítku. V kinech máte jedinečnou šanci vidět důležitý a výjimečný snímek Zóna zájmu (The Zone of Interest), v němž režisér Jonathan Glazer unikátním způsobem vykresluje ignoraci holokaustu za druhé světové války na příběhu osvětimského velitele Rudolfa Hösse (Christian Friedel), jenž s rodinou obývá honosnou vilu v těsném sousedství děsivé továrny na smrt. Při této příležitosti se ohlédneme za desítkou dalších filmů z celého světa, ať už hraných či dokumentárních, jejichž forma a styl sdělení ostře kontrastují s hollywoodským heroismem a hrůzu z válečných zločinů či morálního selhání servírují v mnohdy nestravitelně autentickém duchu.
Články 24
Pokud jste to náhodou nevěděli, na 19. listopad připadá od roku 2013 Světový den toalet. Nepostradatelná součást našich životů byla v kinematografii dlouhou dobu tabu a ukazovat prostředníka natolik intimních činností se neslušelo až do roku 1960. Snímek, na který v textu dojde řada, odstartoval podstatně méně diskrétní tvůrčí svobodu, která filmařům dovoluje nad i do záchodových mís situovat nejrůznější situace, které šimrají naše bránice, znechucují i napínají. Seznámíte-li se s následujícími patnácti příklady záchodových filmových scén, které doprovází mírné i pokročilejší riziko spoilerů, návštěva koupelny už pro vás možná nebude tak standardní jako doposud.
Koprodukční, smyslově opojné drama Disco Boy mohlo vidět publikum přehlídky Be2Can, nyní se dostává i do běžných kin. Světovou premiéru si osobité dílo odbylo na letošním berlínském festivalu, odkud si Stříbrného medvěda odvezla kameramanka Hélène Louvart. A skutečně hlavně díky její práci stojí snímek za vidění.
Oscarová válečná Četa, již si dnes večer můžete pustit v České televizi, proslula mimo jiné tím, že režisér a veterán války ve Vietnamu Oliver Stone se přiblížil autenticitě maximální možnou měrou. Parta převážně začínajících mladých herců odjela na filipínské natáčení s dvoutýdenním předstihem a v zemi, kde právě zuřila občanská válka, absolvovala vyčerpávající vojenský výcvik přímo v nevyzpytatelném terénu. Vše se otisklo do filmu, který spolu s podobně nekompromisní Apokalypsou a Olověnou vestou zůstává nejpůsobivějším svědectvím o morálních nástrahách válečného konfliktu.
Různé zajímavosti, anekdoty a historky z natáčení jsou vděčným námětem infotainmentových médií. Asi vás však nepřekvapí, že se za dlouhá léta nashromáždilo několik povídaček, jež sice čteme zas a znova, ale ve skutečnosti se buď vůbec nestaly, nebo aspoň výrazně jinak. Podívejme se na desítku nejznámějších falešných zajímavostí a řekněme si, jak rozpoznat nedůvěryhodné faktoidy.
Na Netflixu si můžete pustit thajský snímek Hladoví po úspěchu, v němž nadaná kuchařka z rodinného bistra podstupuje dril u vyhlášeného šéfkuchaře, za jehož úspěchem však stojí osobní nenávist k zámožné a nenasytné klientele. Namísto dusného kuchyňského psycha dostáváme sociálně-kritické menu složené ze známých žánrových ingrediencí a kostrbaté snahy udělat z jídla nadčasové podobenství konzumerismu a stavovského rozdělení společnosti. A to s tradičním sloganem „nejlépe chutná od babičky“.
Queer festival Mezipatra končí svou pražskou část (naváže v Brně) a jedním z divácky nejlépe přijatých fikčních filmů je rakouské drama Eismayer, jež sleduje komplexní problematiku homosexuálních vztahů v armádě a přeneseně v celé společnosti. Přináší zakázanou romanci podle skutečné události, která znamená tak hodně a tak málo.
Na Netflix v pátek dorazil jeden z nejočekávanějších snímků letošního podzimu Na západní frontě klid, nejnovější adaptace slavného protiválečného románu Ericha Marii Remarqua. Ač první světovou válku v kinematografii brzy zastínila ještě brutálnější druhá světová, o kvalitní snímky ohledávající tento konflikt nouze není. S letošním příspěvkem je pojí stísněnost zákopů, masy mrtvých těl, bezohlednost mocných i humanistické poselství.
Kdo viděl Hru o trůny, chce do Dubrovníku. Milovníci Vinnetoua si nenechají ujít Plitvická jezera a to ani nemluvím o nástupišti 9 a 3/4 na londýnském vlakovém nádraží. Filmové lokace zkrátka lákají fanoušky a fanynky z celého světa. Vyfotit si místa, kde se natáčel oblíbený film nebo seriál, je zážitkem na celý život.
Streamovací nástupce HBO GO dorazil do České republiky a na Slovensko 8. března. Nabízí exkluzivní obsah, který zahrnuje především široké portfolio televizních a filmových projektů společnosti WarnerMedia. České rozhraní se chlubí nejen kvalitními seriály, podcasty či reality show, ale pochopitelně i celovečerními filmy v produkci studií jako Warner Bros., DC nebo HBO. A pokud zpočátku váháte, jaké filmové tituly z širokého playlistu vybrat, následující seznam 25 nejlépe hodnocených titulů vám jistě přijde vhod. Někdy není od věci vsadit na prověřenou kvalitu. Jednotlivé filmy budou vybírány na základě jejich výsledků u kritiků, a to na prestižních agregátech Rotten Tomatoes (nabízející poměr kladných a záporných recenzí) a Metacritic, který uvádí průměrné procentuální hodnocení ze všech zahrnutých recenzí.