Jste-li největším žijícím režisérem na sklonku kariéry a své poslední veledílo drze nazvete „Zeširoka zavřené oči“ (Eyes Wide Shut), publiku lačnícímu po úžasu vysíláte jasný signál. Nevíte nic. A vlastně je to tak nejlepší, pokud chcete spát dobře. Mysteriózní film Stanleyho Kubricka, v češtině distribuovaný pod návodným názvem Spalující touha, měl být před 25 lety prostě sexy. Tehdejší manželé Tom Cruise a Nicole Kidman ztvárnili zámožný manželský pár, který se v záchvatu marihuanové upřímnosti rozhádá a muž, špičkový manhattanský lékař Bill Harford, během jediné noci a následného dne nahlíží za snový závoj netušených aktivit vysoké společnosti. Tajuplnost snímku přiživila režisérova smrt šest dní po odevzdání prvního sestřihu, která dodnes víří konspirace stejně jako sdělení interpretačně bohatého příběhu.
Články 22
Dnes si připomínáme 25 let od premiéry provokativní Spalující touhy (Eyes Wide Shut) od Stanleyho Kubricka. Zatímco pověst snímku a jeho umělecký status v průběhu let stále více stoupá, během premiéry se s úspěchem nepotkal. A to jak u diváků, tak např. i u oscarové Akademie, kde byl Kubrick již poněkolikáté ignorován. Najde se ale mnoho dalších skvělých filmů, které jsou na tom podobně.
Kdo říká, že lidé v papírově důchodovém věku nemohou vytvořit svá životní díla? Mnohokrát jsme něco takového viděli také v kinematografii u filmových režisérů, jejichž role vyžaduje několikaměsíční maximální koncentraci, jasnou vizi a především schopnost vštípit ji desítkám spolupracovníků, od herců až po kostyméry. „Režisér je ten člověk, za kterým všichni chodí s otázkami,“ shrnul kdysi náročnou profesi Francois Truffaut, jenž se na rozdíl od následujících tvůrců nedožil sedmdesátky. Tedy věku, kdy už fyzické energie přirozeně ubývá, ale mnozí v sobě stále najdou dost kreativity a odhodlání k výrobě velkého celovečerního filmu, který navíc ve vybraných příkladech zůstal dobově relevantní a dokázal, že životní zkušenosti a specifické osobnosti tvůrců mohou vítězit i nad mladickým entuziasmem.
Kariéru Nicolase Cage obestírají legendy, memy a do jisté míry i posměšky nad výběrem některých rolí. Jestliže jeho profesní dráhu postihl symbolický i praktický bod obratu, muselo k tomu dojít roku 2006 po uvedení nechvalně proslulého Rituálu (The Wicker Man). Skvěle obsazený remake klasického stejnojmenného hororu z roku 1973 pomyslně zradil temnou a šokující auru originálu, když zapojil bizarní černohumorné prvky a Nicolase Cage nechal přehrávat stylem, jehož se v následné dekádě zbavoval horko těžko. Režisér Neil LaBute po letech zavzpomínal, že teatrálnost filmu vycházela zejména z kolize několika zamýšlených přístupů.
Nebezpečné ženy, pudy zmítaní muži a sexuální dusno často až za hranicí zákona. Tak vypadaly erotické thrillery v 80. a 90. letech, na které dnes už můžeme pouze vzpomínat. Jejich renesance je sice v nedohlednu, přesto rozhodně nelze říct, že by erotika zcela vymizela.
Česko-polský snímek s nejvíce nahatým plakátem, který se v minulém týdnu na českém Netflixu stal druhým nejsledovanějším filmem hned po Vraždě v Paříži, sliboval provokativní ponoření do lidských sexuálních tužeb, které jsou pro mnohé diváky a divačky i dnes tabu. Navzdory mnoha adekvátním postřehům ale nakonec není jasné, zda příběh o překračování konzervativních vztahových bariér apeluje na běžné publikum, nebo jen pomrkává na ty, kteří se v bohémských choutkách zdejších aktérů najdou.
Na Netflixu najdete opravdu pestrou škálu žánrů a mezi nimi nechybí ani snímky s lechtivou, smyslnou a erotickou tematikou. Které se na základě hodnocení uživatelů IMDB dočkaly nadprůměrného hodnocení a které naopak zase tak slavně nedopadly? Tohle je top desítka údajně těch nejlepších.
Nový Top Gun, na který se čekalo 36 let, je největším finančním úspěchem ve čtyřicetileté kariéře Toma Cruise, jenž se nyní ocitá na pomyslném vrcholu. Na prahu šedesátky, kdy většina kolegů dávno přesídlila k usedlejším „úřednickým“ rolím, běhá slavný herec z jednoho akčního spektáklu do druhého a dokazuje, že věk může být opravdu jen číslo. A že není nutné ustupovat mladším konkurentům, pokud si ohlídáte kvalitu a naleznete ideální hereckou polohu, která vypráví víc o vás než o vaší fiktivní filmové postavě.
Novinka Deep Water s Benem Affleckem a Anou de Armas, kterou můžete vidět na Prime Video, nás moc nepotěšila. Podobně laděných snímků, v nichž není nouze o dusnou atmosféru a smyslné scény, je ale naštěstí mnoho. Na filmy uvedené v článku se nyní můžete podívat na streamovacích službách dostupných v Česku.
Bruce Willis si na anticenách Zlaté maliny, jež fungují jako letitá satirická protiváha Oscarů, vysloužil vlastní kategorii „Nejhorší výkon Bruce Willise v daném roce“ a dostal hned osm nominací, protože hrál v osmi filmech. (Hodně z nich jsme i recenzovali.) Znamená to, že je to nejhorší herec na světě? A jak se to vůbec pozná?