Anora

72%
Anora
Film Anora, který napsal a natočil renomovaný americký režisér Sean Baker, vypráví o třiadvacetileté striptérce Ani. Jednoho večera potká ve striptýzovém klubu Ivana, syna bohatého ruského podnikatele. Ihned si padnou do oka a večer skončí výměnou telefonního čísla. Když Anora poprvé zavítá do opulentního sídla Ivanových rodičů, nestačí zírat. Našla snad svého vysněného prince? V hlavních rolích filmu, oceněného v roce 2024 Zlatou palmou v Cannes, se představují Mikey Madison a Mark Ejdelštejn.


Režie:
Scénář:

Recenze: Anora

Kinobox.cz
80%

Seanu Bakerovi se divácky velmi přívětivým způsobem podařilo zachytit truchlivou prchavost současných vztahů, v nichž se tradičně zastávané role mohou proměňovat – zbabělost, neochota přijmout odpovědnost a neschopnost naslouchat druhým však ničí mezilidské vazby i tak. Anora je nejen nepříjemně střízlivým převedením popelkovského příběhu na společenské periferie 21. století, ale i divokou, energickou a uhrančivou tragikomedií.


Klajnik
Klajnik
9 194 bodů
8
Sean Baker opět vyobrazuje postavy velmi lidsky a interakce mezi nejrůznějšími postavami skvěle fungují. Na druhou stranu nelze říci, že by film měl nějakou silnou pointu a nebo šel až na dřeň. Realistické to toliko není - pouze autentické. Sic je to méně idealizované než Pretty Woman, tak to furt není nijak zvlášť špinavé, což by být mělo, kdyby autor chtěl pravdivě ukazovat životy sex workers.
O tom ten film ale skoro vůbec není a já vlastně nepociťuju tu potřebu, aby byl, když mě vlastně bavil takový, jaký je. Striptérka se zamiluje do bohatého synáčka ruského oligarchy a přes prvotní euforii to spěje k neradostnému konci - respektive to spěje k tomu, k čemu by to v realitě nejspíš dospělo, kdyby taková situace mezi takovými lidmi nastala. Furt jsem si ale víc užil režisérův předchozí film (Red Rocket) o sketě v úzkých, což je taky film, kterej ale rovněž nenese nijak zvlášť silné poselství nebo pointu (přičemž vždy spíše ocením stylovej a zábavnej film bez pointy než patetickou slátaninu, která se přes vtíravý nevkus snaží býti poučná). Zdá se, že Bakerovy filmy stojí hlavně na jisté autenticitě postav, stylovosti a zábavnosti. Hlavní cenu v Cannes však měla vyhrát Substance, která lépe sepnula tematicky i emocionálně, ale chápu, že ceny se nerozdávají jen na základě kvality, protože pak by 3-4 hlavní ceny mohl vyhrát tentýž film, přičemž je tu snaha odměnit celou řadu tvůrců a vyzdvihnout celou řadu filmů.
Přesto si myslím, že by Anora lépe fungovala, kdyby scénář víc prokreslil protagonistčinu špinavou práci a rodinný život, protože by se tak zvýraznily její motivace, tužby a bolístky. Mohl bych s ní pak i lépe sympatizovat a úplný závěr by si taky sedl lépe. Film lze pomyslně rozdělit do zhruba tří částí:
1) Prostitutka vyhraje loterii v podobě bohatého ruského synáčka, který si ji vezme a vykoupí ji tak z marasmu. V téhle části sledujeme takovou verzi Pretty Woman pro Gen Z.
2) Synáčkovi rodiče chtějí ten ostudný sňatek anulovat, takže pošlou své poskoky, kteří však situaci nebudou mít pevně v rukou. Původně jsem si myslel, že dvojice bude unikat ruským gorilám a "bojovat o lásku" (ugh) nebo tak něco, jenže takto idealizovaný směr by ten film měl, kdyby ho točil kýčař. Tahle část je ve skutečnosti dost komediální, protože arménští poskoci ruského boháče nejsou žádní suroví mafiáni a divák se baví nad jejich zoufalstvím z nemožnosti zvládnout onoho rozmazleného spratka, kterého musí celou noc nahánět po městě, s čímž jim také pomáhá naštvaná Anora, která ovšem furt manželství přerušit nechce.
3) Někdo by mohl říci, že závěru dojde trochu dech, ale podle mě se to dobře snáší s deziluzivním vyzněním celého děje. Martin Šrajer psal na twitter, že tyto tři části spolu dostatečně (tematicky) nekomunikují, což podepisuji. Jak si vyložit poslední scénu s Igorem? Anora se dosud odměňovala svým tělem a v poslední scéně tak učiní i když nemusí, sesype se. Sesype se asi i proto, že měla těžkej den a cítila se hloupě, protože blbě naletěla. Nakonec z toho sice nevyšla vůbec zle, ale chápu. Přesto to působí, jakoby se autor snažil říct něco hlubšího, ale není moc jasné co? Pokud vás postavy nebudou bavit (třeba svou vyjebaností), tak si k nim cestu asi nenajdete, protože morálně k tomu není žádný zvláštní důvod a scénář jejich osobnosti dostatečně neprohlubuje. Já si to ale přesto užil, což o nějakých kvalitách svědčí.
Renfield
Renfield
3 142 bodů
7
Čekat od Seana Bakera klasickou love story by bylo hodně mimo. Anora však nepřekvapí pouze žánrovým směřováním, ale i vývojem postav. Ani a Ivan nejsou párem, kterému bych to plně přál, ono také není co, jejich motivace jsou úplně jinde, čehož se svým způsobem oba drží. Ale ta nesnesitelnost funguje a společně s famózní vizuální a hudební stránkou táhne děj až do žánrové otočky a příjezdu "goril". S nimi očekávané problémy sice přijdou, ale takovým jiným způsobem... říkal jsem si, že tam chybí už pouze NoHo Hank. Děj tu nabere tempo a (ne)představí Igora, toho zprvu pocitově drsnějšího, později však smutného a pro Ani neviditelného oslavence, který možná doufá v něco víc. Právě on má ten nejzajímavější vývoj, závěrečné zvážnění tomu tak sedne. Žánrové přechody celkově nejsou nijak na sílu, přijedou ze šéfů a jejich syna vyděšené a tím poněkud nešikovné gorily a jedna z nich má i jiné motivace. Smysl to dává.
marie-kolarova
marie-kolarova
2 980 bodů
7
Pokud má toto být aktuální verze na Popelku, tak si doba vážně nepotrpí na city. Na rozdíl od anotace mně Anora vůbec nepřipadá naivní a věřící v lásku, ale suše pragmatická, s čuchem na dobrý deal. Evidentně si nežije nad poměry, a zrovna nemá lepší nápad, jak přijít k penězům než jako erotická tanečnice. Ivan je sice nezvedený fracek, ale co jiného z něho mohlo vyrůst. Ty jeho rodiče bych nepřála ani svému největšímu nepříteli. Na pravou lásku taky dojde, a to od prvního pohledu a v celkem solidní linii, asi nejlepší pasáži ze všeho. Jinak první část přepálená, ta rádoby groteska úplně nefunguje. Je to asi dost generační záležitost. Mladé holky to oslovilo daleko víc než mě.


Dodatečné informace

Původní název:
Anora (více)
  • USA Anora
  • USA 艾諾拉
Premiéra v ČR:
31. 10. 2024
Distributor:
CinemArt
Země původu:
USA
Přístupnost:
15+
Rozpočet:
6 mil. USD
Tržby:
25,47 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Anora: Přijetí kritiky

Film Anora si získal značnou pozornost pro svůj poutavý příběh a silné herecké výkony. Po premiéře na festival v Cannes 2024 vyhrál Zlatou palmu, což podtrhlo jeho kritický ohlas. Oceněna byla hlavně jeho schopnost zabývat se vážnými tématy a zároveň seriózní pasáže vyvážit humorem, díky čemuž je film přístupný širokému publiku a má úspěch jak u kritiků, tak u diváků. Režisérem a spoluautorem scénáře filmu Anora je Sean Baker, známý svým jedinečným vypravěčstvím a schopností autenticky vyobrazovat vyloučené komunity, což předvedl ve svých předchozích dílech jako The Florida Project a Red Rocket. Na filmu Anora spolupracoval už tradičně s Chrisem Bergochem a produkoval ho spolu se Samanthou Quan. Distribuci zajistí společnost FilmNation Entertainment.

Anora: Kontroverze

Film Anora je sice obecně přijímán pozitivně, jeho přístup k citlivým tématům ale vyvolal kontroverzi mezi diváky i recenzenty. Jedním z hlavních sporných bodů je způsob, jakým film vyobrazuje život Anory jako sexuální pracovnice. Podle kritiků diváci mohou mít pocit, že film příliš romantizuje některé aspekty sexuální práce a nezachycuje tvrdou realitu, s níž se mnozí potýkají. Dalším problémem je pak Bakerova reprezentace ruských oligarchů. Ačkoli uvedl, že jeho cílem je pouze prozkoumat dynamiku moci a různých tříd, místy by se na jeho vyobrazení dalo pohlížet jako na zbytečnou narážku na stereotypy o ruské kultuře a identitě.

Anora: Příběh

Příběh filmu Anora se točí kolem brooklynské mladé sexuální pracovnice Anory (Mikey Madison), která se impulzivně provdá za Ivana (Mark Ejdelštejn), syna bohatého ruského oligarchy. Zpočátku se sňatek jeví jako příběh o Popelce – jedinečná příležitost, která Anoře poskytne život v luxusu, o kterém by jinak mohla jen snít. Když se ale o svazku dozví Ivanova rodina v Rusku, pošle do New Yorku kněze Torose (Karren Karagulian), aby sňatek anuloval. Anora zjišťuje, že její manželství s Ivanem má k pohádce hodně daleko, Ivan krátce po svatbě zmizí a Anora se musí vypořádat s chaosem, který jí v životě rozpoutá jeho rodina. V Ivanově nepřítomnosti navíc naváže nečekaný vztah s Igorem (Jurij Borisov), jedním z Torosových poskoků, což dynamiku už tak napjaté situace ještě více zkomplikuje. Musí si tak najít cestu náročným labyrintem sociálních tříd, rozdílných kultur a vlastních pocitů.

Anora: Lokace natáčení

Prostředí filmu se natáčelo převážně v Brooklynu, což dodává příběhu autentický nádech a vtáhne diváky do drsného světa, který Anora obývá. Lokace, na nichž se natáčelo, byly pečlivě vybrány a slouží ke zdůraznění socioekonomických rozdílů, které hrají v příběhu zásadní roli. První část filmu Anora se natáčela v newyorské čtvrti Brighton Beach, která je známá svou rusko-americkou komunitou, což umožnilo tvůrcům filmu autenticky zachytit kulturní nuance a dynamiku života postav. Během natáčení se opravdu ponořili do místní kultury, což zahrnovalo mimo jiné i pobyt v tanečním klubu Headquarters, jehož tanečnice se dokonce přímo objevují ve filmu.

Anora: Datum uvedení

Film Anora měl svou premiéru do kin bude uveden 31. října 2024. Očekává se, že po uvedení v kinech bude film dostupný na VOD platformách – a to zejména na Hulu, protože má exkluzivní dohodu o streamování se společností NEON, která má na starosti distribuci v kinech. Přestože zatím nebylo oznámeno konkrétní datum uvedení na VOD platformy, obvykle po uvedení do kin následuje okno, které se pohybuje od několika týdnů až po několik měsíců.
Chcete si ukrátit dlouhou chvíli při čekání? Podívejte se na další skvělé filmy v žebříčku Nejlepších filmů roku 2024 nebo Nejlepších romantických filmů, kde se film Anora snad brzy objeví.

  • V rozhovoru pro Kinótico Baker řekl: „‚Anora‘ je název a nikdo si ho nebude moci pořádně zapamatovat, dokud film neuvidí. Po jeho zhlédnutí bude nemožné, aby na něj zapomněli.“
  • Karren Karagulian hrál ve všech filmech Seana Bakera a toto je jeho největší role v jakémkoli jeho filmu.
  • Dosud největší produkce Seana Bakera.