Do kin dorazila Občanská válka (Civil War), před týdnem se objevil Club Zero, ještě dříve třeba Těžký rok. Oscara za scénář nedávno získala Americká fikce, hned čtyři sošky si odnesli i Chudáčci. Tyto stylisticky i tematicky odlišné filmy mají jedno společné: sázejí na prvky satiry, díky nimž poutavě rozkrývají problémy současné globální společnosti. Popularita tohoto způsobu vyjadřování ukazuje, že umělci ke kritice poměrů sahají často a rádi.
Články 20
Kultovní britské uskupení Monty Python se vrací do českých kin se svými největšími úspěchy. Život Briana (Life of Brian), jenž letos slaví 40. výročí, je trefná a především vtipná kritika stádnosti s hned několika nezapomenutelnými okamžiky. Film kdysi na jednu stranu čelil veřejnému odporu, na druhou z něj těžil ve svůj prospěch. Dnes už mají tuhle klasiku prakticky všichni rádi. Zjistěte proč.
Podobné návraty vidíme rádi. Několik příštích týdnů bude hitových novinek v kinech pomálu, a tak je ideální doba na připomenutí klasik, kterým velké plátno a společné sledování svědčí. To je případ i prvního plnohodnotného filmu od komediální skupiny Monty Python, který příští rok oslaví půl století existence. Monty Python a Svatý Grál (Monty Python and the Holy Grail) však stále patří mezi etalony absurdní komedie, na němž staví i spousta současných tvůrců.
Smích léčí, odbourává stres, pomáhá proti úzkostem, posiluje břišní svaly a vůbec je v mnohých ohledech pro člověka velmi prospěšný. Není tedy náhodou, že právě komedie patří mezi jedny z nejoblíbenějších filmových žánrů. Vybrat mezi nimi ty nejlepší je však poměrně oříšek. A právě proto přicházíme s naším tematickým speciálem věnovaným komediím.
Nečekané podpory se dočkala Amber Heard. Zack Snyder si od Třístovky až po své vedení filmového DC vesmíru vybudoval pověst představitele nekompromisní chlapácké filmařiny, jež nemá nic společného s „woke“ Hollywoodem. Stal se symbolem vzdoru pro podstatnou část konzervativního publika, a to ve větší míře, než o jakou se kdy prosil. Skoro jako by se po vzoru Života Briana Monty Pythonů stal guruem proti své vůli. Nyní dokázal, že necítí potřebu se zavděčovat.
O Monty Pythonech se říká, že měli na vývoj humoru vliv srovnatelný s rolí Beatles v globálním posunu hudebního vkusu. Pokud toto srovnání platí, je příznačné, že Smysl života připomíná i pozdní experimentální období Beatles, jež předcházelo rozpadu kapely. Ne každému sedne, tím větší význam má ale pro svůj obor. Od premiéry dnes uplynulo 40 let.
„Věnováno obětem OSN a pomalosti,“ říká titulek na konci filmu, který si nebere servítky vůči kritizovanému působení Organizace spojených národů během jejích četných mírových misí. Německý provokatér Christoph Schlingensief už v roce 1996 dokázal zcela osobitě tnout do tehdejšího problému způsobem, který je nadmíru zábavný i dnes.
S nadcházejícím časem Vánoc jsme se rozhodli ponořit do dějin kinematografie, abychom zmapovali vývoj Ježíše Krista jako postavy, která se stala nejen předmětem obdivu, ale i nevyhnutelných kontroverzí.
E.T. – Mimozemšťan, Piráti z Karibiku, Wonder Woman, Schindlerův seznam, 300: Bitva u Thermopyl... Všechny tyto snímky většina z vás jistě zná. Jsou to kinohity, které vydělaly slušné peníze a které se těší velkému zájmu publika, přesto je ale všichni v kině vidět nemohli. Proč? Inu, důvody jsou různé, pojďme si je přiblížit.
Smutná zpráva nejen pro všechny vyznavače kultovní party Monty Python a nekorektního britského humoru. Ve věku 77 let zemřel v úterý 21. ledna její výrazný člen Terry Jones, režisér, scenárista a herec. Několik let se potýkal s demencí-degenerativní mozkovou chorobou, na jejíž následky zemřel.