Minulý rok jsme řešili rozmáchlé dílo Petra Vachlera Tajemství a smysl života a nyní do kin vstupuje o poznání skromnější snímek Tajemství smrti, jenž ale s Vachlerovým monumentem leccos sdílí. Jednak v názvu rovněž láká na tajemství a snaží se objasnit některé z největších záhad života. Zároveň tak činí pomocí techniky tzv. vyzobávání rozinek (v angličtině cherry picking), tedy vybírání velmi specifických a těžko zobecnitelných událostí.
Články 48
Po Tajemství a smyslu života přichází… Tajemství smrti. Nejde však o pokračování opusu Petra Vachlera, nýbrž o další dílo velmi plodného tvůrce Viliama Poltikoviče, který se dlouhodobě zaměřuje na dokumenty s duchovní a ezoterickou tematikou. Opakovaně spolupracoval třeba s Jaroslavem Duškem, nejvýrazněji na snímcích Když kámen promluví a Zrcadlení tmy. Právě Dušek je úzce spjat i s Poltikovičovou novinkou, v níž provede publikum tabuizovaným, a přitom zcela zásadním tématem.
Tento víkend bude na streamovacích službách ve znamení seriálových hitů. Netflix i Amazon tasí své největší taháky aktuálních měsíců, na své si však přijdou také příznivci hvězdných kriminálek či fotbalu. Seriálovou nabídku ale můžete proložit také jedním počinem z českých luhů a hájů.
Asi žádný český film loni nevzbudil v mediálním prostoru i na sociálních sítích takové pozdvižení jako Tajemství a smysl života. Velmi osobní dílo Petra Vachlera, které se snaží najít odpovědi na zásadní otázky ohledně naší existence a životního směřování, si svými myšlenkami a zpracováním získalo jak spoustu odpůrců, tak skalních fanoušků. Oba tábory pak mají tak radikální názory, že se víc lišit opravdu nemůžou. Do jakého budete patřit vy? To se můžete nyní přesvědčit na Netflixu.
Snímek Tajemství a smysl života si vyloženě říká o dialogický rozbor a fact checking. Samotná jeho forma je založená na zhuštěném monologu, v němž se mísí více druhů duchovních učení. Přestože film trvá přes dvě a půl hodiny, není často jasné, co jeho autor považuje za „pravidla reality“, tedy jakým způsobem něco vzniká, existuje a zaniká. Stejně tak film nenabízí vysvětlení, jak tato pravidla můžeme poznat, nicméně všechna tvrzení čmeláčího průvodce jsou předkládána jako absolutní univerzální pravda bez přihlédnutí k jiným vysvětlením.
Nejen kvůli adventu, ale i z důvodu sněhové kalamity přitáhli kinaři na nejnavštěvovanější dvacítku filmů jen necelých 95 tisíc platících diváků a divaček. Prvenství drží Napoleon Ridleyho Scotta, za nímž se umístila nová disneyovka Přání (Wish).
Uplynulý víkend měl jednoznačného diváckého favorita, historického Napoleona od veterána Ridleyho Scotta, který sice vznikl pod hlavičkou streamovací platformy Apple TV+, ale vzhledem k tvůrci a oscarovým ambicím dostal místo též v kinech po celém světě. O druhé až čtvrté místo žebříčku tržeb a návštěvnosti českých kin se přetahovali třetí Trollové (Trolls Band Together), nové Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (The Ballad of Songbirds and Snakes) a Vachlerovo Tajemství a smysl života (The Meaning and Mystery of Life).
Cokoli visí v muzeu, je umění. Cokoli je promítáno v kinech, je film. Ale občas si tím nejsme tak jistí. Snímek Tajemství a smysl života má 154 minuty a z nich se v něm mluví zhruba 140 minut, mluvící čmelák pak 120. (Stopky k ověření nebyly použité, protože „čas neexistuje“, jak se zde dozvíme.) Je to nekončící příval slov, ezoterická přednáška a new age kázání.
Proč existujeme? Kam vůbec směřujeme? Probudíme se poté, co jednou zavřeme oči a naše tělesná schránka ustrne ve věčném spánku? Velké otázky, které lidstvo provází a motivují k filosofickému a existenciálnímu bádání od dob nejstarších civilizací, si žádají velký filmový experiment. Český režisér a scenárista, zakladatel ocenění Český lev či televizního pořadu a webového portálu Kinobox Petr Vachler odkrývá závoj věčného mysteria našeho bytí v celovečerním dvouapůlhodinovém snímku Tajemství a smysl života, který tento týden po desetiletém vývoji konečně vstupuje do tuzemských kin. Podivuhodná kombinace klasického vyprávění a ezoterického dokumentu s Janem Budařem, Barborou Seidlovou či Josefem Poláškem je rozhodně nejunikátnější film, jaký letos uvidíte. Naděje, že takový přívlastek přijmete jako pozitivní a ohromující, je však zanedbatelná.
Titulní píseň k filmu Tajemství a smysl života (The Meaning and Mystery of Life), který v sérii předpremiér v kinech po celé republice vidělo už 14 tisíc diváků a divaček, nese název True Face. Složila a nazpívala ji Valerie Vachlerová, autorka veškeré hudby k autorskému snímku, za nímž stojí její otec Petr Vachler. True Face představuje videoklip a zve na distribuční projekce do kin po celé České republice.