Kdyby americkému herci Valu Kilmerovi bylo o čtyřicet let méně, Austin Butler by měl zatraceně velkou konkurenci. Pětašedesátiletý silvestrovský oslavenec byl jedním z hlavních objevů osmdesátých a devadesátých let, kdy jako pilot Iceman šlapal na paty Tomu Cruiseovi v Top Gunu, famózně oživil Jima Morrisona v biografii The Doors a Batmanův kostým navlékl v adaptaci Batman navždy. Provázela jej pověst nafoukaného egoisty, sám sebe ale v dokumentárním portrétu Val před třemi lety vylíčil jako pedantského a náročného umělce. Tehdy už nemohl sám mluvit, roku 2015 mu diagnostikovali rakovinu hrtanu a s plastovou tubou v krku přišel o svůj hlas, jak jsme mohli slyšet i během cameo role v Top Gun: Maverick.
Články 21
Nikdy se nevzdávej. Kevin Costner už s tímhle heslem na paměti sám zrežíroval Tanec s vlky, když nedokázal umluvit žádného z preferovaných tvůrců, přijel dělat konkurz na Schindlerův seznam až do kuchyně Stevena Spielberga a k poslední klapce dotlačil i notoricky problematickou, tehdy historicky vůbec nejdražší produkci Vodního světa. Herec a režisér, jenž dobře zná úspěch i strmé pády, ustrnul krátce před sedmdesátkou v polovině svého snad definitivního uměleckého podpisu. Westernová filmová série Horizont: Americká sága (Horizon: An American Saga) vzniká výhradně za finance, které dal dohromady či usmlouval sám Costner. Přesto před potenciálním natáčením třetí a čtvrté části nelze vyloučit, že investici budou muset vložit také věrní fanoušci.
Brzy sedmdesátiletý Kevin Costner v začátcích kariéry samozřejmě potřeboval pomocnou ruku, mezi herecké osobnosti jej konkrétně vynesl režisér a scenárista Lawrence Kasdan, který mu dal první větší příležitosti ve filmech Velké rozčarování a Silverado. Charismatický rančer následně podstupoval sérii riskantních rozhodnutí a do svých režijních projektů pumpoval miliony dolarů z vlastního prasátka. A několikrát se ošklivě spálil, pokud hovoříme čistě o finanční stránce věci. Na stará kolena jej přitom účetní tabulky zajímá čím dál méně a do vysněné westernové ságy Horizont, jejíž první část právě světovým kinům vyjevuje etnicky a genderově vypjaté osidlování Divokého západu, opět vložil desítky milionů z vlastních úspor. Tržby jsou po prvním víkendu tristní a lidé nad tím často vyjadřují potměšilou radost, což naštvalo i spisovatele Stephena Kinga.
Když na sobě vliv nezastavitelného času nepociťujete, není co řešit. Devětašedesátiletý Kevin Costner má období největší filmové slávy zřejmě za sebou, ale momentálně zažívá uměleckou a zjevně i životní renesanci. Příští měsíc v Cannes uvede první celovečerní část své (možná) čtyřdílné westernové ságy Horizon: An American Saga, která do amerických kin poputuje v červnu. Po předčasném odchodu ze seriálu Yellowstone, který je v zámoří extrémně populární, se rovněž chystá na další osobní projekty. Mezi nimi má být také „malý příběh o muži a ženě“ v jeho režii, v němž si chtěl mermomocí zahrát australský idol Chris Hemsworth (Thor). O roli však přišel právě na úkor Costnera, jenž do intimní romance obsadil sám sebe.
Kariéra slavného Kevina Costnera vstoupila roku 2018 do televizní renesance zásluhou neowesternového seriálu Yellowstone, který je už pátou sezónu obřím hitem na Paramount Network (k vidění je rovněž na tuzemské platformě SkyShowtime). Příběh o současné dynastii rančerů Duttonových se rozrostl o úspěšné prequelové série 1883 a 1923 a s Costnerovou účastí se původně počítalo až do sedmé série. Pro neshody s showrunnerem Taylorem Sheridanem a kvůli nabitému rozvrhu však herec z projektu vycouval a nyní prozradil, že zvažuje podat na tvůrce žalobu. To může ohrozit i produkci částečně zkompletované páté řady, která stagnuje kvůli aktuálním hollywoodským stávkám.
Různé zajímavosti, anekdoty a historky z natáčení jsou vděčným námětem infotainmentových médií. Asi vás však nepřekvapí, že se za dlouhá léta nashromáždilo několik povídaček, jež sice čteme zas a znova, ale ve skutečnosti se buď vůbec nestaly, nebo aspoň výrazně jinak. Podívejme se na desítku nejznámějších falešných zajímavostí a řekněme si, jak rozpoznat nedůvěryhodné faktoidy.
Od 80. let minulého století se každoročně udělují anticeny Zlaté maliny, podle tradice vždy v předvečer prestižních Oscarů. Zlaté maliny loni oslavily své 40. výročí, a jakkoli nejde o ceny, jimž by filmová obec přikládala velkou váhu, fanoušci a fanynky filmů jejich nominace každoročně se zvědavostí vyhlížejí. Ani letos tomu nebude jinak.
Bruce Willis si na anticenách Zlaté maliny, jež fungují jako letitá satirická protiváha Oscarů, vysloužil vlastní kategorii „Nejhorší výkon Bruce Willise v daném roce“ a dostal hned osm nominací, protože hrál v osmi filmech. (Hodně z nich jsme i recenzovali.) Znamená to, že je to nejhorší herec na světě? A jak se to vůbec pozná?
Následující desítka filmů má svou kvalitu a jistou fanouškovskou základnu, ovšem v kinech propadla na úkor o poznání úspěšnější soudobé konkurence.
Futuristický sci-fi film od režisérky populárního seriálu Westworld svádí dvě herecké hvězdy do melodramatické romance, z jejíhož sladkého sentimentu vás budou bolet zuby. A místy také hlava.