Přišel o hlas, ale vyprávět nezapomněl. Val Kilmer v 65 letech dávno nenastavuje egoistickou tvář
Pohledný Val vyrůstal v rodině bohatého průmyslníka a realitního developera šťastně. Se dvěma bratry na ranči přetáčeli oblíbené filmové klasiky a jeviště pro něj bylo místem, kde se kumulovaly kreativní i showmanské potřeby. Bratr Wesley tragicky zemřel krátce předtím, než Val jako nejmladší přijatý uchazeč nastoupil na prestižní dramatickou akademii Juilliard v New Yorku. V sedmnácti se už podílel na scénáři ke studentské hře How It All Began, následně se objevil na Broadwayi po boku Kevina Bacona či Seana Penna.
Roku 1984 už natáčel, v té době po uši zamilovaný do divadelní herečky Joanne Whalley, bláznivou parodii bratří Zuckerů a Jima AbrahamsePřísně tajné! Dle vlastních slov tehdy čerstvému komediálnímu trendu moc nerozuměl, ale Hollywood, přesněji řečeno smluvně uvázané studio Paramount Pictures, už s pětadvacetiletým nadšencem do Hamleta počítalo.
V Top Gunu po přečtení scénáře, který se postavě Icemana příliš nevěnoval, hrát vůbec nechtěl. Neměl však na vybranou a vedlejšímu hrdinovi vymyslel nosnou backstory v podobě dysfunkčního vztahu s náročným otcem, který jej pohání v honbě za dokonalostí. Rivalitu s Maverickem Toma Cruise Kilmer záměrně přenášel i do zákulisí, trvá však na tom, že mezi oběma herci panovala přátelská atmosféra. To se víceméně potvrdilo během společné scény v opožděném pokračování z roku 2022, v níž přizvaný Kilmer dal na odiv svůj zdravotní handicap a s dávným parťákem zahrál emotivní chlapácký duet.
Z filmu Tonyho Scotta, jehož energické vedení si Kilmer nemohl vynachválit, byl obrovský finanční hit. Osud byl k herci přívětivý i v případě fantasy Willow v produkci George Lucase, neboť po jeho boku zářila také jeho dávná láska Joanne Whalley. Do ní se mladý herec zamilovával opakovaně a nakonec si padli do náruče – v manželství žili v letech 1988 až 1996 a mají z něj děti Mercedes a Jacka.
Také v práci si Kilmer žil svůj osobní sen, když po neúspěšných castingových videích pro Stanleyho Kubricka či Martina Scorseseho zaujal producenty hudební biografie kapely The Doors. Ve snímku Olivera Stonea pěvecky i herecky exceloval, jeho vyčerpávající a neskutečně autentickou kreaci si můžete na ČT2 příhodně oživit dnes večer od 21:40. Zvláštní shodou okolností z toho nevyklíčila oscarová nominace, kterou si stále renomovanější hvězda dle mnohých zasloužila také za kultovní western Tombstone. V něm Kilmer po boku Kurta Russella skvěle ztělesnil Doca Hollidaye, nezkrotného pistolníka umírajícího na tuberkulózu. Produkce neprobíhala úplně hladce a třeba hercův kolega Michael Biehn zpětně vyjevil, že s Kilmerem vlastně vůbec neměl možnost promluvit.
V následných letech se pomyslně lámal chleba. Kilmer zikoničtěl jako Elvis v Pravdivé romanci a nabyl respektu vedle Al Pacina a Roberta De Nira v Nelítostném souboji. Kriminální poklad Michaela Manna mu připadal jako nezávislá scéna v porovnání s čerstvými zkušenosti s filmem, který měl jeho hvězdnou image definitivně posvětit. Batman navždy vznikal po odchodu Tima Burtona i Michaela Keatona v režii Joela Schumachera a nabídka ztvárnit gothamského ochránce byla pro Kilmera záležitostí nejen celoživotní touhy, nýbrž i spirituality – agent mu prý zavolal krátce poté, co v Africe prozkoumával opuštěnou netopýří jeskyni.
Nadšení nicméně splasklo po zjištění, že v robustním kostýmu může sotva chodit, mluvit i dýchat. Shakespearovskému herci se nezamlouvalo herectví „tady se postav a dramaticky se otoč“, takže navzdory finančnímu úspěchu odmítl hrát v pokračování. Ušetřil se tím legendární ostudy Batman & Robin a snad i zisku výsměšné Zlaté maliny. Protiváha Oscarů na něj ostatně zaostřila v druhé polovině devadesátých let a v rychlém sledu mu přiznala tři nominace za filmy, které nenaplnily své různorodé ambice. Dobrodružný thriller Lovci lvů se alespoň náramně povedl, když už nevydělal potřebné peníze. To rozmáchlá špionáž Svatý, adaptace stejnojmenného seriálu z 60. let, v níž Kilmer pěstoval několik odlišných poloh, dopadla špatně po všech stránkách.
Nejvíc se ale zapálený herec nechal napálit vidinou spolupráce s hereckým vzorem Marlonem Brandem, kvůli němuž přijal roli v remaku hororové sci-fi Ostrov Dr. Moreau. Vedle Vodního světa šlo o další produkční tragédii své doby, přičemž narychlo dosazený režijní veterán John Frankenheimer potřeboval spěšně dodržet rozvrh a odmítal Brandovy extravagantní poznatky. Legenda tudíž zanevřela na přínos filmu a dělala naschvály, v čemž jí frustrovaný Kilmer před zoufalým režisérem zdatně sekundoval. Výsledkem byl obtížně vstřebatelný paskvil, který napomohl hercovu trvalému sešupu. Přímo na scénu mu navíc donesli žádost o rozvod, jeho manželství trpělo i značnou pracovní vytížeností.
Vykoupit se mohl v ambiciózní sci-fi Rudá planeta, místo toho Kilmer odmítal pracovat s kolegou Tomem Sizemorem a jejich společné scény se musely složitě komponovat ve střižně. A byl z toho samozřejmě další bolavý propadák. Menší náplastí byla krimi Salton Sea, kde zdrcený hrdina urputně následuje stopu vrahů své manželky. Druhá spolupráce s Oliverem Stonem nadešla v historickém velkofilmu Alexander Veliký, jemuž kritici rozhodně nevyšli vstříc a Kilmer slízl další nominaci na Zlatou malinu. Rok 2006 a role v dobře hodnocených žánrovkách Kiss Kiss Bang Bang a Vzpomínky tudíž zčásti představovaly comeback, který se však nepřeklenul v trvalou prosperitu.
Kilmer měl renomé problémové hvězdičky a jeho záběr se zúžil mimo mainstreamovou komerci. Na video rovnou putovalo i povedené drama Zločinec, v kinech tloustnoucí herec po delší době zaujal thrillerem Špatnej polda, roku 2011 potěšil gangsterkou Sejmout zabijáka. Po závažné zdravotní diagnóze a operativním vyjmutí hrtanu přirozeně změnil pohled na svůj život, který dojemně shrnuje dokumentem Val, bohatém na archivní materiály, od dětství pořizovanými samotným Kilmerem.
Dřívější konkurent Brada Pitta si váží svých fanoušků, kteří mu stále vyjadřují náklonnost a podporu na Comic Conu nebo na speciálních projekcích Tombstone, které Kilmer, jehož bolestný mluvený projev prý kontrastuje s vnitřní vyrovnaností, osobně uvádí. Hrát by chtěl i nadále, jako scenárista připravuje snímek Mark Twain and Mary Baker Eddy, v němž by rád ztvárnil spisovatele Marka Twaina. V loňském seriálovém pokračování Willow prostor nedostal, ale třeba mu Hollywood po Maverickovi ještě v budoucnu podá solidární ruku. Kající herec si to bezesporu zaslouží.