Africká audiovizuální estetika v Hollywoodu expanduje nejen zásluhou marvelovek jako Black Panther, ale také díky ghanskému všestrannému umělci jménem Blitz Bazawule. Hudební producent a písničkář režíroval svůj první celovečerní film roku 2018, podílel se na vizuálním hudebním albu Beyoncé Black is King a loni uvedl svůj muzikálový remake Purpurová barvy (The Color Purple) v produkci Oprah Winfrey a Stevena Spielberga. Warner Bros. nyní získalo práva na jeho vlastní scénář s pracovním názvem Black Samurai o legendárním africkém válečníkovi Yasukovi, jenž v 16. století sloužil pod japonským vladařem Oda Nobunagou.
Články 11
Wonka už týden oslazuje světová kina a odnáší si z nich slušné peníze i reakce publika. Jedna věta se však zjevuje v mnoha bezprostředních diváckých reakcích: „Nevěděl/a jsem, že to je muzikál!“ To je zdánlivě absurdní. Jak je možné nevědět v době přesycení všudypřítomným marketingem, že film, na který se rozhodneme jít do kina, je plný zpěvu a tance? Není to však chyba návštěvníků. Obvykle musíme ohledně fungování filmového průmyslu krotit divoké konspirační teorie, nikoli však nyní.
Ačkoli by už mělo jít o samozřejmý a trvalý postoj, na 25. listopad připadá Mezinárodní den boje proti násilí páchanému na ženách. Všem, kteří nad význačností tohoto sdělení pochybují, mohou otevřít oči následující filmová a dokumentární díla. Některé snímky se k dané tematice vyjadřují nepřímo, popřípadě zasazují ženské revenge příběhy do atraktivních žánrových schémat. Jiné dané téma artikulují otevřeně a vztahují se ke skutečným událostem kolem útlaku žen, domácího násilí, znásilnění nebo hnutí MeToo. Představíme si tři základní linie tvůrčího přemýšlení o těchto námětech – od faktických dokumentů přes seriózní filmová zpracování až po atraktivní žánrové příběhy, v nichž hrdinky mohou dojít konečné satisfakce, která jim v realitě často uniká.
První trailer k filmové adaptaci muzikálu Purpurová barva, který vychází ze stejnojmenné knižní předlohy Alice Walker z roku 1982, vypustilo studio Warner Bros. Román poprvé zfilmoval roku 1985 Steven Spielberg, muzikál měl broadwayskou premiéru o dvacet let později.
Ve svém oboru jsou respektovaní a publikum je miluje. Na kontě mají řadu oceňovaných kinematografických skvostů, a přesto si umí sáhnout do svědomí a přiznat, že minimálně jednou chybovali. I ti nejlepší a nejslavnější režiséři totiž natočili film, za který se s odstupem času stydí, popřípadě jej nemají v oblibě. Mohlo jít o lukrativní studiovou zakázku nebo o podfinancovaný debut, ale také o sledované snímky, jež daní tvůrci realizovali na vrcholu sil a popularity. V následujících řádcích se dočtete o deseti renomovaných filmařích, kteří mají jasno, jaké je jejich nejméně oblíbené dílo. Jsou řazení dle data výroby daného filmu.
Jen co byly vyhlášeny oscarové nominace za rok 2021, internet se plní statistickými údaji, které se vztahují k čerstvě pokořeným rekordům. Letošní ročník nabízí několik vskutku zajímavých milníků, které mohou vynahradit tradičně diskutabilní výběr filmové akademie.
Steven Spielberg natočil novou filmovou verzi jednoho z nejslavnějších muzikálů všech dob West Side Story. Povedlo se mu stvořit smysluplný remake, nebo jen zbytečnou kopii?
Letošní předávání Oscarů máme za sebou a opět došlo k přepisování historie. Ideální příležitost pohlédnout do minulosti a uvést některá významná prvenství či rekordy.
Žádné jiné jméno ve filmové branži není tak známé a proslavené. Steven Spielberg, jemuž je při oscarových projevech děkováno snad více než Bohu, dnes slaví 74. narozeniny. Při této příležitosti se můžeme společně ohlédnout za jeho bohatou filmografií a pokusit se jeho úspěšná díla seřadit od toho nejméně povedeného až po ty absolutně nejlepší.
Část 1 - Silné a odhodlané, rebelující a sympatické, ale také křehké a citlivé - ty nejlepší snímky, v nichž hrají prim ženy, nabízí širokou škálu zajímavých hrdinek stříbrného plátna, a je potřeba si je v rámci tohoto byznysu, stále hlasitěji kritizovaného za mužskou nadvládu, pravidelně připomínat. Pojďme se ohlédnout za 40 výbornými filmy s ženskou hlavní hrdinkou (či hrdinkami).