Recenze filmu Lolita

76%

Komentáře a recenze 10

Dle počtu bodů
Chrustyn
Chrustyn
44 025 bodů
6
V dobách, kdy už byl Stanley Kubrick talentovaný režisér a na svém kontě měl snímky jako "Stezky slávy" nebo "Spartakus" rozhodl se zfilmovat skandální a svým tématem neskutečně odvážný román o lásce staršího muže a nezletilé dívky. Kubrick samozřejmě musel pro filmové zpracování udělat pár kompromisů a to převážně ve věku hlavní hrdinky ale i tak bylo celkové vyznění na svou dobu docela šokující. Oproti nové filmové verzi Adriana Lanea je film o něco delší a celkově dost odlišný a o něco méně otevřený co se týká sexuální provokace. To, že dávám 3* neznamená, že je film průměrný ale to, že byl na mě moc dlouhý a v některých částech dost utahaný. Díky hercům však stojí za vidění a to hlavně díky "chameleonovi" s tváří Petera Sellerse v dobách, kdy ještě nebyl znám jako inspektor Clouseau.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 628 bodů
10
Když v roce 1955 vyšel román 'Lolita' autora Vladimira Nabokova pojednávající o vysokoškolském profesorovi středního věku, kterého okouzlila dvanáctiletá dívka, vyvolalo to zcela pochopitelný skandál. Údajně snad dokonce v USA a ve Velké Británii dodnes nebyla kniha vydána v plné verzi. Odvahu něco takového převést na filmové plátno měl režisér Stanley Kubrick, který také měl ke kontroverzi hodně blízko, jehož vrcholem byl asi velmi šokující snímek 'Mechanický pomeranč' (1972). O scénář k filmu 'Lolita' se postaral samotný autor knižní předlohy Vladimir Nabokov, který obsahoval prý na 400 stran, což by vydalo na sedm hodin filmové stopáže. O zkrácení se však postaral tzv. Haysův kodex, vyžadující určité cenzurní opatření. Jinak hrozil absolutní bojkot filmu a dokonce i finanční pokuta. Tím tedy bylo znemožněno ztvárnění podrobných sexuálních aspektů lásky mezi profesorem a mladistvou dospívající dívkou. Ale i tak se i dnes snímek po nuceném umírnění jeví zajímavým. Sexuální prostupnost je sice jen naznačena, avšak v žádném případě neponechává pochybnosti o příběhu a jeho vzniklých důsledcích. Snímek byl na svou dobu hodně odvážným výtvorem, neboť se Kubrick snažil zpracovat na základě románu vše potřebné k diskuzi. Tedy určitou závislost vztahu k mladičké dívence, ve kterém je situace jednoho okamžiku podobná incestu. Vadou na kráse je snad jen představitelka Lolity Sue Lyon, pro kterou to byl filmový debut, které bylo v době natáčení sice čtrnáct let, ale rozhodně vypadá daleko starší. Jen tak pro zajímavost, naposledy jsme ji mohli vidět v ekohororu 'Aligátor' (1980). A druhá zajímavost, právě vlivem tohoto příběhu se od té doby mladičké nedospělé dívce v očích postaršího muže říká Lolita.
Pete69
Pete69
32 824 bodů
7
Popravdě jsem čekal od stěžejního Stanleyho Kubricka o něco více. Láska staršího muže ke své nezletilé nevlastní dceři je téma opravdu odvážné a silné.. je zajímavé, jak se láska postupně mění v posedlost a vyústí v nevyhnutelně tragický konec. NA mě je to ale až moc softová záležitost, neříkám, že by ve filmu musely být zrovna erotické scény, ale škoda, že nešlo trošku více přidat na intenzitě snímku. I tak se mi film líbil - 70%.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 532 bodů
8
Nemá smysl si nic nalhávat, cenzorské zásahy Lolitu značně znehodnocují a nedovolují doznít plnému rozsahu toho, co se vlastně děje. Jinak je zajímavé především Kubrickovo odvážné rozhodnutí neuchýlit se k voice overu, k němuž předloha vybízí - musel tak hledat způsoby, jak nahradit právě to, v čem spočívá jádro knihy (více či méně úspěšně - předně dlouhé výpadky děje nejsou příliš přirozené). V důsledku je i proto zážitek z filmu zásadně odlišný a poněkud smířlivější vůči protagonistovi. Nejvíc ale škodí posunutí věku hlavní hrdinky o dva roky. Co bylo cenzory zamýšleno jako vyhnutí se největší perverzi, má do značné míry kontraproduktivní dopad, protože totéž chování u čtrnáctileté dívky už jen stěží přijmeme jako stejně nezištné a neuvědomělé jako u dvanáctiletého dítěte a Lolitu vnímáme jako mnohem odpovědnější, což není dobré. Lolita je každopádně Kubrickův ekvivalent Wellesových Ambersonů - fragment skvělého filmu, který byl rozčeřen zásahy necitlivých úředníků.
kunafix
kunafix
20 062 bodů
4
Vůbec tam nebyla ani špetka sexu, takže že spolu něco měli se dozvídáme až v závěru. Na nervy mi šla její matka, která mi někoho připomněla, takže ještě že brzo chcípla. Lolita byla fakt kočka, na tu dobu... a že Humbert byl tak blbej, že se nechal využívat, to už je jeho problém. Ale jejich charaktery byly dobře vykresleny. A nejlepší byl Quilty, ve kterým si Sellers asi začal dělat přípravu na další filmy, kde hrál více rolí nebo jednu, která se převlíkala (např. inspektor Clouseau nebo několik postav v Dr. Divnoláskovi)
Fingon
16 896 bodů
8
1x Po remaku a knize jsem se dostal i k této verzi. Moc se mi líbí podkres úvodní sekvence s lakováním drobné nožky...
lamps
lamps
15 325 bodů
8
Strašně bych toužil zhlédnout tu Kubrickovu verzi legendární Lolity, která nemusela ustupovat přehnaně úzkostné iniciativě cenzorů a plně by odrážela Stanleyho obrazovou genialitu. Ovšem i tak, sestřiháno k nepoznání, nabízí toto zpracování Nabokovova mistrovského postmoderního románu tolik filmové krásy, hutné erotické atmosféry, úchvatně stylizovaných záběrů a chytře napsaných dialogů, že nelze ani náznakem mluvit o "slabém" Kubrickovi. Scény, které se zdají býti vleklými a nadbytečnými, jsou ve skutečnosti nesmírně rafinovaně promyšlené a obsahově i atmosféricky dokonale zapadají do unikátní filmové skládačky, která postupně, tu tragicky, tu s nevinným ironickým úšklebkem, odkrývá společensky nepřípustné motivy a která také zcela přirozeně stmeluje několik různých žánrů, kriminálním filmem-noir počínaje a dobrodružnou road-movie konče. Nad vším pak zcela vyčnívají excelentní James Mason, jehož vyčerpávající kreace citově posedlého pedofila je zcela určující pro emocionální stránku filmu, a veledůležitá postava hereckého velikána Petera Sellerse, jehož svérázné řečnické výstupy patří k absolutním vrcholům příběhu. Kubrickova Lolita je ve výsledku spíše velmi komorní odyseou do útrob prapodivného, duševní chorobou rozpolceného charakteru, která nemá takový myšlenkový rozsah jako obsáhlá kniha a nesleduje se vždy úplně jednoduše, ale její uměleckou hodnotu a formální vytříbenost už jí nikdo neodpáře..
hrumsrt
hrumsrt
10 741 bodů
7
Přece jen pořád začátek tvůrčí filmografie Stanleyho Kubricka, když ještě ty kousky, pro které si ho pamatujeme, teprve přijdou, tak v šedesátých letech už z něj byl někdo. Přece jen měl za sebou celovečerního Spartaka, který dodnes drtí veškerou tematickou konkurenci.. Je tak možná zklamání, že po dvou dobových, ne-li skoro historických snímcích si vybral Kubrick právě adaptaci literární klasiky jménem Lolita.. I přes spolupráci autora na scénáři, i přes odvážnost a posedlost Kubricka látkou, a nutno říct, že Lolita stejně předběhla svoji dobu, a to bohužel až tak, že je naneštěstí silně cenzurovaná, čímž nejen, že potlačuje charakteristickou skandálnost díla, ale dost možná vyznívá nakonec i trošku jinak.. Příběh staršího Humberta, který se znovu ožení s osobou, jež ale od začátku nemiluje a do svazku se vměstnává jen proto, že objektem jeho touhy je dcera jeho nastávající. Ovšem je si vědom absurdnosti a zkaženosti celého potencionálního vztahu, a tak svoji lásku potlačuje a průběh jí dává jen na stranách svého deníčku.. Skutečně jiné to je, až když si jeho nevlastní dcera Lolita uvědomí, že i ona chová k "tatínkovi" vlastní city a tenhle rozumem potlačený vztah mu začne podsouvat i z její strany. Tak co zvítězí animální přitažlivost anebo rozum?.. Kubrickova Lolita je pořád solidní (i když někdy lehce rozvleklejší) a i bez vizuální stimulace nemá problém s tím diváka svou zkažeností dráždit a v tomhle ohledu našli tvůrci rozměr knihy v pouhé představě sledujícího. Jenže taky dali nesmyslný prostor postavě Quimbyho v podání komického Petera Sellerse, který se nejen do role nehodí, ale vlastně ani do podobně vážného snímku a jeho charakter je tu pokaždé na škodu.. Velice poutavě odvedený pohled na události psychikou Humberta s neméně strhujícím závěrem a i když by to mohlo být kratší, rozhodně Lolita umí (smyslně) překvapit.. 70%
stantheman
stantheman
2 399 bodů
8.5
Kubrick se nezapře....výborný film...s notnou dávkou ironie...film promyšlený detailně až do konce ..do každého detailu...Je zajímavé srovnat s pozdější verzí s Jeremy Ironsem. Obě ztvárnění jsou výborná a při tom se liší
Martin Pecina
Martin Pecina
1 700 bodů
6
Mírně vyčpělý film, který už bude dnes stěží někoho pobuřovat nebo šokovat. Celé to na mě působí hodně divadelně a málo přesvědčivě, učitýlek je toporný, Sellers je velmi dobrý, Lolita trochu nevýrazná.