Harry Potter mohl vypadat dost jinak, pokud by k němu studio Warner Bros. pustilo tvůrce pecek Sedm, Úkryt, Klub rváčů nebo Zmizelá, jak mělo původně v úmyslu. David Fincher je známý tvorbou napínavých a důmyslných thrillerů. Moc nechybělo, aby navždy ovlivnil i populární fantasy ságu.
Články 53
Nejděsivější podívaná dekády, kombinace Mlčení jehňátek (The Silence of the Lambs) a Sedm (Se7en) či ideální syntéza vysokého umění se standardními hororovými prvky. Zámořské ohlasy na snímek Longlegs poslední měsíce nešetří nejen chválou, nýbrž rovnou ódami na úchvatnost nového díla z distribuční stáje Neon, jež se na podobné nezávislé hity specializuje (v zámoří uvedla například tři poslední vítěze festivalu v Cannes). Nejde však jen o šikovným marketingem nafouklou bublinu, jakých se v hororovém ranku dočkáme několikrát do roka?
Žánr true crime nás fascinoval odjakživa a literární zkazky o zločinech si lidi rádi četli dávno před zrodem kinematografie. Není tedy divu, že i pohyblivé obrázky se na našem znechucení a upřímném pohoršení s gustem svezly. Lze říct, že v posledních letech jsou díla tohoto typu ještě oblíbenější než kdy dřív, což souvisí především s netflixovskou chutí zpracovat téměř každý zločin do několikadílné minisérie.
Nezpochybnitelná ikona stříbrného plátna, jež proslula jako představitel tvrdých chlapů a současně autor mnoha oceňovaných filmů, to je Clint Eastwood. Které jeho snímky byste rozhodně neměli minout?
Nadčasové filmové náměty neplodil pouze Shakespeare, nýbrž hlavně lidské dějiny samotné. Zřejmě nejzásadnějším milníkem 20. století byla druhá světová válka, která přeuspořádala moc ve světě a v dosud nejrozsáhlejším měřítku ukázala, čeho jsou lidé schopní v ideologicky vštípeném domnění vlastní nadřazenosti. Až po válce během norimberských procesů, kde spojenci soudili nacistické válečné zločince, vyšly najevo nejhorší a utajované aspekty holokaustu – a před tribunálem čekaly na rozsudek bestie s lidskou tváří, jež byste na veřejnosti těžko podezírali. Nadcházející filmové drama Nuremberg, kde spolu vedou mrazivé rozpravy oscaroví Russell Crowe (Gladiátor) a Rami Malek (Bohemian Rhapsody), odhaluje první fotografie a slibuje zdrcující ponor do prchlivé podstaty dobra a zla.
David Fincher si v devadesátkách udělal jméno především kultovními generačními thrillery Sedm (Seven) a Klub rváčů (Fight Club). Na jejich úkor neprávem zapadla tajuplná Hra (The Game), v níž Michael Douglas jako znuděný milionář dostává od mladšího bratra (Sean Penn) narozeninový dárek, na jaký nikdy nezapomene. Rafinovaně vystavěný snímek se dočká televizního remaku od Kevina Williamsona, jednoho z otců série Vřískot (Scream) a tvůrce seriálu Stoupenci zla (The Following)
Žánr true crime, jehož podstatou je rekonstrukce kriminálního činu, v posledních letech válcuje žebříčky sledovanosti. Příběhy o policejní korupci, šokujících vraždách a nevysvětlených záhadách budou vždy přitažlivé. A diváci a divačky v nich rádi zapojují vlastní detektivní představivost při hledání stop.
Režisér David Fincher (Sedm, Zodiac) v září uvede svůj netrpělivě očekávaný thriller The Killer na benátském festivalu. Snímek od scenáristy Sedm Andrewa Kevina Walkera sleduje nájemného vraha v podání Michaela Fassbendera, v němž se ozývá svědomí. Produkci Netflixu, kde film vyjde v listopadu, už obklopují zvěsti o zásadním a skvělém Fincherově díle, což nově přiživil také programový ředitel benátského festivalu Emanuele Rauco.
Originální tvorba Amazonu Prime se čerstvě rozrostla o sedmidílnou čtyřhodinovou sérii Roj. Její tvůrci se inspirovali skutečnými případy vražd, které našroubovali na smyšlený příběh fanatické hudební fanynky Dre v podání Dominique Fishback. Ta neváhá zabít několik lidí, již na sociálních sítích pomlouvají popovou divu Ni’Jah. Dre vystupuje z davu poblázněných ctitelů a ctitelek, jimž jejich posvátná úcta směrem k popkulturním ikonám často kompenzuje osobní strádání.
Akira Kurosawa, jeden z nejproslulejších filmových tvůrců historie, točil převážně samurajské příběhy z dob feudálního Japonska. Z jeho filmů zohledňujících problémy současného světa vyčnívá detektivní drama Nebe a peklo z roku 1963. Kurosawa v něm adaptoval americkou knihu o únosu dítěte a milionovém výkupném, již vztáhl na sociální napětí a rozdílné životní podmínky v tehdejším Tokiu. Překvapivě vystavěný snímek, který řeší morální a společenské příčiny zločinu a trestu, zůstává formálně nejprogresivnějším režisérovým dílem.