Harry Potter od Davida Finchera? Režisér Sedm popsal, jaké měl s brýlatým čarodějem plány
Než byl ke snímku Harry Potter a Kámen mudrců přiřazen režisér Chris Columbus, jednali zástupci studia Warner Bros. s renomovaným tvůrcem, známým svou údernou režií. David Fincher se o jednání s producenty rozpovídal pro Variety. „Požádali mě, abych přišel a promluvil si s nimi o tom, jestli bych dělal Harryho Pottera. Vzpomínám si, že jsem říkal: ‚Nechci z toho dělat čistou hollywoodskou verzi. Chtěl bych něco, co vypadá trochu jako Withnail a já. Chtěl bych, aby to bylo trochu děsivé.’”
Withnail a já je kultovní britská komedie o dvou ztroskotancích, kteří se přes svou neschopnost snaží přežít na deštivém britském venkově. Nepříznivé počasí a upadající duševní stav obou postav patří k esenciálním prvkům filmu, a těžko říct, jak by s tímto laděním vypadal příběh plný trollů, kouzel a nemrtvých mágů. Studio nicméně mělo vlastní představu, jak by měl film vypadat: „My bychom chtěli v podstatě Olivera s módou Thoma Browna.”
Musí to mít šmrnc
Fincher k tomu dodal, že nemá příliš zájem o projekty, které už jsou v určitém smyslu zaběhnuté. „Má to zasvěcené publikum? Pak je to práce někoho jiného. Tyhle knihy kupují filmová studia, pokud mají zasvěcené publikum, a já do toho vstupuji jen v případě, že je to něco, co má šmrnc. Zmizelá mě zajímala i přesto, že to byl bestseller. Líbila se mi ta myšlenka trestu za naše narcistické pudy, které souvisejí s partnerským soužitím.”
Ostatně, díla s velkou fanouškovskou základnou už mají dopředu určitá formální očekávání, což znamená nedostatek tvůrčí svobody. Fincherův poslední franšízový film byl Vetřelec 3, Fincherův režijní debut, který pojal hodně osobitě. Fanoušci předchozích dvou filmů, hlavně akčního nářezu Vetřelci, se na jeho temné pojetí a způsob, jakým popřel spíše optimistický konec Cameronovy pecky, trochu mračili. Sám tvůrce vnímá svou prvotinu jako selhání. V současnosti připravuje pro Netflix americkou adaptaci Hry na oliheň a seriálový prequel ke slavnému neonoiru Romana Polanského Čínská čtvrť. O obou dílech se dá s klidným svědomím prohlásit, že šmrnc mají.