James Cameron je dnes králem světa (zdroj: James Cameron) a užívá si svou unikátní pozici, kdy stojí poměrně stranou všech trendů a uměleckých vln, nepatří nikam a nejde ho snadno zařadit. Neuvěřitelný komerční úspěch jeho tvorby z něj ale přesto dělá předního hollywoodského hráče. Náš milovaný kanadský kamioňák ale musel někde začít. A to před čtyřiceti lety, když se vyšvihl s nenápadnou artovkou jménem Terminátor.
Články 47
Jak moc je pro herce důležitý jeho hlasový projev? Bavíme-li se o Jamesi Earlu Jonesovi, jenž naposledy vydechl včera ráno ve věku 93 let a jehož hluboký chraplák naháněl husí kůži snad i Morganu Freemanovi, můžeme si rovnou odpovědět výčtem jeho nesmrtelných dabérských momentů ze Star Wars, Lvího krále, Simpsonových či všemožných dokumentů. Darth Vader, největší záporák kinematografie, by byl bez Jonese poloviční. Rodák z Mississippi přitom válel i v televizi a na divadelních prknech a spadá mezi malou hrstku umělců přezdívaných EGOT podle čtyř největších uměleckých ocenění, jež lze v zámoří vyhrát – Emmy, Grammy, Oscar a Tony.
Být ženou v branži, kde se chlapi s žílami na bicepsech ohání velkými kvéry a cedí drsné hlášky směrem k protivníkům, jež se chystají oddělat, není jednoduché. Maskulinní osmdesátá léta, kdy kinematografie jako čelní hvězdy uznala Arnolda Schwarzeneggera a Sylvestera Stalloneho, přesto otevřela prostor také hrdinkám, které nemohou čekat na pomocnou ruku. Silné ženy v akčních filmech, ať už těch dobrodružných, hororových či komediálně laděných, v některých případech ještě nesetřásly sexuální objektivizaci, ale mužům to dokázaly nandat a obstarat i lidštější, empatický přístup.
Pokud patříte mezi fanoušky Barbara Conana, nejspíš vás v traileru na nový film mimo jiné překvapí kulomety, auta a lidé s psími tvářemi. Film je navíc černobílý a celý ve francouzštině. Upřímně, to, že je hlavní hrdinkou žena, je vlastně titulu na Conann (2023) ta nejméně neobvyklá věc
Hollywoodský herec, legenda bojových umění a televizní texaský ranger s pověstí nadčlověka si po víc než deseti letech připíše filmovou úlohu. Třiaosmdesátiletý Chuck Norris na svém Facebooku zveřejnil první tři zákulisní fotografie z připravované akční sci-fi Agent Recon, v níž se spolu s několika dalšími hrdiny postaví mimozemské invazi v Novém Mexiku. Naposledy si přitom zahrál roku 2012 ve Stalloneho meetingu akčních hvězd Expendables: Postradatelní 2 (The Expendables 2). Od té doby Norris existuje jako legenda a vděčný terč anekdot, jež poukazují na jeho nadpřirozené schopnosti.
Pondělní večer opět přinese novou epizodu pořadu Pop Coolt powered by Kinobox, kterou vysílá Prima Cool o půl desáté večer. Naše rubrika se u příležitosti 40. výročí Zjizvené tváře ponoří ke kořenům gangsterek a představí trojlístek formujících titulů, na nichž posléze velikáni jako Scorsese či Leone stavěli.
Dnes platí Arnold Schwarzenegger za jednu z největších legend Hollywoodu. Počátkem osmdesátých let ho však cesta na filmový Olymp teprve čekala. A prvním krokem k úspěchu byl Barbar Conan (Conan the Barbarian, 1982).
Oscarová válečná Četa, již si dnes večer můžete pustit v České televizi, proslula mimo jiné tím, že režisér a veterán války ve Vietnamu Oliver Stone se přiblížil autenticitě maximální možnou měrou. Parta převážně začínajících mladých herců odjela na filipínské natáčení s dvoutýdenním předstihem a v zemi, kde právě zuřila občanská válka, absolvovala vyčerpávající vojenský výcvik přímo v nevyzpytatelném terénu. Vše se otisklo do filmu, který spolu s podobně nekompromisní Apokalypsou a Olověnou vestou zůstává nejpůsobivějším svědectvím o morálních nástrahách válečného konfliktu.
Hororová fantaskní komedie Armáda temnot slaví 30. výročí od premiéry. Závěrečná část původní trilogie Sama Raimiho Lesní duch uvrhla hrdinu Ashe v podání Bruce Campbella do středověku, kde se musel potýkat především s vlastní nezodpovědností a arogancí, kvůli nimž se z věčného spánku probrala armáda kostlivců.
V loňském roce na sítích proběhlo několik vln nevole ohledně obsazování postav z fantasy seriálů herci jiné než bílé barvy pleti. Dotkly se seriálů jako Prsteny moci, Zaklínač nebo Rod draka. V Kinocastu jsme se ale pustili do hlubší debaty ohledně ras a rasismu ve fantasy žánru, kde došlo na nenávist vůči skřetům, lásku Baracka Obamy k barbaru Conanovi i na systém ras z Dračího doupěte.