Evropa, Evropa

76%
Evropa, Evropa
Ve snímku Evropa, Evropa přibližuje Agnieszka Hollandová roztodivné osudy židovského chlapce Sallyho, jemuž se podařilo přežít stalinskou převýchovu, aby se po drastických zvratech stal synem pluku ve wehrmachtu a nakonec se ocitl jako nadějný adept Hitlerjugend v elitním nacistickém učilišti. Sally je zvláštní ,,antihrdina", který nechce nic víc než přežít. Jeho až ahasverské putování ze Západu na Východ a zase zpět, tedy z nepřátelského tábora do tábora ještě nepřátelštějšího, nabízí v tvorbě Agnieszky Hollandové doposud nezvykle groteskní polohu zobrazení osamělého hrdiny. V okamžicích, kdy se Sally začne projevovat jako individualita a sám se chce odhodlat k činu, vždy zasáhnou dějiny. Využití černého humoru pomáhá režisérce odpatetizovat vážné válečné události, zároveň ale téma nijak nezlehčuje. Skrze tragikomickou situaci zobrazuje absurditu, kterou rodí totalita. Přesvědčivé líčení Sallyho neuvěřitelných zážitků i jeho rozpolcenosti ze dvojího života, jenž ho přinutil hrát roli oběti i pachatele současně, umocňuje relativně poetická kamera skvělého polského kameramana Jacka Petryckého, častého spolupracovníka Agnieszky Hollandové. Snímek doprovází ohromující hudba Zbigniewa Preisnera, která dokresluje hloubku tragického osudu a nesmyslnost a nebezpečí ideologických tezí v životě člověka. Režisérka skvěle vede ve filmu debutujícího dvacetiletého Němce Marca Hofschneidera (coby Sallyho), který se k roli dostal náhodou. Původně měl postavu ztvárnit jeho starší bratr René, ale jelikož se začátek natáčení protahoval, René poněkud zestárl (v době realizace mu bylo již 29 let) a pro roli se už nehodil. Nakonec se ve filmu mihne jako Salomonův starší bratr Isaak. Ačkoli se Sallyho příhody mohou divákům zdát neuvěřitelné, byly inspirovány skutečnými životními anabázemi židovského chlapce Salomona Perela, jemuž se během 2. světové války podařilo uniknout nacistické perzekuci díky tomu, že se vydával za jednoho z nich. Perel pak po čtyřiceti letech mlčení vydal autentické svědectví o svém osudu. Jeho autobiografická kniha nazvaná Salomon - Přežil jsem v Hitlerjugend vyšla v 90. letech také v českém překladu. Bezmála „švejkovský", místy až bizarní snímek se setkal s velmi příznivým přijetím jak v USA, tak v Evropě. Výjimkou bylo Německo, které si nechtělo připomínat svou minulost. Dokonce zde byly vyvinuty aktivity, jež měly zabránit tomu, aby byl film vyslán do soutěže o Oscara. Zajímavé je, že podle původní verze scénáře měl končit scénou, v níž se Salomon Perel po letech setká s bývalými kolegy Němci a vzrušeně zpívá hitlerovské písně. Producenti se obávali reakcí židovského publika a závěr změnili - na plátně se objeví skutečný Salomon Perel, který po válce vykonal ještě jednu cestu, když odjel - tentokrát natrvalo - do Izraele. (Letní filmová škola)



martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 628 bodů
10
Naprosto neuvěřitelný příběh židovského chlapce v období 2. světové války. Vyvstává pošetilá otázka, jestli mohlo tohle všechno být ve své temné době plné brutality a nelidskosti vůbec možné. Židovskému chlapci se podaří uniknout transportu a osud si sním tak pohrává, že ho zavleče dokonce i k přímému nepříteli a to nejen do pluku wehrmachtu, ale dokonce i přímo do Hitlerjugend. Zde se dokonce zamiluje i do německé dívky, až fanaticky věrné ideologii samotného vůdce. Naprostá dokonalost ruského a německého jazyka ho mnohokrát dostane z bezvýchodné situace, což je pro něj ohromné plus. Nikoho by však nenapadlo, že jedna určitá věc typická pro židovské mužské populace, ho může prozradit. Ano, je to mužská obřízka, kolem které se příběh převážně točí a mnohdy dějství přivádí až do komických situací. Nemůže na povinnou lékařskou prohlídku, nemůže do společných sprch, ani se vyspat s děvčetem. Optimismus a síla ducha mu však přes mnohá úskalí pomůže přežít. Atmosféra snímku svojí temnou stránkou nabírá na dramatičnosti a nutí s chlapcem prožívat každou minutu. Prozradí se? Provalí se to? Prozradí ho někdo? Jeho putování tam i zpět plného různých absurdit je ale přeci jen inspirované dle skutečných událostí ač se to zdá neuvěřitelné. Osud si s člověkem opravdu dokáže nesměle pohrát. Silný tragikomický snímek dokáže oslovit nejednoho diváka a připomenout tak dobu, kde lidskost byla naprosto zakázaným slovem.
Pete69
Pete69
32 824 bodů
8
Rok 1990 a šup na to, natočíme film, který by režim asi nedovolil. Agnieszka Holland to ale udělala hezky. Téměř neuvěřitelný příběh, který se jistě trošku jinak, ale stal. Neskutečná životní cesta židovského mladíka, který převlékne mnoho košil. Film má tempo a téměř 2 hodiny utečou, jako voda. Moc dobrá práce, tyhle filmy já prostě můžu.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 532 bodů
8
Dobrý kousek. Sice mohl být dramatičtější a odvážnější, ale i tak se na něj dobře kouká. Není to žádný objevný zázrak, ale "jen" trochu jiný pohled na holocaust, který určitě neurazí a má co říct. 70%

Dodatečné informace

Původní název:
Europa Europa (více)
  • Německo Evropa, Evropa
  • Německo Europa Europa
  • Německo Europa, Europa
  • Německo Europa Europe
  • Německo Filhos da Guerra
  • Německo Hitlerjunge Salomon
Země původu:
Německo, Francie, Polsko
Tržby:
5,58 mil. USD (celosvětově)

Podobné


  • V rodném Německu byl snímek zpočátku přijímán velice vlažně, filmovým výborem nebyl dokonce ani navržen na možnou účast v boji o Cenu Akademie pro “nejlepší cizojazyčný film“. Jaké pak přišlo překvapení a rozpaky, když se ukázal jako jeden z nejúspěšnějších německých filmů, který byl kdy v USA uveden a získal nejen Zlatý glóbus, ale i oscarovou nominaci pro “nejlepší adaptovaný scénář“.