Režisérka Agnieszka Holland natočila drama o humanitární uprchlické krizi na hranicích mezi Polskem a Běloruskem s příznačným názvem Hranice (Zielona granica). Snaží se mít soucit s imigranty i policisty. Přesto na ni bývalá polská vláda uspořádala lynč.
Články 5
Historické drama Muž, který stál v cestě pojednávající o politikovi Františku Kriegelovi, který jako jediný člen československé delegace odmítl podepsat bezprostředně po okupaci v létě roku 1968 takzvaný Moskevský protokol, již brzy vstoupí do českých kin. Spíš než odvahou Františka Kriegela postavit se sovětskému diktátu se však média zabývají sporem probíhajícím mezi scenáristou Ivanem Fílou a producentem Miloslavem Šmídmajerem.
František Kriegel (1908–1979) byl jediný člen československé delegace, který odmítl podepsat takzvaný Moskevský protokol (zjednodušeně zřeknutí se dosavadního politického uvolnění v zemi) bezprostředně po okupaci Československa v srpnu 1968. Přední osobnost pražského jara veřejně vystoupila proti normalizaci a později podepsala Chartu 77. Kriegel se stal symbolem odvahy a svědomí národa a roku 2015 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal in memoriam Řádem Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. O Kriegelovi vzniká celovečerní film, který by měl do českých kin vstoupit příští rok.
Od začátku Ruskem rozpoutané války na Ukrajině si řada lidí začala více všímat událostí na východ od naší země, včetně historie a zeměpisného umístění Ukrajiny. Co o tamních lidech vypovídají ukrajinské filmy a seriály? V našem výhledu je satira s nynějším prezidentem v hlavní roli, exkurz do 30. let minulého století, syrové festivalové drama, vzpomínka na Majdan z let 2013 a 2014 nebo válečný film popisující odvahu posádky jedné ukrajinské lodi bránící Krym před ruskou anexí.
Největší nesoutěžní filmový festival u nás se v sobotu večer dočkal slavnostního zakončení, při kterém přebral maďarský režisér István Szabó výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Sál praskající ve švech nebyl výjimkou, ale pravidlem.