Nezpochybnitelná ikona stříbrného plátna, jež proslula jako představitel tvrdých chlapů a současně autor mnoha oceňovaných filmů, to je Clint Eastwood. Které jeho snímky byste rozhodně neměli minout?
Články 12
Další žánrová klasika se dočká remaku, který zdánlivě nikdo nepotřeboval. Snímek Pro hrst dolarů (A Fistful of Dollars) z roku 1964 patří mezi základní kameny spaghetti westernu a jednalo se o první velký úspěch Clinta Eastwooda před kamerou a Sergia Leoneho za ní. Nyní se zřejmě chystá remake, který to u fanoušků rozhodně nebude mít jednoduché.
Jste-li mezinárodně uznávaným režisérem nejslavnějších japonských filmů jako Sedm samurajů či Tělesná stráž, nemusíte mít nutně na růžích ustláno. Akira Kurosawa natočil v letech 1950 až 1965 mnoho kanonických filmů, avšak následně jej japonský průmysl začal považovat za zastaralého. Do roku 1980 tak vytvořil jen tři snímky, nemohl sehnat financování a pokusil se o sebevraždu. A poté natočil Ran, své poslední mistrovské dílo inspirované Shakespearem a také životem feudála Mori Motonariho z 16. století. Nejdražší japonský film své doby tento týden míří díky společnosti Pannonia Ent. do českých kin a stále je na něj radost pohledět, přestože vzešel z Kurosawovy bolesti a pojednává o lidské vypočítavosti, krutosti a smrti.
Akira Kurosawa, jeden z nejproslulejších filmových tvůrců historie, točil převážně samurajské příběhy z dob feudálního Japonska. Z jeho filmů zohledňujících problémy současného světa vyčnívá detektivní drama Nebe a peklo z roku 1963. Kurosawa v něm adaptoval americkou knihu o únosu dítěte a milionovém výkupném, již vztáhl na sociální napětí a rozdílné životní podmínky v tehdejším Tokiu. Překvapivě vystavěný snímek, který řeší morální a společenské příčiny zločinu a trestu, zůstává formálně nejprogresivnějším režisérovým dílem.
Bruce Willis oficiálně pro nemoc ukončil svou kariéru a internet okamžitě zaplavily žebříčky věnující se jeho nejlepším filmům. Jenže něco takového vybírat není žádná výzva. Willis kultovních věcí natočil tunu. Protože se ale nebál zkoušet různé žánry a role, nejednou také ve velkém minul cíl. V dnešním malém speciálu si proto připomeneme jeho propadáky, které si zaslouží druhou šanci. A slovem propadáky nemyslíme nutně samotnou kvalitu uvedených filmů, ale skutečnost, že tyhle kousky to v kinech ve velkém projely.
V letošním roce hned tři slavní režiséři natočili remake jiného filmu. Guy Ritchie přišel s drsným krimi thrillerem Rozhněvaný muž, jenž je předělávkou zapadlého francouzského snímku Krvavý prachy. Denis Villeneuve konečně uvedl svou verzi kultovního sci-fi románu Duna a v prosinci měla premiéru druhá filmová verze legendárního muzikálu West Side Story, jejímž autorem je Steven Spielberg. Filmové předělávky jsou obvykle vnímány spíše negativně, když se ale nové verze již dříve zpracovaného příběhu chopí osobitý tvůrce, výsledek může být velice zajímavý. Tak jako v následujících případech.
Zatímco na hrané seriály o Boba Fettovi (2021) nebo Obi-Wanu Kenobim (2022) si fanoušci ještě musí počkat, animovaná produkce ze světa Star Wars se rozšiřuje uvedením antologie krátkých epizod, které Disney+ vypustilo naráz 22. září.
Věčně se řeší, jak je to s kvalitou filmových pokračování. Často se debatuje o tom, které dvojky dokázaly dorovnat či dokonce překonat první díl. Jen málokdy se ale polemizuje o trojkách, přitom u některých filmových sérií je jejich třetí část z různých důvodů naprosto klíčová. O jaké snímky a série jde?
Žánrová klasika se dočká nové podoby.
Clint Eastwood, Sergio Leone a Ennio Morricone. Tři filmařské legendy, které stvořily nejlepší a neslavnější filmovou westernovou sérii.