Proč vlastně na jediném receptu šetřit, když se alespoň jednou osvědčí? Kinematografií dnes hýbou letité filmové franšízy, jež v mnoha případech startovaly takzvaně od píky, po americku lze patrioticky říct s velkým snem a skromným zázemím podněcovanou kreativitou. Vezměte si Star Wars, jež George Lucas roku 1977 málem nedokončil a zadlužil se tak, že mu hrozil osud mrakodrapových skokanů po krachu newyorské burzy. Nová naděje ale obrovsky uspěla a následný úder Impéria stál třikrát tolik – nemluvě o moderních Disneyho článcích, jež i se započtením inflace své rozpočty trvale znásobují. Tento text vám představí několik zásadních filmových pokračování, jejichž rozpočty závratně vylétly buď nárazově oproti přímému předchůdci, nebo i postupně v průběhu let v rámci dlouhodobé série.
Články 158
Příští Vánoce se opět ponesou v duchu fiktivní planety Pandory, kam nás James Cameron před patnácti lety poprvé přizval na fantastické sci-fi dobrodružství v Avatarovi. Nejvýdělečnější film historie dostal první pokračování s podtitulem The Way of Water až roku 2022, technické bariéry opětovně posouvající projekt zdolával další finanční rekordy a na trojku nebudeme čekat zdaleka tak dlouho. Završení trilogie (nikoli však celé franšízy) s názvem Fire and Ash uvidíme v českých kinech od 18. prosince 2025, a jak napovídají nové vizuální designy i tvůrčí postřehy, bude se na co koukat.
Ani po konci oblíbené reality show Love Island si předplatitelé nejsledovanější české streamovací platformy Voyo neodpočinou. Novácká služba si pro vás na listopad připravila nejen nové pořady a seriály, ale také několik nestárnoucích filmových pecek. Rozhodně bude z čeho vybírat.
Ani tento týden se neobejde bez velké seriálové novinky. Po Kamarádech, Hrdinovi a Záhadných případech se chystá do seriálového boje mysteriózní Lovec od diváckého oblíbence Jiřího Stracha. Vedle toho si však můžete vychutnat i několik filmových klasik, na své si přijdou zejména příznivci akčňáků.
James Cameron je dnes králem světa (zdroj: James Cameron) a užívá si svou unikátní pozici, kdy stojí poměrně stranou všech trendů a uměleckých vln, nepatří nikam a nejde ho snadno zařadit. Neuvěřitelný komerční úspěch jeho tvorby z něj ale přesto dělá předního hollywoodského hráče. Náš milovaný kanadský kamioňák ale musel někde začít. A to před čtyřiceti lety, když se vyšvihl s nenápadnou artovkou jménem Terminátor.
Oppenheimer byl jistě jednou z filmových událostí minulého roku. Vzhledem k tématu však nepřekvapivě vzbudil i nejednu kontroverzi. Jednou z nich byla kritika ze strany (nejen) mnoha japonských diváků, že snímek přeměňuje událost, při níž zemřely desetitisíce nevinných lidí, v příběh jediného Američana. Zastánci Christophera Nolana argumentovali, že takový je zkrátka úhel pohledu díla a britskému režisérovi nepřísluší stavět se do kůže obětí a pokoušet se zprostředkovávat jejich zkušenost, které nemůže rozumět. Odpůrci to považovali za výmluvy. Bude tedy velmi zajímavé sledovat osud nového projektu Jamese Camerona, který chce být vším tím, čím Oppenheimer není.
Být ženou v branži, kde se chlapi s žílami na bicepsech ohání velkými kvéry a cedí drsné hlášky směrem k protivníkům, jež se chystají oddělat, není jednoduché. Maskulinní osmdesátá léta, kdy kinematografie jako čelní hvězdy uznala Arnolda Schwarzeneggera a Sylvestera Stalloneho, přesto otevřela prostor také hrdinkám, které nemohou čekat na pomocnou ruku. Silné ženy v akčních filmech, ať už těch dobrodružných, hororových či komediálně laděných, v některých případech ještě nesetřásly sexuální objektivizaci, ale mužům to dokázaly nandat a obstarat i lidštější, empatický přístup.
Sedmdesáté narozeniny slaví náš nejoblíbenější kanadský kamioňák a také režisér některých z nejúspěšnějších romantických melodramat všech dob. Ač se to málo ví, James Cameron natočil i několik akčních sci-fi! Ale konec srandy, Železný Jim je rozhodně zásadní osobností filmového průmyslu, i když je velmi obtížné ho zařadit. Je to génius? Solitér, nebo populista? Odvážný autor, nebo povrchní pouťový bavič? Permanentní teenager, nebo neoblomný feminista? Egomaniak, nebo... ne, počkat, na tom se všichni shodují. Na každý pád jde o těžko čitelného tvůrce, který v mnoha ohledech ztělesňuje všechny paradoxy ideálu filmového autorství i filmu jako továrny na sny. Dnes slaví 70. narozeniny, což je skvělá záminka seřadit si jeho filmy po ten nejlepší. Váš seznam bude dost možná jiný, tak se o něj neváhejte podělit.
Terminátoří sága se po posledních filmech Terminátor Genisys (Terminator Genisys) a Terminátor: Temný osud (Terminator: Dark Fate) nachází ve fázi klinické smrti a zdá se, že v nadcházející době se ji bude snažit oživit jen animovaný seriál od Netflixu. Jenže teď to vypadá, že se možná k látce vrátí i člověk ze všech nejpovolanější – režisér James Cameron.
Technologický vývoj je především v posledních dvou stoletích úžasný, úroveň života na Zemi se v obecném měřítku stále zlepšuje a od druhé světové války jsme neměli válečný konflikt, který by vojensky rozmetal regionální meze a připravoval o život miliony lidí (přestože strašlivé genocidy v Africe se nesmí přehlížet a některé vnitrostátní diktatury nepolevují). Budoucnost civilizace přesto nevypadá zcela růžově. Ve vybledlých barvách ji často vykreslují také filmová díla, ať už ta původní, nebo odvozená z obvykle mnohem komplexnějších literárních zdrojů. Představme si šťastnou třináctku dystopických snímků, jež během necelých sta let nejvýrazněji utvářely přemýšlení o tomto subžánru, který se nemusí omezovat pouze na ryze futuristické science fiction.