Zajímavosti o Terminátor 2: Den zúčtování

91%

Zajímavosti 250

  • Na začátku filmu je Schwarzeneggerův Terminátor při boji s lidmi třikrát ozbrojen, ale nikoho nezabije. Jediná osoba, kterou se pokusí zabít, je „sportovec blbec“, který ohrožuje Johna. Na rozdíl od smrtonosnějšího Terminátora z prvního filmu se zdá, že tento Terminátor byl naprogramován tak, aby nikoho nezabíjel, pokud neohrožuje Johna nebo pokud to John přímo nenařídí.
  • Ve filmu se poprvé objevuje nahý Robert Patrick.
  • James Cameron se domnívá, že skutečná hrůza obou filmů o Terminátorovi nespočívá v představě robotů, kteří přicházejí z budoucnosti, aby zabíjeli lidské bytosti, protože to doposud nemá obdoby. Více ho znepokojuje, že se lidé obracejí proti lidem a co je třeba k tomu, aby se někdo v podstatě sám stal Terminátorem, což je koncept, který vidíme u Sarah Connorové v tomto filmu.
  • Druhý a poslední film ze série Terminátor, ve kterém Sarah zabije Terminátora. Ve filmu Terminátor (1984) Sarah zabije T-800 tak, že ho rozdrtí. V tomto filmu Sarah pomáhá bitvou poškozenému T-800 k sebezničení tím, že ho spustí do roztavené oceli.
  • V legendách o Terminátorovi se k vyčmuchání terminátorů používají psi. Proto pes Max na T-1000/Janelle neustále štěká.
  • V roce 2023 byl film vybrán k uchování v Národním filmovém registru Kongresovou knihovnou s tím, že je považován za „kulturně, historicky nebo esteticky významný“.
  • V tomto filmu, stejně jako v dalších následujících filmech o Terminátorovi, je ukázáno, že modely Terminátora stárnou stejně jako lidé.
  • T-1000 zabije svou pěstounku Janelle (Jenette Goldstein) a vezme na sebe její podobu. Později ve filmu se T-1000 morfuje do hlídače ve státní psychiatrické léčebně a poté svým prstovým bodcem zabije původního hlídače. Studio Stan Winston vytvarovalo a vyrobilo zúženou ruku s čepelí, připevněnou popruhem k rameni Goldsteinové, pro záběr, kdy žena vrazí čepel do hlavy svého manžela Todda (Xander Berkeley). Jako zbraň T-1000 se čepele vyrobené pro seriál počítaly na stovky. Ačkoli se zdálo, že jsou čepele jednoduché, představovaly pro výtvarníky a techniky studia Stan Winston neustálou výzvu, protože proces vakuometalizace odhalil i ty nejmenší nedostatky v jejich tvaru. Například rameno čepele Janelle, které bylo vyrobeno ze sklolaminátu a ABS plastu, muselo být několikrát vyrobeno a předěláno, než štáb vyrobil dokonalý exemplář. Tenčí uretanové čepele byly použity pro záběry T-1000, který zasouvá jehlici do oka nemocniční ochranky. „Pro čepel zasahující do oka,“ řekl Richard Landon, “jsme vyrobili tři pevné rekvizity s rukou a čepelí, které by se vešly na hercovu ruku - jednu s prstem, který se zužuje do krátké čepele, druhou s prstem zužujícím se do středně dlouhé čepele a třetí prst zužující se do dlouhé čepele. Chtěli jsme to natočit téměř jako efekt nahrazující stop-motion animaci. Natočili bychom krátkou čepel, pak ji nahradili delší čepelí, tu natočili a tak dále. ILM by pak mezi jednotlivými čepelemi udělalo morf a než by se to všechno spojilo dohromady, vypadalo by to, jako by čepel na plátně rostla.“
  • Nápad proletět s Bell JetRangerem pod nadjezdem byl nápadem Jamese Camerona. Cameron si udělal kariéru jako režisér typu „všechno nebo nic“ a jeho přístup k tomuto vrtulníkovému kousku nebyl jiný. Ve skutečnosti storyboardy naznačují, že se původně, věřte tomu nebo ne, měla celá scéna honičky odehrávat v tunelu za použití miniatur. Když se ukázalo, že je to neproveditelné, bylo místo natáčení přesunuto na dálnici v Long Beach a Cameronův velký sen o honičce v tunelu byl odsunut na kaskadérský kousek na nadjezdu.
  • V roce 1989, kdy si společnost Orion ještě ponechala práva na původní film, se krátce objevily zprávy, že James Cameron bude pouze psát scénář a produkovat a režírovat bude John McTiernan.
  • Ve vymazané scéně z filmu Terminátor (1984) Sarah vyhledá v telefonním seznamu Cyberdyne Systems a snaží se přesvědčit Reese, že by mohli Cyberdyne vyhodit do povětří a zabránit tak Soudnému dni a budoucí válce proti strojům. Reese nesouhlasí a říká Sarah, že takový krok by byl takticky nebezpečný a že vyhodit Cyberdyne do povětří není jeho úkolem. V tomto filmu Sarah, John, Dyson a T-800 skutečně vyhodí Cyberdyne Systems do povětří a Sarah při tom nosí Reesův kabát.
  • Jedná se o druhý film Terminátor s ratingem R. Jeho předchůdce a následovník, Terminátor (1984), respektive Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003), mají rovněž rating R. Nicméně Terminator Salvation (2009) a Terminátor Genisys (2015) mají rating PG-13, což podle mnoha lidí přispělo k jejich slabším výsledkům v amerických pokladnách. Přesto všech pět filmů celosvětově vydělalo.
  • Jedním z efektů, který se nedostal do finálního střihu, byla scéna „staré Sarah“. V navrhované scéně sedí velmi stará Sarah Connorová na lavičce v parku po odvráceném soudném dni. Při zkušebním promítání se scéna setkala s negativním ohlasem. Diváci měli pocit, že tento konec je „příliš uhlazený“. Režisér James Cameron proto scénu vystřihl a konec filmu koncipoval znovu. Nicméně make-up, který Stan Winston vytvořil, by byl nepochybně zcela přesvědčivý. V den natáčení scény „staré Sáry“, kdy Stan vedl Lindu Hamiltonovou na plac po nanesení stařeckého make-upu, Cameron Lindu ani nepoznal a zprvu se domníval, že Stan přivedl na plac svou babičku.
  • Edwarda Furlonga do role Johna Connora obsadil James Cameron především kvůli fyzické podobnosti Edwarda Furlonga s Lindou Hamiltonovou, která hraje Sarah Connorovou.
  • V prodlouženém střihu Douglas (Ken Gibbel) udeří Sáru do břicha svou holí, aby jí mohl násilím podávat léky. Gibbel nechtěl Lindě ublížit, a tak se stále oháněl, ale ona musela pokaždé padnout na zem na kolena. Dělal to tak často, že její kolena byla po mnoha záběrech, které bylo třeba udělat, aby Cameron dosáhl požadovaného záběru, docela ošklivě pohmožděná. Záběry této scény jsou zjevně zrychlené, aby se zvýšil efekt. Když Sarah uteče z cely, ulomí násadu od koštěte a opakovaně s ní Douglase udeří, dokud neupadne do bezvědomí.
  • Vytvořené praktické efekty sahaly od „zranění“ na těle T-1000, přes ruce s čepelemi až po postupně se zvětšující poškození T-800 v průběhu filmu. Nejvíce klamných efektů dokázal Stanův tým vytvořit u loutek T-1000. Loutky pomohly minimalizovat potřebu počítačové grafiky ve scéně nebo ji zcela eliminovat. Nejsložitější loutky dostaly přezdívky: Šplouchající hlava, Koblihová hlava, Rozštěpený muž a Preclíkový muž.
  • Od uvedení filmu byly tři ze čtyř brokovnic Winchester 1887 veřejně prodány. Jednu vlastní Jason DeBord, prezident společnosti Original Prop Blog, LLC; dvě byly prodány v aukci zveřejněné aukční službou Little John's Auction Service v červnu 2007. O čtvrté se říká, že je v osobní sbírce Arnolda Schwarzeneggera.
  • Aby se dosáhlo efektu, že Terminátorův časový portál vypálil kus náklaďáku, je na ráfek namalován skotský lak, na který je soustředěno světlo, aby se rozžhavil. Stejná metoda je použita i při představení T-1000. Všimněte si zde blooperu v podobě nekonzistentního, nerovnoměrného střihu na levém sloupku plotu.
  • Arnold Schwarzenegger znovu spolupracoval s Lindou Hamilton až o 28 let později na filmu Terminátor: Temný osud (2019).
  • Třicet let po uvedení filmu se Michael Edwards vrátil jako starý John Connor ve fanouškovském krátkém filmu Skynet (2021). V krátkém filmu lidský odboj prohrál válku se Skynetem a lidská rasa vyhynula a umírající John Connor se setkává se ženou (Laura Van Yck), která se odhalí jako Skynet a přeje si odčinit Soudný den a nabídne Johnu Connorovi, aby se sám vrátil v čase a zabránil jejímu vlastnímu stvoření a vymazání Soudného dne.
  • Sarah je doktorem Silbermanem diagnostikována akutní schizoafektivní porucha. Schizoafektivní porucha je duševní porucha, která se vyznačuje kombinací příznaků schizofrenie, jako jsou halucinace nebo bludy, a příznaků poruchy nálady, jako je deprese nebo mánie.
  • Během úvodní bojové sekvence je rychlý záběr na vojáka běžícího se zbraní, která vypadá jako „Smart Gun“ používaná Vasquezem a Drakem v předchozím filmu režiséra Jamese Camerona Vetřelci (1986). Herečka, která hrála Vasquezovou, Jenette Goldsteinová, se v tomto filmu objevuje jako Johnova nevlastní matka.
  • Během útoku na Cyberdyne má Sarah Connorová v ruce dlouhý samopal 1911, velmi podobný tomu, který Terminátor používá k zabíjení různých obětí v prvním filmu Terminátor (1984).
  • V závěrečné scéně ve slévárně kolísá oblečení T-1000 mezi standardním oblečením policisty a oblečením policisty na motorce. Je to způsobeno tím, že má potíže s ovládáním své podoby.
  • Ačkoli byli všichni mnohem dokonalejší a technologicky mnohem vyspělejší, endoskelety T-800, maskéři Terminátora a loutky Arnolda byly výzvami, s nimiž se štáb studia Stana Winstona setkal již dříve. S bezprecedentními efekty T-1000 z tekutého kovu by prolomili zcela nové hranice. „Endoskelety, které byly velkou událostí v Terminátorovi, byly v Terminátorovi 2 tím nejmenším problémem,“ řekl vedoucí studia Stan Winston a spoluzakladatel Legacy Effects John Rosengrant. „Zdaleka nejnáročnější věci, které jsme pro Terminátora 2 dělali, byly tyto fyzické efekty zahrnující postavu T-1000. Pro tu jsme dělali spoustu kouzelnických triků přímo v kameře - rozdělování těl, lopatky prstů, otevírání hlav, rány po kulkách. Každý den bylo potřeba udělat něco nového a náročného.“ T-1000 v Terminátorovi 2: Efekt „rozstřílené hlavy“ Když mladý John Connor a Terminátor utíkají se Sarah ze státní nemocnice a T-1000 je pronásleduje, Terminátorova hlava je u dveří výtahu rozpolcena střelbou z bezprostřední blízkosti. Studio Stan Winston postavilo dvě kloubové loutky pro efekt, kterému se říkalo „rozstříknutá hlava“. První z nich byla použita pro záběr, kdy hlava zpočátku vyskočí, při pohledu zezadu na T-1000. Umělci studia vymodelovali Roberta Patricka z hlíny, pak tuto hliněnou sochu rozdělili uprostřed, roztáhli ji a do jejího středu vymodelovali „stříkající“ plochu. Loutka z pěnové gumy pak byla vyrobena z odlitků této sochy. Loutka měla sklopné sklolaminátové jádro, které se otevíralo zatažením za jeden kolík. Čelní pohled na „stříkající hlavu“ vyžadoval detailnější loutku, která obsahovala mechanismy očí fungující nezávisle na obou stranách rozdělené tváře T-1000. Kladkové mechanismy stahovaly strany hlavy směrem ke středu, aby naznačily začátek léčebného efektu, který byl dotvořen počítačovou grafikou ILM.
  • Na odznaku na uniformě T-1000 je napsáno „Austin“ (podle producentky Stephanie Austinové), i když ve filmu není zcela viditelný. Austinová je také jméno dcery Roberta Patricka. Steve Austin bylo také jméno titulní postavy ve filmu The Six Million Dollar Man (1974). Austin by mohl být považován za kyborga, protože jedno oko, jedna ruka a obě nohy byly bionické, implantáty nahrazující jeho chybějící končetiny a oko.
  • Když se James Cameron během konkurzu na roli Johna Connora zeptal Edwarda Furlonga, jestli už někdy hrál, mladý herec odpověděl, že se objevil v domácích filmech, které natočil jeho otec. Je zvláštní, že stejnou odpověď dává na konkurzech i nyní.
  • T-1000 během celého filmu dvakrát blikne. Jednou, když mluví s Johnovými pěstouny, a podruhé při přestřelce v hale Galleria, když znovu nabíjí a začíná střílet.
  • Zvuky větru v úvodní sekvenci začínaly škvírou otevřených dveří a byly dokončeny v hlavní mixážní místnosti ve společnosti Skywalker Sound Garym Rydstromem pomocí kláves Synclavier.
  • (cca 1h 30 min) Adresa budovy Cyberdyne uvedená ve filmu je 2144 Kramer Street. To je pravděpodobně odkaz na Joela Kramera, koordinátora kaskadérů ve filmu.
  • James Cameron považuje dítě mířící zbraní za „morálně odsouzeníhodné“, dokonce jmenoval film "Stůj při mně" (1986) jako film, který zavrhuje, protože zobrazuje děti držící a mířící střelnou zbraní. Tento edikt je patrný i ve filmu, kde John Connor místo samotných zbraní nosí pouze zásobníky. Toto rozhodnutí také dává Johnu Connorovi větší pocit „mozkového vůdce“.
  • V ocelárně obklopí T-1000 tekutý dusík unikající z havarované cisterny, což způsobí jeho zmrznutí. Studio Stan Winston přilepilo na tělo Roberta Patricka lepidlem rozstříhané pozlátko z vánočního stromku a poté ho nastříkalo umělým sněhem, aby vytvořilo mrazivý vzhled. Štáb tuto úpravu opakoval po částech, počínaje Patrickovýma nohama a konče jeho hlavou. Během pěti nocí James Cameron natočil každou následující fázi zvlášť; a když film běžel, vytvářel iluzi mrazu pohybujícího se po těle postavy. Mrznoucí T-1000 se stále pohybuje vpřed, jeho zmrzlé končetiny se rozpadají na kusy. Aby se vytvořila iluze rozpadajících se nohou T-1000, nosil Larry Johnson s dvojitou amputací speciální uretanové boty, které byly rozřezány na segmenty skládačky a všechny držely pohromadě pomocí kabelového zařízení. Když Johnson vykročil, aktivovalo se kabelové zařízení, které rozbilo botu na kousky. Bunda s kabelovým ovládáním falešné ruky, kterou nosil Robert Patrick, byla sestrojena tak, aby zachytila záběry zmrzlé ruky, která se při pádu odlomí v zápěstí. Falešná ruka byla přiložena k falešné ruce připevněné na podlaze scény. Když se Patrick zvedl a odtáhl ruku, lanem ovládaný mechanismus způsobil, že se ruka namontovaná na podlaze rozpadla na kusy. Díly do sebe zapadly jako puzzle. Studio Stan Winston postavilo Patrickovu figurínu pro závěrečné záběry T-1000, který zmrzne a pak se roztříští pod palbou terminátorských zbraní. Winstonův tým naplnil figurínu kovovými vločkami a vakuovanými úlomky pěnového uretanu. Tým speciálních efektů rozmetal figurínu na kusy pomocí základního kabelu. Vzduchová minometná děla namířená přímo dolů na sochu způsobila, že se střepiny podle Cameronova přání zřítily na podlahu spolu s výbuchem zápalné šňůry, místo aby vylétly ven.
  • Frontman skupiny W.A.S.P. Blackie Lawless řekl, že po letech od uvedení tohoto filmu do kin potkal Roberta Patricka a řekl mu, že původně měl hrát T-1000, ale byl propuštěn kvůli své výšce 180 cm. Lawless řekl, že Patrick mu řekl, že mu před obsazením ukázal původní nákresy, jak měl T-1000 vypadat, a řekl Blackiemu, že jejich původní koncept měl být „dlouhovlasý barbar“, což odpovídalo Lawlessovu popisu.
  • Když T-1000 zkopíruje Lewise Strážce a zabije ho tak, že mu probodne oko, byla sestrojena robotická animatronická podoba jeho hlavy, která se třese a umožňuje bodnutí dovnitř a ven.
  • Cameronovo rozhodnutí zapojit CGI k dosažení padoucha z tekutého kovu bylo obrovským rizikem. CGI postava z Cameronova předchozího filmu "Propast" (1989) se na plátně objevila pouze na 75 sekund a její dokončení trvalo devět měsíců. Tým Industrial Light & Magic v čele s Dennisem Murenem nebyl vůbec přesvědčen, že by mohl dosáhnout toho, co Cameron a scénář požadovali. ILM rozdělilo efektové záběry do kategorií: snadné, středně náročné, náročné a zázračné. Celkem ILM vytvořilo padesát efektových záběrů, které dohromady tvořily 3,5 minuty filmu. Zbytek z 300 efektů ve filmu obstaraly praktické efekty a ohromující loutky vytvořené výhradně před kamerou studiem Stana Winstona.
  • S délkou 137 minut (v kinoverzi) a 156 minut (na Blu-ray Skynet Edition z roku 2009) se jedná o nejdelší film Terminátora v celé sérii.
  • Původně měl Terminátor používat ke střelbě na policii zbraň MAC-10, ale James Cameron se rozhodl vrátit ke zbrani použité ve filmu "Predátor" (1987). Zbraň používala stejný vlastní rám Y jako ve filmu Predátor s určitými úpravami. Upravená sestava předpažbí M60 byla zcela odstraněna. Místo ní byla na rám Y namontována rukojeť „motorové pily“ a byla odstraněna rukojeť pro nošení ve stylu M16. Tento styl nošení se stal „standardem“ pro ruční miniguny ve filmech a videohrách. Rám Y je stále připevněn k montážním úchytům zbraně, avšak bez rukojeti pro nošení přišla zbraň o místo pro uchycení závěsu, což Arnolda donutilo nést celou váhu zbraně v rukou. Aby mohl Terminátor střílet, nese s sebou tašku plnou munice a možná i baterií, protože na některých záběrech jsou vidět kabely, které zřejmě vedou od zbraně do tašky. Je také možné, že taška byla jednoduše použita k zakrytí skutečnosti, že kabely vedou mimo sadu k napájecímu zdroji a řídicí jednotce zbraně.
  • Na začátku Sarah Connorová říká, že 29. srpna 1997 zemřely tři miliardy lidí. V době uvedení filmu do kin měla světová populace 5,414 miliardy obyvatel, zatímco v roce 1997 to bylo 5,905 miliardy.
  • „Co jste použili za tekutý dusík?“ ptá se William Wisher. „Ehm, tekutý dusík,“ odpoví James Cameron, který vysvětlí, že neexistuje žádný reálný způsob, jak simulovat tekutý dusík. Poznamenává také, že pracovat s tekutým dusíkem na place je jako pracovat s ohněm na place. Záběry Roberta Patricka, který jím prochází a je poléván, byly natočeny vodou.
  • Kvůli napjatému časovému harmonogramu se na filmu podíleli tři střihači - Mark Goldblatt, Conrad Buff IV a Richard A. Harris - kteří pracovali na jednotlivých segmentech filmu.
  • Slepá munice pro minigun byla dostatečně silná, aby vytvořila záblesk, ale měla jen zlomek síly, kterou má pravý náboj. Jak bylo předvedeno v pořadu "Bořiči Mýtů" (2003), zpětný ráz minigunu je tak silný, že by ho žádný člověk nemohl ovládat tak, jak je ukázáno ve filmu. Robot zkonstruovaný pro původní film vážil 200 kilogramů. I při dvojnásobné hmotnosti by měl terminátor potíže vyrovnat se s zpětným rázem. Standardní náboj NATO ráže 7,62 vytváří zpětný ráz přibližně 8,6 stopy na libru. Při střelbě rychlostí 6 000 nábojů za sekundu to znamená celkový zpětný ráz 8 600 stop za sekundu. (EDIT: To je nepřesná matematika: Minigun ve filmu byl nastaven na střelbu 1 650 ran za *minutu* a standardní M134 může být nastaven na maximálně 6 000 ran za minutu - na světě neexistuje zbraňový systém, který by dokázal vystřelit 6 000 ran za sekundu, to je čistá fikce).
  • Stan Winston sestrojil kopii hlavy a trupu Arnolda Schwarzeneggera, aby se na oblast hlavy mohly použít střely a lidé viděli Terminátora střeleného do hlavy. Byla také použita proto, aby T-1000 mohl rozbít hlavu, aniž by Arnolda zranil. Figurína chodila neohrabaně, takže Arnold přizpůsobil svou chůzi chůzi figuríny, aby rozdíl nebyl tak nápadný.
  • V závěrečné scéně filmu bylo nutné použít tolik záběrů T-1000 v kovové podobě, že pro mnoho z nich nakonec použili herce oblečeného do mylarového obleku.
  • Scény z nákupního centra byly rozprostřeny do dvou nákupních center. Scény natáčené mimo nákupní centrum byly natáčeny před Northridge Fashion Center v kalifornském Northridge. Toto obchodní centrum bylo po zemětřesení v Northridge v roce 1994, které zničilo jeho velkou část, několik měsíců zavřené. Části garáží ve filmu byly při tomto zemětřesení zničeny.
  • Terminátor začíná film v kůži a slunečních brýlích a na motorce. Kolem útěku z nemocnice sluneční brýle a motorku ztratí. To bylo provedeno jako záměrný obrat oproti původnímu filmu, v němž tyto věci získal až za polovinou filmu, a jako symbol opačných morálních cest, které oba kyborgové podstupují.
  • Když T-1000 v přestrojení za strážného zaklepe na skleněné dveře, je zvuk slyšet jako náraz kovu do skla, protože je vyroben z mimetické polyslitiny (tekutého kovu). Na začátku filmu skutečný strážce klepe běžným zvukem.
  • Charliemu Korsmovi byla nabídnuta role Johna Connora, ale nemohl ji přijmout kvůli závazkům k filmu "A co Bobů (1991).
  • Na Johnově tričku je logo skupiny Public Enemy. Jeden z členů Public Enemy se jmenoval „Terminátor X“.
  • Film je jedním z nejvýdělečnějších filmů všech dob s ratingem R, jehož celosvětové tržby dosáhly téměř 520 milionů dolarů.
  • Na rozdíl od T-800 a T-X ("Terminátor 3: Vzpoura strojů" (2003)) nikdy nesledujeme scénu z POV T-1000 (červený filtr, digitální údaje a analýza atd.).
  • Dean Norris si zahrál malou roli velitele týmu S.W.A.T.. Norris již dříve spolupracoval s Arnoldem Schwarzeneggerem ve sci-fi filmu "Total Recall"(1990), kde hrál zmutovaného marťanského bojovníka za svobodu Tonyho
  • Byla natočena, ale vymazána scéna, kdy Douglas a další strážný vstoupí do Sářiny cely a nařídí jí, aby si vzala léky; Sára odmítá, protože po nich je ospalá. Douglas trvá na tom, aby se podřídila, protože ji odpoledne čeká psychologické vyšetření. Sarah říká, že léky nepotřebuje a nebude dělat žádné potíže. Douglas však následně Sarah zbije tak, že ji udeří obuškem do břicha, přiměje druhého strážného, aby ji omráčil paralyzérem, vnutí jí léky do krku a nechá Sarah ležet v bezvědomí na podlaze. To později vede ke snové sekvenci, v níž Sarah vidí Kyla, který jí říká, že musí chránit Johna a že se blíží konec světa. Lindě Hamiltonové se tato scéna líbila, protože ukázala Sarah v její nejzranitelnější podobě, a ne jako zatvrzelou vojákyni, kterou ztvárňuje po většinu filmu. Režisér James Cameron jí však při dodatečném natáčení dialogů řekl, že tyto scény musí kvůli času vystřihnout. Obě scény byly znovu zařazeny do speciální edice.
  • [1:19:00] Když Sarah opouští pozici odstřelovače na Dysonově dvoře, prochází kolem bazénu. Hladina bazénu by měla být klidná, ale pro dramatický efekt se vlní jako rozbouřené vody v otevřené zátoce.
  • [2:05:00] Sarah Connorová (Linda Hamiltonová) podruhé zabíjí Terminátora stisknutím ovládacího tlačítka stroje. V obou případech hraje Terminátora Arnold Schwarzenegger.
  • V původním scénáři se první setkání Johna a T-1000 odehrálo v zábavním parku.
  • Robert Patrick se naučil (byl to jeho nápad) střílet z pistole bez mrknutí oka a střílet a nabíjet levou i pravou rukou, protože jako robot by neměl pravou ani levou ruku dominantní jako člověk.
  • Výbušná chemikálie, která se používá k vyhození budovy Cyberdyne do povětří, je Polydichloric Euthimol. Tak se jmenuje droga vyvolávající psychózu ve filmu "Outland"(1981). Cameron tento název použil jako poklonu svému příteli Peteru Hyamsovi, který film režíroval.
  • Stan Winston navrhl repliku T-1000 zmraženého v tekutém dusíku, která byla vyrobena ze skořápky ze skleněných vláken s úlomky uvnitř. Při „výstřelu“ se pomocí primakordu skořápka roztříští a fragmenty se uvolní. Protože sklolaminát není tak těžký jako led, ventilátor rozfoukal úlomky na zem, aby rekvizita působila roztříštěně.
  • Podle původního scénáře měl T-1000 na začátku filmu prohledat pokoj Johna Connora a najít fotky ranče Enrique Salceda. Tato scéna byla natočena, ale z důvodů tempa byla vystřižena, ale měla vysvětlit pozdější scénu, kdy se T-1000 dostane na Salcedův ranč poté, co Sarah, John a T-800 již odjeli. Snaží se Enriqueho mučit, aby zjistil, kde se nacházejí, a to tak, že mu špejlí s hroty prstů probodává ramena se slovy: „Vím, že to bolí. Kde je John Connor?“ Místo aby Enrique prozradil informace, prokleje ho a odpálí se ručním granátem. To donutí androida, aby získal informace od Enriqueho manželky tím, že jí vyhrožuje dítětem. Tato scéna nebyla zfilmována, ale nápad byl recyklován ve finále, kde T-1000 podobným způsobem mučí Sarah, aby ji přiměl zavolat Johnovi.
  • James Cameron se dostal do debaty se svými střihači ohledně použití písně „Bad to the Bone“ od George Thorogooda pro moment, kdy se Terminátor objeví oděn do svého nového koženého oblečku. Píseň byla použita již v několika filmech ve stejné době. Cameron na její nadužívání reagoval slovy, že je „cool“.
  • Až do doby, než získal roli T-1000 v tomto filmu, žil Robert Patrick ze svého auta a po nocích pracoval v jednom losangeleském baru. S narůstajícím návykem na alkohol a drogy se Patrick rozhodl očistit a vystřízlivět, protože cítil, že tato role by mohla být tím transformačním milníkem v jeho životě, který nutně potřeboval. Po obrovském úspěchu filmu se však vrátil do starých kolejí a v užívání pokračoval ještě 3-4 roky poté, než s pitím a drogami definitivně skoncoval.
  • Loutka Arnolda Schwarzeneggera byla použita pro sekvenci, v níž policisté ze zásahové jednotky střílejí na Terminátora v budově Cyberdyne.
  • „Roztavená“ ocelová jáma v ocelárně, kterou posádka nazvala ‚Strašidelná jáma‘, byla tvořena neznámou kapalinou osvětlenou oranžovými zářivkami, v níž plavaly kousky plastu, které připomínaly skutečnou roztavenou ocel.
  • James Cameron byl z celého konceptu T-1000 nervózní už ve fázi psaní scénáře. Přerušil psaní scénáře, aby si mohl u ILM ověřit, zda by se tato postava dala vůbec realizovat.
  • Hláška z filmu „Hasta la vista, baby“ byla Americkým filmovým institutem zvolena jako 76. filmový citát (ze 100).
  • William Wisher, spoluautor scénáře a dlouholetý přítel scénáristy a režiséra Jamese Camerona, se konečně dočkal plného uznání za scénář k tomuto filmu. U filmu „Terminátor“ (1984) obdržel pouze zásluhu „ dodatečný autor dialogu“, přestože napsal polovinu scénáře (Gale Anne Hurdová dostala za tento film spoluzásluhu, přestože se podílela pouze na úpravě scénáře a nenapsala ani řádku). Wisher v podstatě napsal první polovinu scénáře T2 a Cameron druhou polovinu.
  • Sářina opakující se noční můra o jaderné válce, její agresivní chování při útoku na doktora Silbermana, její pokus o atentát na Milese Dysona, vyšilování při setkání s T-800 a její chování k Johnovi jsou možnými příznaky toho, že Sarah trpí posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) po smrtelném setkání s T-800 v roce 1984. Mezi příznaky posttraumatické stresové poruchy patří rozrušující sny o traumatické události, potíže s udržováním blízkých vztahů, beznaděj ohledně budoucnosti, podrážděnost, výbuchy vzteku nebo agresivní chování a neustálá ostražitost před nebezpečím. To vše také ukazovalo, že Sarah Connerové hrozí, že ztratí vlastní lidskost a stane se chladnokrevným zabijákem jako první Terminátor a T-1000.
  • Obraz T-1000 procházejícího plameny od hořícího náklaďáku byl prvním obrazem, který James Cameron pro film vymyslel. Stejně tak prvním obrazem, který měl pro prvního Terminátora, byl endoskelet T-800 procházející plameny hořícího kamionu.
  • Ve finále ocelárny se objevily některé složitější gagy s tekutým kovem-člověkem vytvořené Winstonovým týmem, včetně obleku „štípače“, který měl na sobě Robert Patrick, pro záběry T-1000 poté, co Terminátor rozřízl jeho tělo ocelovou tyčí. Původně Winston předpokládal, že pro tento efekt bude muset postavit celou loutku; když mu však Cameron navrhl, že by byl ochoten natáčet z úhlu uzamčené kamery - místo toho, aby se kamera pohybovala kolem T-1000 -, Winston si uvědomil, že bude fungovat jednodušší přístup. Christopher Swift vymodeloval přístroj s tělem z pěnové gumy, který byl ve středu vakuován v oblasti rozstřiku tekutého kovu. Tento přístroj pak pevně přitiskl k tělu Roberta Patricka, aby simuloval jeho pravé rameno a bok, zatímco herec ohnul své skutečné rameno a bok dozadu. Z jednoho specifického úhlu kamery se zdálo, že Patrick stojí v normální poloze. Když Schwarzenegger spustil ocelovou tyč dolů skrz rozdělovací čáru mezi Patrickovým tělem a přístrojem, přístroj vyskočil.
  • V prvním filmu jela Sarah po rovné silnici směrem k temné bouři. Ve druhém filmu končí Sarah vyprávěním, zatímco kamera jede po silnici, kličkuje sem a tam a míří dolů, takže není vidět, co je před vámi. To mělo symbolizovat, že konec cesty už není jistý, což se odráží i v Sarahině vyprávění.
  • Granátomet by nefungoval tak, jak funguje, když ho T-800 použije k odpálení dveří. Podle bratra Jamese Camerona, mariňáka, který sloužil v Pouštní bouři, by se granát musel sedmkrát otočit, než by se odjistil. Vzhledem ke krátké vzdálenosti, v jaké se T-800 nacházel od dveří, by se granát odrazil a explodoval za ním. „To jsem v té době nevěděl,“ říká Cameron. Také minigun, který T-800 používá k likvidaci policejních aut, byl upraven tak, aby vystřelil 2 000 nábojů za minutu. Obvykle střílí 6 000 nábojů za minutu. Cameron požádal o úpravu, aby bylo vidět jednotlivé výstřely vycházející ze zbraně, protože obvykle jde o souvislý záblesk.
  • James Cameron i William Wisher vyzdvihují, jak působivá je ve filmu Linda Hamiltonová, a to jak z hlediska jejího hereckého umu, tak z hlediska proměny jejího těla z prvního filmu do druhého. Cameron i Hamiltonová byli při propagaci filmu frustrovaní, protože všichni mluvili o její fyzické přítomnosti místo o jejím herectví. „Myslím, že je to kompletní postava a fyzická stránka byla její součástí,“ říká Cameron, “lidé si nevěděli rady s tou druhou částí, kterou vytvořila, s někým tak temným a opuštěným v duši, jako je ona v tomto filmu, a přitom tak schopným a vynalézavým, jako je ona, nevěděli, jak to zpracovat.“ Wisher poukazuje na to, že je to prokletí filmu s akčními scénami. Poznamenává také, že Hamiltonová ho „vyděsil k smrti“.
  • (Přibližně v 1 h 45 min) Když T-1000 zabije řidiče kamionu s tekutým dusíkem tím, že ho probodne svou ostrou paží. Stan Winston navrhl čepel, která vykoukne z oblečení, aby bylo dosaženo vzhledu jeho probodnutí.
  • Úvodní sekvence titulků, která ukazuje Los Angeles hořící v jaderném požáru, byla původně koncipována jako součást vize umírajícího Milese Dysona. Když Miles leží smrtelně zraněný na podlaze, zvedne ze stolu fotografii své rodiny. Má vizi hořící krajiny, výsledek soudného dne, která se změní v pohled na jeho ženu a děti, šťastně si hrající na slunci. Když se tato šťastná vzpomínka stane jeho poslední myšlenkou, jeho ruka se spustí na vypínač. Ačkoli byla tato sekvence silná, měla se za to, že se příliš soustředí na vedlejší postavu, a tak byla přepsána jako mnohem drsnější a věcnější scéna smrti.
  • James Cameron dostal dopis z jaderné laboratoře, ve kterém mu děkovali za natočení filmu a za nejrealističtější zobrazení výbuchu jaderné bomby, jaké kdy viděli. Režisér poznamenává, že je to ještě děsivější, když ví, jak blízko se dostal.
  • O několik let dříve utrpěl Joe Morton(Miles Dyson) kolaps plic. Z této zkušenosti čerpal při scéně, kdy hyperventiluje.
  • Na natáčení záběru, v němž kamera sleduje T-1000 ve vrtulníku pronásledujícího tři hlavní hrdiny v zásahovém voze, se podílely oba vrtulníky. Ten, který je vidět ve filmu, a ten, v němž James Cameron a jeho štáb natáčeli, se snáší na pouhé metry od silnice. Cameron to označuje za jeden ze svých nejvzrušivějších okamžiků jako režisér.
  • Podle Jamese Camerona bylo ve filmu použito pouze 42 CGI záběrů.
  • Natáčení začalo 9. října 1990 a skončilo 28. března 1991 po 5 měsících, 24 týdnech nebo 170 dnech natáčení.
  • James Cameron v komentáři na DVD zmiňuje, že Terminátor ve filmu nemrká. To však není tak docela pravda. T-800 je například vidět, jak mrká hned poté, co nasedne na motorku na začátku filmu, když majitel baru vystřelí do vzduchu z brokovnice. Kromě toho lze T-1000 spatřit, jak velmi krátce bliká, když střílí na chodbě v Galerii.
  • V červnu 2008 se umístil na 8. místě v žebříčku 10 nejlepších filmů žánru „Science Fiction“, který sestavil Americký filmový institut.
  • Před konečným odhalením, že T-800 je tentokrát klaďas a že T-1000 je padouch, film zanechává několik náznaků ohledně jejich skutečné povahy: T-800 vyčistí bar, aby získal motorkářské oblečení a jízdu, ale nikoho nezabije, na rozdíl od jeho brutálního představení v prvním filmu. To je jasná nápověda, že tento T-800 možná nebyl naprogramován jako předtím, zvlášť když se mu dostane parádní „Bad to the Bone“ úpravy. Příznačné je, že Janelle a Todd jsou stále naživu, když se jich T-1000 vyptává, a Todd se zmiňuje o „velkém chlapovi“, který se předtím ptal na Johna, zatímco předchozí model T-800 se jednoduše vloupal do Sářina domu a zabil každého, na koho narazil, aby ji našel. Představení T-1000 je mezitím zřetelně zlověstnější scénou s více předvídavou hudbou. Ke své oběti přiběhne nahý a s prázdnýma rukama, a přesto jeho oběť okamžitě zemře. Později je slyšet zběsilý štěkot psa Johna Connora, když se T-1000 ptá jeho pěstounů na něj a na místo jeho pobytu. V prvním filmu bylo zjištěno, že psi dokáží vycítit, kdo je a kdo není Terminátor.
  • Ve scénáři bylo hravé škádlení, plácání a podobně mezi Johnem a T-800 napsáno jen jako Sarah, která sleduje, jak si chlapec s robotem hrají. James Cameron nechal Schwarzeneggera a Furlonga trochu zaimprovizovat a vše si nechal do finálního filmu.
  • Oznámeno, že film bude digitálně remasterován ve 3D k 25. výročí vzniku a jeho celosvětová repríza je plánována na léto 2017. Verze, která bude remasterována a znovu vydána ve 3D, byla původní 137minutová kinoverze, protože prodloužená verze není Jamesem Cameronem preferovanou verzí. Pouze jeden záběr kamery z úvodní sekvence honičky byl digitálně upraven, aby se opravila drobná chyba v kontinuitě, která Camerona trápila od uvedení filmu v roce 1991. Podobně jako u Cameronova "Titaniku" (1997) 3D dohlížela společnost Lightstorm Entertainment na práce na 3D verzi "Terminátor 2: Den zúčtování", které trvaly téměř rok.
  • Ačkoli je Johnu Connorovi deset let, Edwardu Furlongovi bylo v době natáčení třináct.
  • „Říkáme tomu Term-o-vision,“ říká James Cameron, když se objeví první POV záběr z perspektivy Terminátora, “protože jsme tak chytří.“
  • „Paranoia obou těchto filmů je něco, co je mému srdci velmi blízké,“ říká James Cameron a vysvětluje, že se obával jaderné zkázy od doby, kdy jako dítě viděl záběry jaderných výbuchů. Své vlastní obavy vepsal do postavy Sarah Connorové a do toho, jak reaguje na vědomí, že se blíží konec světa.
  • (cca 6 minut) Scény z „ úhlu pohledu“ Terminátora v motorkářském baru odhalují Harley Davidson „Fatboy“ a karcinogenní látku v doutníkovém kouři.
  • (v cca 47. minutě) Když T-1000 (Robert Patrick) bodne strážného Lewise (Don Stanton) do levého oka, oběť není schopna křičet o pomoc. To by bylo správné, protože za tvorbu řeči je zodpovědný přední, levý mozkový lalok.
  • Robert Patrick si zopakuje svou roli T-1000 ve filmu "Waynův svět" (1992). Svou roli T-1000 si znovu zopakuje v epizodní roli na fiktivní policejní stanici ve Schwarzeneggerově akční parodii "Poslední akční hrdina" (1993). Scéna, v níž se in, byla natočena jen ½ míle (¾ km) od místa, kde se T-1000 v tomto filmu objevuje poprvé. Dům Johna Connora se natáčel v bytě filmu "Karate Kid" (1984) a jen 2½ míle (4 km) od Crown Pawn ve filmu "Pulp Fiction: Historky z podsvětí" (1994).
  • V Director's Cut, během Sářiny vysněné sekvence, jí Kyle říká, jak silná se stala a že musí jít a chránit Johna. Když mu řekne, že si myslí, že to nedokáže, Kyle trvá na svém „na nohy, vojáku“. Stejná slova mu Sarah řekla na konci prvního filmu, když se zhroutil ze svých zranění.
  • Cameron natočil film se dvěma barvami použitými jako osvětlení a filtry: oranžovou a modrou. Oranžová byla barvou lidstva, zatímco modrá barvou strojů. To se projevilo ve finále v ocelárně, kde se lidstvo (a polidštěný Terminátor) naposledy postaví strojům. Oranžové odstíny roztavené oceli (která měla stroje zničit) byly natočeny v protikladu ke studené modři strojů kolem.
  • V roce 2008 byl natočen televizní seriál na motivy filmů o Terminátorovi s názvem "Terminátor: Příběh Sáry Connorové" (2008) měl ve Spojených státech premiéru 13. ledna 2008. Seriál se odehrává dva roky po tomto filmu a ignoruje film "Terminátor 3: Vzpoura strojů" (2003) a seriál sledoval Sarah (Lena Headey) a Johna Connora (Thomas Dekker) a ženu terminátora jménem Cameron Phillips (Summer Glau), kteří cestují osm let dopředu napříč časem, aby pokračovali v boji proti Skynetu a zabránili Soudnému dni. Seriál běžel dvě sezóny a byl zrušen 10. dubna 2009.
  • V létě 1990 Cameron ještě neměl napsaný scénář - neexistoval ani koncept, ale přesto bylo oznámeno, že "Terminátor 2: Den zúčtování" (1991) bude uveden do kin následující léto. Oznámení přišlo v podobě teaser traileru, který režíroval Stan Winston. Všechny záběry byly původní a nikdy nebyly použity v žádném z filmů. Ukazoval montážní linku Terminátora a T-800 procházející sekvencí generování tkáně kyborga. Po této sekvenci se objeví Arnold a pronese svou slavnou hlášku: „I'll be back.“ (Já se vrátím). „Jim chtěl v traileru říct,“ řekl Stan v rozhovoru, “že všichni Terminátoři vypadají jako Arnold. Byl to způsob, jak ospravedlnit Arnoldův návrat poté, co byl zabit v prvním filmu.“
  • Desetiranná brokovnice, kterou Arnold Schwarzenegger používá během většiny filmu, je šestiranná Winchester Model 1887. Vynalezl ji konstruktér zbraní John Browning a byla to první komerčně úspěšná opakovací brokovnice.
  • Sarah Connorová (Linda Hamiltonová) byla ve filmu původně zamýšlena s jizvou na horním rtu. Byly provedeny maskérské zkoušky a efekt vypadal přesvědčivě. Vzhledem k délce jejího promítacího času to však znamenalo, že by Hamiltonová musela před natáčením strávit dlouhé hodiny v maskérně, a tak se od tohoto nápadu upustilo.
  • Ve vymazané scéně filmu "Terminátor" (1984) je odhaleno, že továrna, kde se odehrává závěrečná scéna, je továrna Cyberdyne Systems; jeden z dělníků najde zbytky Terminátorova procesoru a pošle je do výzkumu a vývoje, přičemž důkazy zatají před policií, jak na to naráží Silberman během psychologického posudku Sarah.
  • Nejoblíbenější momenty Arnolda Schwarzeneggera z této série jsou ty, kdy se Terminátor snaží být člověkem, protože je to něco zábavného, a ne jen akce a násilí, a nejdůležitější pro Terminátora je splynout s okolím. Když se mu to náhodou nepodaří, vyvolá to u diváků velký smích.
  • (v cca 1h 40 min) Bylo potřeba dvou záběrů, aby dodávka narazila do haly Cyberdyne, a na podlahu nastříkali lepidlo, aby dodávka příliš neklouzala.
  • Je těžké to rozeznat, ale předmět, který umírající Miles Dyson (Joe Morton) drží nad detonátorem v Cyberdynu, je kus z obřího modelu jeho budoucího mikročipu. Používá tedy něco, co by mohlo lidstvo zničit, aby ho zachránil. Ve speciální edici filmu je obnovena scéna, z níž je zřejmé, že model rozbil na kousky s odůvodněním, že když na něm tak tvrdě pracoval, měl by ho zničit právě on. Ironií je, že k rozbití čipu z budoucnosti použije sekeru, jeden z nejstarších nástrojů, které lidstvo zná.
  • Když John vyjíždí z obchodního centra na motorce, pronásledován T-1000, jede na Hondě XR 80 nebo 100, která má čtyřtaktní motor. Ten byl dabován se zvukem dvoutaktu, aby vytvořil silný kontrast s Terminátorovým Harleyem.
  • (asi v 1h 1 min) Náboje, které Sarah Connorová vytáhne z Terminátora, jsou kulky z pistole Browning Hi-Power. James Cameron je vystřelil sám s tím, že chtěl dosáhnout autentického „rozšmelcovaného“ efektu.
  • V roce 2017 pověřil James Cameron svou společnost Lightstorm, aby provedla převod filmu do rozlišení 4K a následně jej převedla do 3D pro opětovné uvedení.
  • V audiokomentáři James Cameron říká, že úvodní sekvence titulků byla natočena s použitím tří set snímků za sekundu; při přehrávání normální rychlostí (24 snímků za sekundu) jsou záběry zpomaleny téměř dvanáctkrát. Scény byly natáčeny v interiéru pro maximální kontrolu plamenů, přičemž stěny byly natřeny červenou a žlutou barvou, aby se místnost skryla.
  • V prvních třech filmech o Terminátorovi je smrt záporné postavy nějakým způsobem přivítána slovem „terminated“. Ve filmu "Terminátor" (1984) Sarah Connorová říká: „Jsi terminován, zmrde!“, když ničí T-800. V tomto filmu se objevují i další slova. Ve filmu T2 se John Connor ptá: „Je mrtvý?“. (roztaveného T-1000), na což Terminátor odpoví: „Terminován.“. Ve filmu "Terminátor 3: Vzpoura strojů" (2003) řekne T-850 T-X předtím, než exploduje, „Jsi terminován“.
  • (v cca 26. minutě) Když Terminátor přijde do obchodního centra hledat Johna, má u sebe zbraň (brokovnici) v krabici s růžemi. Je to narážka na hudební skupinu Guns N' Roses, která hraje píseň „You Could Be Mine“ jako soundtrack k filmu.
  • James Cameron kdysi vlastnil německého ovčáka jménem „Wolfie“ (zkratka pro Beowulfa). Pes se objevil v původním filmu "Terminátor" (1984) v motelu Tiki.
  • „V podstatě jsme si pronajali budovu a vyhodili ji do povětří,“ říká James Cameron ohledně budovy stojící za Cyberdine Systems. Uvnitř použité budovy byly postaveny celé kulisy, včetně zcela jiného třetího patra. Také bylo přivezeno asi tisíc skleněných tabulí, které se rozbíjely pouze za tím účelem, aby se rozbily. Později zdůrazňuje, že většinu škod způsobených na samotné budově způsobila voda poté, co se zapnul sprinklerový systém.
  • Byla natočena alternativní část filmu se starší Sarah a Johnem jako americkým senátorem, kteří v klidu sedí v parku v budoucnosti, kde Soudný den nikdy nenastal. Sarah by původně viděla procházet se kolem mladého, neveterána Kylea Reese, kterému bohužel nemůže nic říct. Od tohoto nápadu se upustilo velmi brzy, protože jednoduše vyvolával příliš mnoho otázek ohledně toho, jak mohl tento alternativní Reese zplodit Johna Connora. Celý závěr byl nakonec vyškrtnut ve prospěch nejednoznačnějšího a méně veselého konce, také proto, že mladistvý delikvent jako John se nemohl věrohodně stát senátorem. Myšlenka v určité podobě přežila: v novelizaci filmu si Sarah najme soukromého detektiva, aby pro ni Reese našel, ale bez úspěchu.
  • V přízemnějším příkladu, když Silberman provádí ostatní lékaře po Pescaderu a přivádí je k Sáře, mimoděk zmíní, že „sleduje [její] případ už léta“. Byl to psycholog, kterého přivedli během filmu Terminátor (1984), aby zhodnotil Kylea Reese poté, co ho chytila policie, a také aby pomohl poskytnout Sarah prozaické vysvětlení všeho, co té noci viděla. Jen o vlásek propásl řádění původního T-800, protože opustil stanici právě ve chvíli, kdy se blížil, což vysvětluje, proč Silberman nepoznal druhého T-800, který přišel zachránit Sarah.
  • V teaser traileru vidíme T-800 vloženého do stroje zvaného „Bio-Flesh Regenerator“ v továrně Endoskeleton, který na T-800 vypěstuje a vygeneruje živou lidskou tkáň, čímž mu dá lidskou podobu a vynoří se jako Schwarzenegger. Společnost Kenner vydala hrací sadu „Bio-Flesh Regenerator“, která se dodávala s figurkami Terminátora T-800. Který endoskelet Terminátora T-800 je vložen do průhledné plastové formy Arnolda Schwarzeneggera. Do formy kolem endoskeletu byla vstříknuta látka masové barvy, podobná Play-Doh, čímž vzniklo „masové“ tělo, které se dalo na některých místech odloupnout a odhalit tak endoskelet pod ním, což napodobovalo poškození viděné ve filmu.
  • Záběr na převrácení návěsu na bok vyžadoval dva záběry, protože během prvního záběru se nákladní auto zcela převrátilo a rozdrtilo kabinu. James Cameron poznamenává, že jediné, co zachránilo životy dvou mužů uvnitř, byla instalovaná ochranná klec. „Být ultra paranoidní a ultra bezpečný se opravdu vyplatí,“ dodává.
  • Když se John a T-800 dívají na vzkaz, který Sarah vyryla do stolu, T-800 sedí mírně shrbený a s rukama položenýma v klíně podobně jako člověk, na rozdíl od toho, aby seděl zcela vzpřímeně a nehybně podobně jako robot. To je jemný náznak toho, že se T-800 pomalu stává „lidštějším“.
  • (v cca 1h 50 min) Pro scénu, ve které se roztaví a reformuje roztříštěný T-1000, byla zmrzlá rtuť umístěna na horkou plotýnku, dokud se neroztavila a nespojila.
  • (cca 1h 40 min) Během scény honičky je policejní vrtulník, který používá T-1000, zavěšen a pohybuje se pomocí jeřábu, aby vypadal, že letí. To umožnilo herci střílet a nabíjet zbraň dvěma rukama, zatímco dvě „náhradní“ ruce jako by ovládaly vrtulník.
  • Když se vloupají do Cyberdyne Systems, Sarah má na sobě Kyleův šedý kabát z prvního filmu. To, že si oblékne uniformu svého milovaného zoceleného vojáka, je velmi chytrým vizuálním označením toho, jak daleko došla.
  • V audiokomentáři na DVD je odhaleno, že alternativní zdroj energie Terminátora v ocelárně pochází z termočlánků, které přeměňují teplo z okolí na elektrickou energii, kterou může Terminátor využít.
  • Pro každou scénu, ve které musel Edward Furlong jet na svém terénním motocyklu Honda XR80R, ho táhl vlek, aby vznikla iluze, že řídí. Režisér James Cameron v komentáři na DVD zmiňuje, že chlapík, který řídil vlek, řekl, že bude vytažen tak rychle, že ho Robert Patrick při jízdě plnou rychlostí nebude schopen dohnat. Řidič ho zřejmě podcenil, protože když Robert začal Furlonga pronásledovat, nejenže Eddieho dohnal, ale ještě mu poklepal na rameno. Robert je šíleně rychlý běžec.
  • Datum fiktivního soudného dne, 29. srpna 1997, je výročím prvního odpálení atomové bomby v Sovětském svazu v roce 1949.; 29. srpen 1997 je také datem spuštění služby Netflix.
  • Název Terminátora Arnolda Schwarzeneggera je Terminátor série 800 (lesklý kovový endoskelet) model 101 (skutečná kůže Arnolda Schwarzeneggera na tomto skeletu).
  • Stan Winston vynalezl speciální pěnové gumové střepy, které napodobují střelná zranění způsobená T-1000. Kdykoli byl T-1000 postřelen, byly tyto kuličky zabudovány do obleku Roberta Patricka, složeny a drženy pohromadě speciálně upravenými svorkami. Na pokyn se tyto svorky dálkovým ovladačem uvolnily a skřipec se okamžitě otevřel jako květina. Patrick měl na sobě několik takových destiček různých velikostí, aby simulovaly rány po zásahu střelnou zbraní různých ráží. Uzavírání nárazových ran bylo později provedeno pomocí počítačových vizuálních efektů vytvořených společností Industrial Light & Magic. Během jedné natáčecí noci nebyly k dispozici kuličky, a tak koproducentka Stephanie Austinová vytvořila několik od základu pomocí alobalu a kouzelného fixu. Přestože správné skvosty byly přivezeny až na poslední chvíli, James Cameron práci ocenil a několik Austinových skvostů během natáčení použil.
  • (cca v 16. minutě) Ve scéně s bankomatem používá John přenosný počítač Atari Portfolio.
  • Jednou ze sloganů filmu bylo „Není to nic osobního“. Jednalo se o hříčku s klišé hláškou „Tentokrát je to osobní“, která vznikla u filmu "Čelisti IV: Pomsta" (1987) a následně ji převzal nespočet dalších pokračování z té doby.
  • Poslední film Terminátora, který napsal a režíroval James Cameron. Cameron se na následujících třech pokračováních nepodílel, získal pouze kredit jako tvůrce postav, ale vrátil se k sérii jako producent a scenárista šestého dílu "Terminátor: Temný osud" (2019).
  • (cca ve 27. minutě) Dvojnici Lindy Hamiltonové Maryellen Aviano můžeme vidět jako ženu vedle turistického fotografa v obchodním centru.
  • Když nastal čas natáčení upoutávky na tento film, pracoval Stan Winston s režisérem Timem Burtonem na filmu "Střihoruký Edward" (1990), zatímco Arnold Schwarzenegger byl zaneprázdněn natáčením filmu "Policajt ze školky" (1990). Winston i Schwarzenegger souhlasili, že na jeden den opustí obě produkce, aby mohli natočit upoutávku.
  • Arnold Schwarzenegger řekl, že James Cameron „odvedl mimořádnou práci při vytváření této postavy (Terminátora) a celého fenoménu. Nikdy jsem si nemyslel, že budeme dělat pokračování, že hlášky jako „I'll be back“ nebo „Hasta la vista, baby“ se uchytí a budou se opakovat, ani mě nenapadlo, že po třiceti letech budu požádán, abych se vrátil k takové franšíze a hrál Terminátora, na rozdíl od Batmana nebo Jamese Bonda.“
  • [2:00:00] Poté, co Terminátor zabije T-1000, řekne: „Potřebuji dovolenou“, což Arnold Schwarzenegger řekl již dříve ve filmu "Policajt ze školky" (1990). Již dříve bylo naznačeno, že tato hláška nebyla ve scénáři, ale byla vyslovena ad-libem. Kniha „Terminator 2: Judgment Day- The Book of the Film- An Illustrated Screenplay“ však ukazuje, že tato věta byla ve scénáři napsána již od počátku.
  • Podle životopisného dokumentu Arnold Schwarzenegger souhlasil s natáčením pokračování pouze v případě, že jeho role bude přátelštější k rodině, proto bylo pro jeho postavu napsáno pravidlo „nezabíjet“. James Cameron však při několika příležitostech a v audiokomentáři na DVD uvedl, že o tom musel Schwarzeneggera přesvědčit. Schwarzenegger se k tomu nakonec v roce 2023 přiznal: jelikož s kolegou, akční hvězdou a pozdějším přítelem Sylvesterem Stallonem „soupeřil o počet mrtvol“, měl pocit, že zabíjení T-800 by mělo být oproti prvnímu filmu dvojnásobné a brutálnější. Cameron mu řekl, že je „velmi nemocný člověk“, když používá tuto špatnou záminku pro větší násilí, a odpověděl mu tím, že T-800 má nulový počet mrtvých a zmírnil násilí. Schwarzenegger se upřímně obával, že reakce fanoušků na snížení násilí bude negativní, což se stalo u "Ničitel Conan" (1984), ale později uznal, že Cameronovo řešení bylo „geniální“.
  • Jak řidič kamionu vytažený z náklaďáku, tak pilot, kterého T-1000 donutil vystoupit z policejní helikoptéry, ošklivě upadli, ale pravděpodobně přežili jen s několika zlomeninami. Řidiči pickupu pravděpodobně smrt nehrozí, protože neskáče z mostu, ale přes středový dělič uprostřed mostu. Enrique Salceda měl být podle původního scénáře vystopován a zabit T-1000, ale nebyl natočen a v hotovém filmu na něj není ani narážka (naznačuje se, že uposlechne Sářina návrhu a sám se ukryje). T-1000 je přímo či nepřímo zodpovědný za většinu (8) (naznačených) úmrtí; Terminátor pouze zraňuje lidi.
  • Zemřeli (v chronologickém pořadí): tři vojáci z Války budoucnosti, řidič obrněného vozu a jeho střelec; policista z hlídky, který se setká s nově příchozím T-1000; zaměstnanec nákupního střediska; Todd a Janelle Voightovi (ti zemřeli implicitně); pes Max (prodloužená verze); strážný Lewis; policista na motorce (implicitně byl terminován T-1000 mimo záběr); Dr. Miles Bennett Dyson, řidič cisternového vozu, a nakonec T-1000 a T-800.
  • Terminátor dostojí svému slibu, že nikoho nezabije, ještě než se setká s Johnem, protože při všem tom chaosu a násilí v tomto filmu je počet mrtvých maximálně 16 (nepočítaje 3 miliardy obětí ze Soudného dne), podle toho, zda se počítají i zvířata a androidi. Pokud ano, viditelný počet mrtvých je 13 (v rozšířené verzi 14), přičemž pouze dva z nich zemřou střelbou (zaměstnanec obchoďáku a Miles Dyson). Pro srovnání: "Terminátor" (1984) měl téměř 40 mrtvých
  • James Cameron nařídil Stanu Winstonovi, aby pro úvodní záběr, v němž terminátor T-800 drtí lidskou lebku pod nohou, vytvořil 10 lebek. Záběr byl velmi komplikovaný, protože pohyby endoskeletu musely být načasovány s výbušnými efekty v pozadí při pohybu kamery. Winston, obeznámený s Cameronovým perfekcionismem, šel na jistotu a vytvořil ne méně než 26 lebek. Podle očekávání je Cameron všechny prošel během 26 různých záběrů. Pátá z nich nakonec skončila ve filmu.
  • Robert Patrick si roli T-1000 zopakoval v epizodní roli ve filmu "Waynův svět" (1992). Zastaví Wayna (Mike Myers) a zeptá se ho, stejně jako v tomto filmu, „Neviděl jsi toho kluka?“, čímž má na mysli Johna Connora. Wayne vykřikne, když si uvědomí, kdo ho právě zastavil, a rychle odjíždí, zatímco T-1000 kráčí k ujíždějícímu autu.
  • James Cameron dostal za návrat k režii filmu 5 milionů dolarů.
  • V původním scénáři a storyboardech byla smrt T-1000 znázorněna pouze jako pád androida do kaluže roztavené oceli a pohled shora, jak se mění naruby v obličej; jak přesně bude T-1000 v oceli reagovat, bylo stále otevřené interpretaci. Jedním z nápadů bylo, aby android prošel všemi myslitelnými tvary, některými jen na několik sekund, ale bylo by příliš časově náročné, aby to vypadalo realisticky. Dalším nápadem bylo, aby se T-1000 chytil řetězu a vytáhl z bazénu část svého rozpouštějícího se těla, které by se změnilo v černou krustu na podlaze. James Cameron nakonec přišel s nápadem, aby T-1000 procházel svými předchozími podobami, než se nakonec rozpustí jako zmučený obličej.
  • Arnold Schwarzenegger a Robert Patrick spolu sice mají několik společných scén, ale nikdy si nevymění dialog tváří v tvář. V jednu chvíli T-800 říká zmrzlému T-1000 „Hasta la vista, baby“, ale T-1000 nemohl odpovědět, takže se nejedná o dialog. Vyměňují si sice slova, kdy T-800 mluví Johnovým hlasem a T-1000 Janelliným, ale k tomu dochází po telefonu při vydávání se za něj, nikoli tváří v tvář.
  • Budova Cyberdyne ve filmu je ve skutečnosti dvoupatrová stavba ve Fremontu v Kalifornii. Pro potřeby filmu bylo na jejím vrcholu postaveno falešné třetí patro. Velká část stavby byla po natáčení přestavěna a budova existuje dodnes.
  • Po svém uvedení do kin byl jeho celosvětový kasovní úspěch třetí největší v historii, hned za filmy "E.T. - Mimozemšťan" (1982) a "Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje" (1977).
  • Jak je uvedeno v komentáři, Jamesi Cameronovi nebylo příjemné dát Edwardu Furlongovi do rukou zbraně. Nakonec se rozhodl, že John Connor nikdy nebude držet zbraň v ruce, ale že bude mít znalosti o tom, jak nabít zbraň pro Sarah a Terminátora; užitečná dovednost pro budoucího vojenského vůdce.
  • Billy Idol byl původní volbou režiséra Jamese Camerona do role T-1000, ale nehoda na motorce mu zabránila roli přijmout. To bylo poněkud ironické, protože T-1000 v mnoha scénách jezdí na motorce. Idola můžeme vidět o berlích v malé roli ve filmu Olivera Stonea "Doors" (1991), který byl uveden do kin několik měsíců před tímto filmem.
  • [1:00:00] Na pumpách v přední části čerpací stanice, zobrazených před scénou operace čipu, je logo Benthic Petroleum. Benthic Petroleum byla společnost, která vlastnila ponornou vrtnou plošinu v předchozím filmu Jamese Camerona "Propast" (1989). Stejné logo je vidět i na návěsu cisterny, který narazí do ocelárny.
  • [1:50:00] Když je Terminátorova ruka rozdrcena ozubeným kolem v ocelárně, jsou na Terminátorově odhalené noze vidět iniciály „JC“, což znamená režisér James Cameron, napsané krví.
  • CGI efekty T-1000 z tekutého kovu byly vykresleny na pracovní stanici Silicon Graphics IRIS Indigo pomocí rané verze programu „PhotoShop“, kterou vytvořili tvůrce vizuálních efektů John Knoll a jeho bratr Tom. Photoshop se později stal průmyslovým standardem v oblasti grafických úprav.
  • T-1000 zabije pěstounku Johna Connora Janelle (Jenette Goldstein) a vezme na sebe její podobu. Studio Stan Winston vytvarovalo a vyrobilo zúženou ruku s čepelí, připevněnou popruhem k Goldsteinové, pro záběr, kdy žena vrazí čepel do hlavy svého manžela Todda (Xander Berkeley). Jako zbraň T-1000 se čepele vyrobené pro seriál počítaly na stovky. Ačkoli byly čepele zdánlivě jednoduché, představovaly pro výtvarníky a techniky studia Stan Winston neustálou výzvu, protože proces vakuování odhaloval i ty nejmenší nedostatky v jejich tvaru. Například rameno čepele Janelle, které bylo vyrobeno ze sklolaminátu a ABS plastu, muselo být několikrát vyrobeno a předěláno, než štáb vyrobil dokonalý exemplář.
  • (Přibližně ve 24. minutě) Hra, kterou John hraje v Galerii, je Missile Command (1980). Hráč musí chránit svou základnu tím, že vyhazuje do vzduchu přilétající rakety. Původním záměrem Skynetu byl systém protiraketové obrany podobně jako hra Missile Command.
  • [1:40:00] T-1000 říká pilotovi vrtulníku: „Vypadni!“. Jedná se o paralelu k filmu "Terminátor" (1984), ve kterém Terminátor za podobných okolností dává stejný příkaz řidiči kamionu.
  • Britští cenzoři chtěli vystřihnout scénu, ve které T-800 střelí do nohou skupinu členů SWAT, protože IRA byla proslulá tím, že lidem podrážela kolena. „Britům to prostě přišlo mnohem méně vtipné než nám,“ říká Cameron.
  • Arnold Schwarzenegger během natáčení tohoto filmu prohlásil, že už nikdy nebude hrát žádnou další zápornou postavu, ale později si zahrál padoucha pana Freeze ve filmu "Batman a Robin" (1997).
  • Režisér James Cameron se zeptal Arnolda Schwarzeneggera, jestli dokáže na motorce rychleji zatáčet, ale Schwarzenegger odpověděl: „Se mnou ne.“ Cameron to vyřešil tak, že každý záběr, v němž T-800 ostře zatáčí, „podskočil“, tj. natočil jej s nižší snímkovou frekvencí než obvyklých 24 snímků za sekundu (fps). Když se pak tyto záběry přehrávaly běžnou rychlostí 24 fps, byly efektivně zrychlené. Stejná technika byla použita v mnoha bojových scénách mezi T-800 a T-1000, aby se zvýšila působivost hodů a úderů.
  • Robert Patrick absolvoval výcvik ve zbrani pod vedením technického experta Uziho Gala a James Cameron byl Patrickovým výkonem, zejména při scéně střelby na T-1000 v obchodním centru Galleria, tak ohromen, že použil skutečně natočené záběry, aniž by zrychlil snímkovou frekvenci.
  • Do role tekutého kovového T-1000 byl zvažován zpěvák heavymetalové skupiny WASP Blackie Lawless, i když se ukázalo, že jeho výška je problém. Role původního Terminátora byla napsána pro muže průměrného vzrůstu, který by snadno splynul s davem, a James Cameron chtěl tento původní koncept uplatnit v dramatické roli T-1000. V chatu na AOL Lawless vysvětlil: „Asi nejvíc lituji toho, že jsem neodmítl roli v Terminátorovi 2, kterou dostal Robert Patrick. Arnold Schwarzenegger chtěl, abych tu roli hrál, ale když zjistil, že měřím 190 cm, nemohl jsem. Mrzí mě, že jsem to nemohl udělat.“
  • Když motorkář típne doutník o Terminátorovu hruď, jediné, co Arnolda chránilo před popálením, byl kvádr a protetická kůže velikosti desetníku.
  • Kvůli malé postavě Edwarda Furlonga během natáčení použil jeho kaskadér, který byl starší a větší, pro natáčení scény honičky větší verzi terénního kola.
  • T-800 má skutečnou lidskou kůži, proto se uvnitř ocelárny potí, zatímco T-1000 ne.
  • Režisér James Cameron se radil se skutečnými policisty a veliteli zásahové jednotky, aby obléhání a přepadení budovy Cyberdyne bylo co nejrealističtější. Tým SWAT ve filmu je složen ze skutečných členů SWAT, s výjimkou Deana Norrise hrajícího velitele SWAT, který hrál agenta DEA v kritikou oceňovaném televizním seriálu "Perníkový táta" (2008).
  • (v cca 33. minutě) Aby se podařila scéna, ve které se T-1000 pomalu vynořuje z ohně, musel se Robert Patrick postavit doprostřed plamenů a vyjít ven. Po skončení scény měl zpopelněné oblečení.
  • James Cameron a Linda Hamiltonová navázali vztah během natáčení filmu, když se Cameron ještě rozváděl s Kathryn Bigelow. Vzali se v roce 1997, ale o dva roky později se rozvedli poté, co si Cameron začal románek se Suzy Amis, další herečkou, kterou potkal na natáčení (filmu "Titanic" (1997)). Hamilton později označil její bipolární poruchu za jeden z důvodů, proč se rozešli. Zůstali však v dobrých vztazích a Hamiltonová se do série vrátila ve filmu "Terminátor: Temný osud" (2019), který produkoval Cameron.
  • Jedná se o nejvýdělečnější film roku 1991.
  • Film má přes tři sta efektových záběrů, které dohromady trvají téměř šestnáct minut.
  • Scény, které byly natočeny, ale nebyly zahrnuty do vydání na DVD nebo do speciální edice: 1: Poté, co voják odboje zničí endoskeleton, vstoupí do záběru další voják a sebere plazmovou pušku.; 2: Když se T-1000 zeptá na polohu Gallerie, obě dívky se nevěřícně zachichotají. Odpovídá: „Jsem tu tak trochu nový.“ „To je pravda,“ odpoví.; 3: Poté, co Terminátor zraní strážného u brány, řekne John tomu chudákovi „Promiň“.; 4: Sestra se ptá T-1000 (v roli Lewise), co má u sebe. Ten odpoví: „Jen nějaké smetí.“ Předtím, než odtáhne skutečné tělo do skříně.; 5: Když T-1000 dorazí do Sářiny cely, Douglas, strážný, kterého Sára zmlátila, křičí, aby ho pustili. T-1000 ho ignoruje a mění se zpět do své výchozí podoby.; 6: Během útěku z blázince se Sarah ptá Terminátora, zda lze T-1000 zničit. Terminátor odpovídá, že to není známo (tento záběr byl v traileru).
  • [1:45:00] Zvukový designér Gary Rydstrom přidal do zvuků cisterny, kterou T-1000 projíždí po dálnici, několik lvích řevů, aby dodal na hrozivosti.
  • Na režiséra Jamese Camerona udělal herecký výkon Lindy Hamiltonové takový dojem, že se zasadil o její nominaci na Oscara za nejlepší ženský herecký výkon, ačkoli neúspěšně. V Cameronově předchozím filmu "Vetřelci" (1986) byla Sigourney Weaverová nominována na nejlepší herečku, ale prohrála s Marlee Matlinovou. Obě herečky hrály postavu jménem „Ellen“. Linda Hamiltonová ve filmu "Pan osud" (1990) a Sigourney Weaverová ve filmu "Vetřelci".
  • Ke správnému zachycení pádu vrtulníku na dálnici bylo zapotřebí tří záběrů.
  • Zahraniční distributoři se k tomuto filmu horlivě hlásili, přestože měl více než desetinásobný rozpočet oproti původnímu filmu, což z něj v té době dělalo nejdražší film v historii. To režisér James Cameron překonal u svých následujících tří filmů "Pravdivé lži" (1994), "Titanic" (1997) a "Avatar" (2009).
  • Terminátor je jedinou postavou, která je v žebříčku 100 hrdinů a padouchů Amerického filmového institutu uvedena jako padouch (Terminátor (1984)) i hrdina (tento film). Al Pacino a Arnold Schwarzenegger jsou jediní dva herci, kteří jsou v seznamu uvedeni jako padouch i hrdina, ale Pacino hrál dvě různé postavy. Třináct dalších herců a hereček se objevuje dvakrát nebo vícekrát, ale buď všichni jako hrdinové, nebo všichni jako padouši.
  • Obchodní centrum, kam se T-800 vydává hledat Johna a bojuje s T-1000, je Sherman Oaks Galleria, které bylo použito v mnoha filmech. Arnold Schwarzenegger zde již dříve natáčel jinou bojovou scénu ve filmu "Komando"(1985).
  • Během vyvrcholení filmu, poté co T-1000 strčí ruku T-800 do ozubeného kola, je možné na chvíli vidět, jak T-1000 „problikává“. Ačkoli v kinoverzi není vysvětleno, proč se tak děje, několik scén obnovených ve speciální edici odhaluje, že android byl poškozen při zmrazení v tekutém dusíku; má problémy s udržením své formy a barvy, takže se musí pravidelně „resetovat“.
  • (asi ve 27. minutě) V prvním filmu William Wisher ztvárnil policistu „1 L 19“, který je svědkem vyhození T-800 z auta Kylea Reese poté, co se Sarah uprchne z Tech-Noiru. Poté je napaden T-800 a je mu ukradeno auto. V tomto filmu se Wisher objevuje v obchodním centru po bitvě mezi T-1000 a T-800. Poté, co je T-800 prohozen výlohou obchodu, je Wisher vidět, jak ho fotografuje, když se šplhá na nohy, a jeho výraz tváře ukazuje, že poznává T-800 (neví, že se jedná o jiný stroj). James Cameron potvrdil, že se jedná o stejnou postavu jako policista v prvním filmu.
  • (asi v 7. minutě) Ve scéně, kdy nahý Terminátor vejde do motorkářského baru, měl Arnold Schwarzenegger ve skutečnosti na sobě fialové šortky.
  • Štáb speciálních efektů musel do animace T-1000 zakomponovat kulhání Roberta Patricka po zranění při fotbale. Dále natočili materiál s T-1000, který předstíral, že řídí od pravého volantu (měl na sobě zrcadlově obrácenou policejní uniformu), zatímco skutečný řidič byl skryt pod černou kapotou u sníženého skutečného volantu. Pro finální film byly scény převráceny zleva doprava, aby vše vypadalo správně, a zkombinovány se záběry natočenými s normálním náklaďákem jedoucím v kanalizaci. To bylo provedeno proto, aby se Patrick mohl soustředit spíše na herectví než na řízení. Omylem zachytili dopravní značku; poté, co scénu zrcadlově převrátili, digitálně obrátili text na značce, aby vypadal správně.
  • Kvůli efektům potřebným pro vyvrcholení filmu neviděl Arnold Schwarzenegger jedním okem, a proto neměl hloubkové vnímání.
  • (v cca 31. minutě) V první scéně honičky má brokovnice T-800 v páce extra velké očko na prst, aby se dalo snadněji zapínat kroucením. Tento trik předvedl John Wayne v několika svých westernech, například ve filmech "Der Marshal" (1969), "Höllenfahrt nach Santa Fé" (1939) a "El Dorado" (1966).
  • Protože se film natáčel mimo pořadí, nebyl si Arnold Schwarzenegger jistý, zda má Terminátora v některých scénách hrát příliš lidsky nebo málo lidsky.
  • Na DVD se po zvýraznění „Sensory Control“ a pětinásobném stisknutí pravého navigačního tlačítka, dokud se neobjeví nápis „Budoucnost není dána“, a následném výběru této věty změní nabídka a místo kinoverze nabídne ke zhlédnutí speciální edici filmu.
  • Po uvedení filmu "Propast" (1989) (s nechvalně proslulou scénou s "pseudo-pod") se režisér James Cameron cítil připraven začít pracovat na tomto filmu. Věděl však, že polovinu práv na film vlastní společnost Hemdale (producent "Terminátora" (1984)), která právě krachovala a nemohla již poskytnout finanční prostředky. Při práci na filmu "Total Recall" (1990) s Mariem Kassarem a Andrewem G. Vajnou (majitelé Carolco Pictures) se Arnold Schwarzenegger dozvěděl o Cameronově záměru natočit tento film a byl to právě on, kdo naléhal na Kasara a Vajnu, aby práva od Hemdale odkoupili. Nakonec je koupili v únoru 1990 a Cameron měl začít pracovat až následující měsíc.
  • Nikdy není vysvětleno, jak mohl T-1000 projít časovým portálem, přestože nemá žádné živé tělo. V původním scénáři bylo vysvětleno, že T-1000 cestoval uvnitř tělesného vaku, kterého se zbaví ihned po příletu; policista na místě činu najde vak těsně předtím, než je T-1000 zabit. Tato myšlenka byla vyškrtnuta, protože byla v této fázi příběhu považována za příliš matoucí pro diváky, a tak byl přílet T-1000 ponechán mimo plátno. Pozdější retcony a vysvětlení jednoduše předpokládaly, že mimetická polyslitina je prostě tak dobrá v napodobování lidského masa.
  • Během úvodní titulkové sekvence Cameron třikrát ukáže dětské hřiště. Jednou během normálního dne, poté pokryté apokalyptickým popelem a znovu v plamenech. To mělo symbolizovat nebe, peklo a očistec. Během téže sekvence ukazuje čtyři mechanické koně, kteří mají symbolizovat jezdce apokalypsy.
  • Filmový debut Edwarda Furlonga. Roli Johna Connora získal poté, co ho objevil castingový ředitel Mali Finn. Hledala „kluka z ulice“, ale žádný z mladých profesionálních herců, kteří přišli na kamerové zkoušky, nebyl dostatečně přesvědčivý. Své hledání rozšířila na chlapecký klub v kalifornské Pasadeně, kde Furlonga také našla. Stejně jako John Connor se nikdy nesetkal se svým otcem a s matkou už nežil. Když ho oslovila, dal jí ten správný přístup a přesvědčil ji, že by se pro roli mohl skvěle hodit. Ačkoli jeho první konkurz nedopadl dobře (cítil se trochu zastrašen přítomností Lindy Hamiltonové), Finn i James Cameron byli ohromeni jeho syrovým talentem a schopností vyvolat emoce na povel. Po několika trénincích s trenérem dialogů a projevení chemie s Arnoldem Schwarzeneggerem byli přesvědčeni, že je tou správnou volbou.
  • [1:40:00] T-1000 má během pobytu ve vrtulníku čtyři ruce: dvě pro řízení vrtulníku a dvě pro střelbu a nabíjení samopalu MP-5K. Při natáčení scény na dálnici v noci si James Cameron vzpomněl, že štáb speciálních efektů vyrobil speciální oblek pro další ruce. Musel je vzbudit, aby ho přivezli na plac včas před natáčením, protože dálnice se měla znovu otevřít pro provoz v pět hodin ráno.
  • (v cca 31. minutě) Skok T-800 na kole do dešťové kanalizace provedl kaskadér Peter Kent s maskou na obličeji, aby se podobal Arnoldu Schwarzeneggerovi. Motorka byla podepřena jednopalcovými lany, takže při dopadu na zem vážila motorka i s jezdcem pouze 180 kilogramů (bez této podpory by byl kaskadérský kousek jednoduše příliš nebezpečný). Kabely byly později digitálně vymazány.
  • (cca v 1h 2 min) Po útěku z psychiatrické léčebny se Terminátor zmíní, že jeho vnitřní čip je učící se počítač, takže čím více času stráví s lidmi, tím více se dokáže naučit. To mělo být vysvětlením toho, jak si od Johna po zbytek filmu osvojuje stále více lidských vlastností. Původně však scéna pokračovala tím, že Terminátor vysvětloval, že Skynet nastavil čip pouze na čtení, čímž mu zabránil příliš přemýšlet a osamostatnit se. John a Sarah pak čip resetovali chirurgickým vyjmutím a opětovným vložením. Tato scéna byla z kinoverze vypuštěna, ale ve speciální edici byla obnovena.
  • Když se Robert Patrick pohyboval v davu, napodoboval žraloka, který se blíží ke své kořisti.
  • Explicitnější záběry scény řezání ruky byly odstraněny, protože režisér James Cameron je považoval za nevkusné a zbytečné.
  • Od roku 2014 se stále jedná o nejvýdělečnější film společnosti TriStar Pictures.
  • Ve scéně boje v ocelárně mezi oběma Terminátory byly kulisy potaženy gumou, aby se herci při házení nezranili.
  • Režisér James Cameron obsadil do role T-1000 Roberta Patricka poté, co ho viděl ve filmu "Smrtonosná past 2" (1990).
  • [2:00:00] Pro smrtelné záchvaty T-1000 byly použity výkřiky samotného režiséra Jamese Camerona.
  • Identická dvojčata Don Stanton a Dan Stanton hrála nemocniční ochranku a T-1000. Zahráli si také ve filmech "Gremlins 2 - Nová várka" (1990), "Dobré ráno, Vietname" (1987) a "Eerie, Indiana" (1991).
  • James Cameron se pohádal s Mariem Kassarem kvůli závěru. Cameron chtěl film ukončit alternativním koncem Coda (který by ukázal starší Sarah v budoucnosti) jako závěrečnou kapitolu, ale Kassar chtěl film ukončit jinak (jako opatření pro případná pokračování) a požadoval zkušební projekci. Cameron nakonec ustoupil, když testovací diváci i sám Kassar reagovali nad koncem Coda negativně a komentovali ho jako příliš pozitivní v porovnání s ponurým a temným tónem zbytku filmu a téměř jako by pocházel z jiného filmu. Zvolil nejednoznačnější existující konec s argumentem, že diváky tak snadno nepustí z řetězu a naznačuje, že boj o budoucnost je neustálý.
  • Denzel Washington odmítl roli Milese Bennetta Dysona - „Nic proti Jimu Cameronovi, ale když jsem si přečetl scénář, pomyslel jsem si: Jediné, co dělá, je, že se tváří vyděšeně a potí se. Musel jsem to odmítnout.“
  • Malá dcera Arnolda Schwarzeneggera vykřikla, když poprvé viděla jeho obličej nalíčený tak, aby se pod kožní tkání objevila robotika.
  • Účinky ocelárny byly tak přesvědčivé, že si někteří bývalí zaměstnanci závodu (který byl uzavřen více než deset let) mysleli, že je opět v provozu.
  • Během úvodního víkendu vydělal na domácím trhu 31,8 milionu dolarů, což je nejvíce ze všech filmů s ratingem R. Překonal tak film "Policajt v Beverly Hills II" (1987) s 26,3 milionu dolarů. Rekord překonala následující rok "Smrtonosná zbraň 3" (1992) s 33,2 milionu dolarů.
  • Dálniční honička ke konci přinesla několik problémů. Bylo uděleno povolení uzavřít kvůli natáčení na několik hodin v noci pětikilometrový úsek dálnice. V jednu chvíli však byla ukradena veškerá elektrická kabeláž určená k osvětlení dálnice. Protože společnost neměla dostatek času na to, aby vše nahradila, musela si pronajmout nebo vypůjčit všechny kabely připojené k osvětlení na dálnici a rozmístit kolem nich ochranku, aby zabránila jejich opětovnému odcizení. To trvalo pět dní. V některých nocích bránily natáčení venku silné deště. Produkce to vyřešila tak, že záběry Sarah a Johna Connorových uvnitř obrněné dodávky natáčela „postupem chudých“: zaparkovali dodávku pod nadjezdem, nechali ji rozhoupat několika členy štábu a podél ní pouštěli světla, aby naznačili, že dodávka jede vysokou rychlostí.
  • Bylo natočeno a zhotoveno více než milion stop filmu.
  • Ačkoli je věta „Neexistuje jiný osud než ten, který si sami vytvoříme“ ústředním bodem tohoto filmu, ve filmu "Terminátor" (1984) nezazní. Věta pochází z vymazané scény.
  • Linda Hamiltonová před natáčením absolvovala výcvik se zbraněmi od bývalého člena izraelského komanda Uziho Gala a osobní fyzický trénink od Anthonyho Cortése, a to tři hodiny denně šest dní v týdnu po dobu třinácti týdnů. Pod vedením obou intenzivně trénovala se zbraněmi a činkami a naučila se judo a těžké vojenské tréninkové techniky. I během natáčení musela držet náročnou netučnou dietu a zhubla dvanáct kilogramů. Po tréninku dokázala zapůsobit na režiséra Jamese Camerona tím, že se na střelnici trefila ze samopalu do každého terče, přestože předtím neměla žádné zkušenosti se zbraněmi, a první den natáčení dostala od Arnolda Schwarzeneggera (bývalého kulturisty) zvláštní pochvalu za svou vypracovanou postavu. Kvůli tomuto náročnému režimu odmítla zopakovat si roli ve filmu "Terminátor 3: Vzpoura strojů" (2003). Je ironií, že její identické dvojče Leslie Hamilton Gearrenová musela „chodit do posilovny“ jen několik hodin týdně a rozdíl je patrný ve dvou scénách, v nichž se objevují společně.
  • Práce s notorickým perfekcionistou Jamesem Cameronem byla pro mnoho členů štábu tak náročná, že začali nosit trička s nápisem „ Terminator 3: Not With Me“.
  • Podle zvukové režisérky Glorie S. Bordersové je přibližně sedmdesát procent dialogů a většina dechů ADR (Automated Dialogue Replacement/Dubbing). Obecné pravidlo zní: čím více akce ve filmu, tím více ADR a Foley zpracování.
  • (cca 1 h 3 min) Slavná věta „Hasta la vista, baby“ je ve španělské verzi filmu přeložena jako „Sayonara, baby“, aby byl zachován humorný charakter.
  • (cca 38 minut) Fotografie z útoku v roce 1984 byly záběry z opakovaného natáčení. Režisér James Cameron nechal postavit kulisy v chodbě, oblékl Arnolda Schwarzeneggera do jeho původního terminátorského obleku a nechal ho znovu natočit jeden záběr, ze kterého pořídili snímky. (Podle Schwarzeneggerových vlasů a struktury obličeje lze vypozorovat zřetelné známky).
  • Tehdy dvacetiměsíční syn Lindy Hamiltonové Dalton si zahrál malého Johna Connora ve snové sekvenci na dětském hřišti.
  • Místní obyvatelé Lakeview Terrace uspořádali protest před zdravotnickým střediskem, když se převléklo za státní nemocnici pro duševně choré v Pescaderu. Rychle si uvědomili, že se ve skutečnosti jedná pouze o filmové kulisy.
  • Když byl projekt koncem roku 1984 poprvé oznámen, předpokládaný rozpočet činil 12 milionů dolarů. Konečný rozpočet činil 94 milionů dolarů. Navzdory původním obavám studia, že se náklady na film nebudou moci vrátit, si film díky lukrativním distribučním smlouvám vydělal na svůj rozpočet ještě předtím, než se promítal na jediném plátně.
  • Terminátoři na začátku filmu byli plně funkční animatronické modely.
  • V počátečních fázích propagace filmu se mediální materiály vyhýbaly zobrazení postavy Arnolda Schwarzeneggera, T-800, společně s Johnem Connorem (Edward Furlong), aby se zakryl fakt, že Schwarzenegger tentokrát hrál „hodného“ Terminátora. Pozdější trailery a obrázky měly odhalit, že tentokrát nebude hrát „záporáka“.
  • Natáčelo se osm měsíců, oproti šestitýdennímu natáčecímu plánu prvního filmu. Film byl v napjatém termínu, protože musel být připraven na léto 1991, aby splnil své finanční závazky. Když scenárista a režisér James Cameron dostal telefonát z Carolco Pictures, že film má oficiálně zelenou, jedna z prvních věcí, kterou řekl svému příteli a spoluscenáristovi Williamu Wisherovi, byla: „Dobrá zpráva je, že natáčíme pokračování, špatná, že už teď máme několikaměsíční zpoždění.“ K napsání úvodní verze využili každou volnou hodinu, protože Cameron chtěl mít hotový scénář ještě před filmovým festivalem v Cannes, kde měla společnost Carolco film oznámit. Den před festivalem strávil celou noc a scénář byl vytištěn, zatímco na něj čekala limuzína, která ho měla odvézt na letiště. Tím se zpozdilo letadlo do Cannes, což značně rozladilo delegaci Carolca uvnitř (v níž byli filmaři Paul Verhoeven, Oliver Stone a herec Arnold Schwarzenegger). Po nástupu do letadla Cameron předal scénář Schwarzeneggerovi a producentovi Mariovi Kassarovi a poté po dobu letu spal.
  • Navzdory tomu, že film měl rating R, bylo vydáno mnoho dětských hraček, které měly finanční úspěch.
  • (v cca 16. minutě) [pouze ve speciální edici] Scéna „nuceného léčení“ musela být několikrát přetočena, protože Ken Gibbel nechtěl Lindu Hamiltonovou pořádně zasáhnout svým nočním obuškem. Scéna byla velmi fyzicky náročná a Hamiltonová byla na Gibbela naštvaná, protože ji opakovaně zpackal. Pomstila se v pozdější scéně, kde Gibbela mlátí ulomenou násadou od koštěte, protože některé rány byly skutečné.
  • Pro zvuk T-1000, který prochází kovovými mřížemi, zvukový designér Gary Rydstrom jednoduše obrátil otevřenou plechovku se psím žrádlem a nahrál těsně zabalené jídlo, jak pomalu vytéká ven. Žertem prohlásil, že „oni utratili 6 milionů dolarů za speciální efekty, já jsem utratil jen 35 centů za konzervu psího žrádla“. Když se proměňovalo a teklo jako rtuť, „kovový“ zvuk byl rozstřikováním Dust-Offu do směsi mouky a vody, přičemž mikrofon s těsnícím kondomem byl ponořen do slizu. Pro zvuk střel, které zasáhnou T-1000, byla obrácená sklenice naražena do nádoby s jogurtem, čímž vznikl kombinovaný zvuk tvrdé hrany a slizu.
  • Jeden z hlavních bicích zvuků hudby Brada Fiedela, kovové údery tématu Terminátora, není vytvořen syntezátorem ani převzat z archivu nahraných zvuků. Je to úder Fiedela do jedné z jeho litinových pánví.
  • Vzhledem k platu Arnolda Schwarzeneggera ve výši patnácti milionů amerických dolarů a jeho celkem sedmi stům slov v dialogu mu bylo za jedno slovo vyplaceno 21 429 dolarů. „Hasta la vista, baby“ stálo 85 716 dolarů.
  • Tento film překonal plný výdělek svého předchůdce "Terminátor" (1984) již po čtyřech dnech od uvedení do kin.
  • [1:55:00] Scéna, ve které se Terminátor restartuje poté, co byl „vypnut“ T-1000, nebyla ve scénáři a byla přidána až při střihu, protože režisér James Cameron měl pocit, že by diváci nebyli schopni pochopit, jak se Terminátor vrací, aby zasadil T-1000 poslední ránu. Podle knihy Arnolda Schwarzeneggera „ The Life and Times“ (Život a doba) Cameron kontaktoval Schwarzeneggera, který se chystal na Vánoce navštívit svého přítele Bruce Willise, aby se vrátil a natočil klíčovou scénu. Nakonec musel Schwarzenegger své plány zrušit a natočit ji. Scéna, ve které Terminátor vytáhne nabodnutou kovovou tyč, se natáčela na Štědrý den.
  • Zvuk použitý pro brokovnici Arnolda Schwarzeneggera byly ve skutečnosti dva kanóny.
  • Umělou hmotu použitou místo roztavené oceli (jejíž použití by bylo příliš nebezpečné, nebo dokonce nemožné) bylo ve skutečnosti třeba udržovat v dosti chladném stavu, aby se zachovala správná hustota. To znamenalo, že teplota na place byla poměrně nízká, takže herci museli být mezi záběry postříkáni umělým potem.
  • Týmová práce Foleyho (zvukový design) je v tomto filmu tak rozsáhlá, že nahrazuje téměř každý náhodný pohyb na plátně: vrzání Terminátorovy kožené bundy, cinkání jeho přezky a kroky. Celá sekvence, v níž Sarah utíká z nemocničního lůžka pomocí kancelářské sponky, aby odštípla přezku řemínku a zámek dveří, neobsahovala žádné původně nahrané zvuky, pouze Foley a hudbu. Většina zvuků vycházejících ze zbraní ve filmu byla v postprodukci vylepšena, aby se vytvořila jakási „hyperrealita“; ruční zbraně dostávaly zvuk zbraní vyšší ráže, zatímco brokovnice zněly jako děla. Minigun použitý na konci filmu původně vydával jeden hlasitý monotónní zvuk, protože výstřely jsou vypáleny v tak rychlém sledu; zvuk byl v postprodukci značně zpomalen, aby byly slyšet jednotlivé výstřely.
  • Linda Hamiltonová odmítla roli v jiném filmu poté, co si vyslechla jednoduchý nástin děje od Jamese Camerona. Její jedinou podmínkou bylo, aby se postava Sarah Connorové vyvíjela, aby už nebyla krotkou a slabou servírkou; chtěla „být šílená“.
  • Režisér James Cameron požádal Stana Winstona, aby natočil upoutávku. Cameron nechtěl, aby trailer byl jen ranými záběry, a tak s rozpočtem 150 000 dolarů Winston vytvořil upoutávku, která ukazovala futuristickou montážní linku chrlící kopie Terminátorů, z nichž všichni vypadali jako Arnold Schwarzenegger. Cameron byl s tímto trailerem spokojen, protože měl obavy z reakcí diváků na trailery, v nichž se Schwarzenegger vrací jako Terminátor (poté, co byl Terminátor v prvním filmu zjevně zničen). Upoutávka běžela více než rok před premiérou T2 a byla uvedena před dalším Schwarzeneggerovým hitem Total Recall (1990).
  • K zachycení výbuchu v centrále Cyberdyne bylo použito jedenáct kamer. Kameramani později natočili vtipné video, kde stojí v davu diváků a obdivují výbuch, přičemž ho omylem zapomněli natočit.
  • Režisér James Cameron v audiokomentáři uvedl, že scéna v motorkářském baru se natáčela nejen naproti místu, kde policisté z Los Angeles zbili Rodneyho Kinga, ale i v noci, kdy k bití došlo. Nápad na film "Zvláštní dny" (1995) dostal Cameron po výsledku rozsudku z 29. dubna 1992.
  • Poškozený vzhled Terminátora ve vyvrcholení filmu se nanášel pět hodin a hodinu se odstraňoval.
  • Robert Patrick pro některé scény v roli T-1000 napodoboval pohyby hlavy amerického orla bělohlavého.
  • [31:00] Původní scénář nepočítal s tím, že by se při honičce v odtoku dešťové vody utrhla střecha těžkého odtahového vozu. Když však přijeli na místo, zjistili, že se kabina pod jeden nadjezd nevejde, a tak režisér James Cameron rozhodl, že se střecha bude muset sundat.
  • (v čase cca 1 h 5 min) Pro scénu, kdy Terminátor vypráví Sarah Connorové o Milesi Dysonovi a historii Skynetu, četl Arnold Schwarzenegger své repliky z kartičky přilepené na čelním skle auta.
  • S domácími tržbami filmu upravenými o inflaci se jedná o nejvýdělečnější akční film s ratingem R všech dob.
  • Až do "Bourneovo ultimátum" (2007) a "Šílený Max: Zběsilá cesta" (2015) to bylo jediné pokračování, které získalo Oscara, když předchozí díl(y) nezískaly žádnou nominaci. "Ergo" je to jediný takový film 20. století.
  • Většina hlasu Edwarda Furlonga musela být v postprodukci znovu nadabována Furlongem, protože se během natáčení změnila. Jeho mladý hlas zůstal nedotčený pouze ve scéně, kdy se s Terminátorem baví o tom, proč lidé pláčou, protože James Cameron chtěl, aby to znělo dramaticky, a myslel si, že původní zvuk je lepší.
  • Nápad zničit budovu Cyberdyne Systems, aby se zabránilo budoucí válce, byl v prvním filmu Terminátor, ale z konečné verze byl vystřižen (lze jej vidět v sekci vymazaných scén na DVD "Terminátor" (1984)). Režisér James Cameron prohlásil, že bylo štěstí, že se v roce 1984 rozhodl tuto scénu vystřihnout, protože tvořila „jádro“ filmu "Terminátor 2: Den zúčtování" (1991).
  • Oddělení počítačové grafiky společnosti Industrial Light & Magic se muselo rozrůst ze šesti umělců na téměř šestatřicet, aby se vešly všechny práce potřebné k oživení T-1000. Výroba stála 5,5 milionu amerických dolarů a trvala osm měsíců, což nakonec představovalo 3,5 minuty času na plátně.
  • [2:00:00] V závěrečné scéně zazní věta: „Nemohu se sám terminovat. Musíte mě spustit do oceli,“ byly přidány Arnoldem Schwarzeneggerem v postprodukci. Původně Terminátor mlčky předal Sarah ovládání navijáku, ale testovací publikum nechápalo, proč se Terminátor nemůže do oceli spustit sám.
  • Kolemjdoucí žena zabloudila na natáčení v motorkářském baru v domnění, že je skutečné, přestože procházela kolem všech lokačních vozů, kamer a světel. Když uviděla Arnolda Schwarzeneggera, jak stojí v baru oblečený pouze v boxerkách, zeptala se nakonec, co se děje, aby Schwarzenegger odpověděl, že je noc mužských striptérů. Ať už to byla náhoda, nebo ne, ve filmu "Terminátor 3: Vzpoura strojů" (2003) Terminátor (opět v podání Schwarzeneggera) skutečně vstoupí do baru během noci mužských striptérů.
  • Jedná se o první film, který překonal hranici 300 milionů amerických dolarů v mezinárodních pokladnách.
  • Byl natočen alternativní konec, který ukazoval starší Sarah, jak sedí v parku, vypráví příběh o Terminátorovi, sleduje Johna, jak si hraje s dcerou, a zavazuje vnučce boty. Ukázal také Johna Connora pracujícího jako kongresman. Režisér James Cameron se rozhodl tento konec nepoužít a nahradil ho koncem „neznámou cestou“.
  • [1:40:00] Kaskadér Charles A. Tamburro, který hraje nešťastného pilota, jehož T-1000 donutí vyskočit z vrtulníku, předvedl také kaskadérský kousek, při němž vrtulník v závěrečné scéně honičky proletí pod nadjezdem. Kamerový vůz měl operátora Steadicamu dovézt do blízkosti vrtulníku, aby pořídil detailní záběry, ale štáb to odmítl natočit kvůli vysokému riziku. Režisér James Cameron záběr natočil sám, a to dvakrát: jednou s kamerovým vozem jedoucím za vrtulníkem a jednou před ním.
  • [0:56:27]Linda Hamilton se naučila odemykat zámky pro scénu v psychiatrické léčebně, kde to dělá právě sponkou.
  • Michael Biehn byl první volbou pro roli T-1000, čímž došlo k úplnému obrácení rolí oproti Arnoldu Schwarzeneggerovi, který byl nyní hrdinou. Od tohoto nápadu se však upustilo, protože byl vyhodnocen jako příliš matoucí pro diváky
  • Arnold Schwarzenegger dostal od producenta Maria Kassara za přijetí role v tomto filmu lehce ojetý letoun Gulfstream III (v hodnotě asi 14 milionů amerických dolarů).
  • Edward Furlong si s Arnoldem Schwarzeneggerem okamžitě porozuměl, protože mladý herec vyrůstal bez otcovské postavy a Schwarzenegger dokázal tuto roli naplnit jak před kamerou, tak za ní. Linda Hamiltonová žertovala, že zažila mučivé chvíle, když byla nucena poslouchat, jak Schwarzenegger dává Furlongovi rady o ženách, a prohlásila, že jim to spolu tak dobře klape, protože jsou „citově stejně staří“.
  • Existovaly obavy, jak realisticky bude CGI vypadat, když dojde k průletu vrtulníku pod mostem, takže to pilot prostě udělal doopravdy.
  • Podle režiséra Jamese Camerona utrpěla Linda Hamiltonová při přestřelce ve výtahu trvalé poškození sluchu v jednom uchu, protože si po vyjmutí špuntů z uší mezi záběry je nevložila.
  • Guru speciálních efektů Stan Winston a jeho štáb studovali hodiny záběrů z jaderných testů, aby scéna „nukleární noční můry“ Sarah Connorové vypadala co nejrealističtěji. Pro simulaci scény bylo vyrobeno miniaturní Los Angeles. Některé z materiálů použitých v miniatuře, které napodobovaly veškeré zničené zdivo, byly krekry Matzos a Shredded Wheat. Po každém záběru trvalo v průměru dva dny, než se model připravil k dalšímu natáčení. Koncem roku 1991 členové několika amerických federálních laboratoří pro jaderné testy neoficiálně prohlásili, že se jedná o „nejpřesnější zobrazení jaderného výbuchu, jaké kdy bylo vytvořeno pro hraný film“. Členové týmu speciálních efektů několikrát prohlásili, že žádná scéna, na které od té doby pracovali, nezískala od diváků stejnou pochvalu nebo emotivní ohlasy.
  • Efektu zamrznutí a rozpadu T-1000 bylo dosaženo natočením záběrů amputovaného člověka vybaveného protézou a Roberta Patricka s pravými končetinami zahrabanými pod kulisami. Díky chytrému střihu působí efekt téměř plynule.
  • Vedení studia Carolco bylo nervózní a znepokojené, když se původní rozpočet 75 milionů amerických dolarů nafoukl na 88 milionů dolarů a ještě více. Aby se rozpočet udržel na přijatelné úrovni, navrhli vyřadit několik scén, zejména úvodní scénu v motorkářském baru, kde se představuje Terminátor. Snažili se přesvědčit Arnolda Schwarzeneggera, aby Jamese Camerona přesvědčil, aby tuto scénu odstranil, ale Schwarzenegger je odmítl se slovy: „Takovou scénu by vystřihl jenom člověk ze studia.“ A tak se stalo.
  • Při sekvenci s řekou Los Angeles se Arnold Schwarzenegger trápil, protože při natahování zbraně nemohl mít rukavici, takže se mu prsty zasekávaly v mechanismu. Než to zvládl, mnohokrát si strhl kůži z prstů a ruky a často při tom udeřil Edwarda Furlonga pistolí, přičemž jednou mladého herce málem omráčil. Toho všeho musel dosáhnout a zároveň se snažil hrát a ovládat Harley, zatímco mu James Cameron říkal, kam se má dívat. Nemohl ani klopit zrak, protože by to zničilo záběr. Natáčení brány mu také zabralo týdny tréninku, protože při něm musel zároveň „hrát cool“.
  • Jedná se o jediný „terminátorský“ film, který vyhrál nebo byl nominován na Oscara. Vyhrál čtyři ze šesti, na které byl nominován.
  • Sestra-dvojče Lindy Hamiltonové, Leslie Hamilton Gearrenová, byla použita jako dvojnice ve scénách se dvěma „Sarah Connorovými“ (například když ji napodoboval T-1000) a ve scéně, která nebyla v kinoverzi (ale na DVD) jako zrcadlový obraz Lindy.
  • Produkce trvala dostatečně dlouho na to, aby kvůli růstu Edwarda Furlonga musel produkční tým během natáčení provést určité úpravy. Ve scéně v poušti je znatelně mladší než v jiných scénách. Jeho hlas se začal lámat a musel být v postprodukci upraven do výšky. Během několika měsíců také značně vyrostl, takže při natáčení jedné scény v pozdním produkčním plánu musel stát v díře v zemi, aby byla zachována kontinuita výškového rozdílu s Lindou Hamiltonovou.
  • Robert Patrick se podrobil přísnému běžeckému režimu a cvičil dýchání pouze nosem, aby vypadal jako kyborg, který dokáže běžet vysokou rychlostí, aniž by se projevila jeho únava. Trénoval tak tvrdě, že dokázal snadno dohnat Edwarda Furlonga na jeho terénním kole.