Existuje nemálo československých komedií, které žijí v povědomí národa především díky několika kusým vtipům, ale pohled na celek odhaluje, že o mnoho víc se v nich nenajde. To není nic špatného, povedený vtip je povedený vtip. Přesto je jistě mnohem uspokojivější, když se člověk podívá po dlouhé době na klasiku a zjistí, že stále šlape jako hodinky. To je i případ svěžího Tajemství hradu v Karpatech, které si můžete připomenout na karlovarském festivalu.
Články 10
Máme ikonickým filmům propadat, nebo bychom měli spíš hledat nové kvality a (pop)kulturní kanonizaci nepodléhat? To je otázka, se kterou se pere každý cinefil. Karlovy Vary navíc nejdou natáhnout do nekonečna, člověk tedy i čistě prakticky stojí před otázkou, jestli upřednostnit osvědčenou klasiku, jež je takřka zárukou podnětného zážitku, ale hypoteticky ji lze zhléhnout kdykoliv, nebo píchnout prstem do programu a vyrazit na neznámé lotyšské drama, které po skončení festivalu navěky zmizí z našeho dosahu. Ideální je asi jít v tomhle případě zlatou střední cestou a náhodná setkání namíchat s těmi osvědčenými. I letos na nás z programu KVIFF vyskakuje hned několik ikonických filmů, podívejme se na ty hlavní.
58. ročník filmového festivalu v Karlových Varech je za dveřmi, žně fanoušků stříbrného plátna začnou již tento pátek a budou trvat do 6. července. V rámci festivalu příznivce filmů čeká jako vždy velmi pestrá nabídka titulů, mezi nimiž si vyberou příznivci takřka všech žánrů. Na festivalu dojde na nejnovější zahraniční tvorbu, nestárnoucí klasiky, ale samozřejmě také na českou zásobu. Na jaké novinky od domácích tvůrců se můžeme v Karlových Varech těšit?
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
V československém filmu druhé poloviny 20. století můžeme vysledovat řadu proudů či tvůrčích uskupení, jež se od sebe nějakým způsobem odlišovaly. Zatímco 60. léta máme spojená hlavně s uměleckými, poetickými i sociálně kritickými snímky nové vlny, v těch 70. slavily úspěch chytré komedie z pera Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Byla by však škoda zapomínat na další geniální filmaře, kteří právě v těchto dekádách slavili největší úspěchy.
„Jsem hrozně citový a nedovedu to překonat,“ hlásí špičkový agent Bob Saint-Clair své aktuální vyvolené, zatímco během řízení auta likviduje nepřátele rozeseté po okolních palmách. Humorná hláška to ve skutečnosti vyjadřuje nečekaně trefně. Slavná a oblíbená francouzská komedie se totiž mužské křehkosti věnuje poměrně detailně – se vším dobrým i špatným, co z toho plyne.
V akademickém i populárním prostoru se v posledních letech stále víc objevují různorodé audiovizuální eseje, které přinášejí možnost vyjádřit se o dílech jinak. Nabízejí širokou interpretační paletu a pokračují tam, kam textové vyjádření nemůže. Jak se dá tento fenomén uchopit a o co vlastně jde? Odpoví vám ti nejpovolanější.
Tento týden se na Disney+ představil poslední díl první řady seriálu o Cassianu Andorovi, který před lety zazářil ve filmu Rogue One. Jaký je nový seriál? Co přináší hororové drama z kulinářského prostředí s Ralphem Fiennesem v hlavní roli? A proč se nedají dokoukat Případy mimořádné Marty? Jsou tu další Komentáře týdne. Inspirujte se.
O retro dětských seriálech jsme psali již ve dvou článcích, jeden byl věnovaný zahraničním animovaným seriálům a druhý hraným pořadů pro děti v zahraniční produkci. Jelikož je ale česká tvorba pro děti velmi bohatá, nemůžeme vynechat ani tu naši.
Nový film režiséra Tomáše Mašína (3 sezóny v pekle) Wilsonov (2015) představuje hlavní trailer. Mysteriózní komedie s kriminální zápletkou vstoupí do českých kin 1. října letošního roku. Tvůrci se volně inspirovali kultovními snímky jako Adéla ještě nevečeřela (1977) nebo Tajemství hradu v Karpatech (1981). Dle slov režiséra ale nevznikl retrofilm, nýbrž "drzý, dynamický a výtvarně dotažený snímek". Hercům vévodí Jiří Macháček, Vojtěch Dyk a Táňa Pauhofová.