Vietnamský veterán John Rambo, jenž po návratu do vlasti naráží na odpor lokálního šerifa a v následných filmových výpravách decimuje nejen asijské protivníky, spadá mezi dvě nejslavnější postavy Sylvestera Stalloneho. Těžko si představit, že autor knižní předlohy David Morrell místo něj preferoval úplně jinou a románovému hrdinovi bližší tvář. Už roku 1972 si vysnil obsazení country zpěváka a pozdější filmové hvězdy Krise Kristoffersona, jenž zemřel 28. září ve věku 88 let.
Články 81
Hlavním vysílacím časům ve většině tuzemských televizí sice vládnou seriály a rozličné soutěže, avšak ani filmoví fanoušci nepřijdou zkrátka. Tento týden se navíc ponese ve znamení dvou poměrně zábavných duelů, které se vracejí do období 80. let. Podívejme se tedy na kvintet (dnes výjimečně v podstatě septet) titulů, které budou během dalších dnů k vidění na televizních obrazovkách a zároveň není snadné je najít na streamovacích službách.
Známé vtipy o postavách různých národností, v jejichž eskapádách vždy vynikne to nejsvéráznější řešení českého vlastence, vděčí za existenci lidem jako Viktor Lustig. Rodák z Hostinné byl jedním z nejvypečenějších podvodníků první poloviny 20. století, falšoval bankovky a dluhopisy, dvakrát inscenovaně prodával Eiffelovu věž, vychytrale tahal peníze z gangstera Al Caponeho a skončil ve věznici Alcatraz. Vznikne o něm český snímek pod taktovkou francouzského režiséra Jérôme Cornuaua, na němž se vedle Čecha Davida Blümela produkčně podílí také legendární Mario Kassar (Rambo, Terminátor).
Vietnamský veterán a drsný vykonavatel spravedlnosti John Rambo se v podání Sylvestera Stalloneho pustil do akce v pěti celovečerních filmech, a to v rozmezí sedmatřiceti let. Rambo: Poslední krev (Rambo: Last Blood) z roku 2019 nenapsal za ikonickou sérií nejlepší tečku, na šestém filmu však Stallone pracovat nechce. Sedmasedmdesátiletý představitel Rockyho nicméně v noční talkshow Jimmyho Fallona prozradil, že o případném nástupci pro filmový či televizní spinoff má celkem jasno. Bez prodlevy jmenoval Ryana Goslinga, jenž se bude v březnu ucházet o Oscara za roli Kena v miliardové Barbie.
Výroba pokračování se stává standardem i v případě sebeméně úspěšných titulů, avšak se silným a odlišným konceptem mohou mít sequely nepopiratelné kouzlo. U sérií aplikujících polonávazné vyprávění, kdy každá další část rozvíjí kompletně jiný příběh a klade před hrdiny nové cíle, se nezřídka jede podle rovnice „čím větší, tím lepší“. Tvůrci však čas od času vsadí na moment překvapení a na etablovanou látku naváží stylem, který zcela převrací žánrovou polohu a někdy i explicitně komentuje charakter předchozích dílů. To se týká i následujících deseti filmů, jež pokračovaly v konkrétně škatulkovaném příběhu velmi neotřele – ať už v ryze pozitivním, nebo spíš záporném smyslu.
„Nemůžete lidem sebrat právo na to, aby se chovali jako blbci,“ říká Simon Phoenix, hlavní záporák a neodolatelný šiřitel chaosu. Oblíbené akční sci-fi Demolition Man slaví 30. výročí a v něm představená sterilní antiutopická budoucnost může leckterým bojovníkům proti korektnosti připadat nadčasově prorocká. Důležitější jsou však jiné otázky, které film klade: Jak se totiž používají ony slavné tři mušličky? A kdy už se konečně postaví knihovna prezidenta Schwarzeneggera?
Filmy nejsou odrazem reality, ostatně celá „teorie odrazu“ je nejasná, protože nevíme, co jiného by se mohlo odrážet než světlo, ale ani to už v éře digitálních kamer neplatí. Mnoho dějů a jevů ve filmech se musí zjednodušovat, spousta příběhů stojí na čistých fantazijních fikcích. Nicméně, mnohé věci jsme ve filmech viděli tak často, že nad nimi už ani nepřemýšlíme a říkáme si, že jsou nejspíš možné, pravděpodobné nebo zcela pravdivé. Následující článek vybírá deset známých omylů, kterým už nemusíte věřit.
Sylvester Stallone bude možná navěky v srdcích mnohých zapsaný hlavně jako akční hvězda, jeho žánrový rejstřík je však podstatně barvitější. Ve filmografii mu nechybí komedie (Oskar, Zpátky do ringu), dramata (Rocky, Země policajtů), sci-fi (Demolition Man, Soudce Dredd), katastrofický film (Denní světlo), nějaké ty animáky (Mravenec Z, Křupaví mazlíčci) a dokonce i hororový thriller.
Když Arnie, tak i Sly. V červnu se na Netflixu objevil třídílný portrét Arnolda Schwarzeneggera a jeho celoživotní rival Sylvester Stallone nemohl zůstat pozadu. Jako závěrečný snímek torontského festivalu tedy mohlo tamější publikum vidět film Sly, který bude od 3. listopadu k dispozici i pro nás ostatní rovněž na Netflixu.
Jean-Claude Van Damme se podělil o to, jak získal roli v hitu Krvavý sport o bojových uměních z roku 1988, který z něj přes noc udělal hvězdu prakticky po celém světě. A nebyla to snadná cesta k úspěchu.