Piraně vás nesežerou, větrací šachtou se neproplazíte. 10 filmových mýtů
1. Zámek můžete snadno ustřelit
Věc, kterou jste viděli ve stovkách kriminálek a akčních filmů. Kovový visací zámek jistě můžete rozbít opakovanými údery sekerou nebo kladivem. Ale jinak jde o velmi pevný kovový předmět, který malá kulka rozhodně nerozbije. Muselo by jít o velkorážní nebo tříštivou munici nebo o opakovaný zásah z automatické zbraně. Jedním výstřelem z pistole však zámek nejspíš neustřelíte, ani kdybyste měli výjimečně dobrou mušku a velké štěstí.
2. Je možné se ukrýt nebo se nepozorovaně proplazit větrací šachtou
Smrtonosná past, Mission: Impossible a desítky dalších akčních filmů, thrillerů či hororů. Nelze tvrdit, že v žádném možném sci-fi světě v budoucnosti nebo v nějaké zvláštní budově nejsou obří větrací šachty, kam by se vešlo tělo dospělého člověka. Ale i když Bruce Willis nebo Tom Cruise byli v daných filmech štíhlí, větrací šachty bývají obvykle mnohem menší a neunesly by takovou zátěž. Vhodné tak pro krysy a kočky. Všechny větrací šachty ve filmech se musejí vyrábět speciálně pro natáčení.
3. Piraně vás ohlodají na kost během pár sekund
Je to celý hororový subžánr, vrcholící pochopitelně parodicky přehnanou Piraňou 3D. Ale jde i o častou hrozbu třeba v mafiánských filmech. Nikdy v dějinách však nebyl zaznamenaný útok piraní na člověka, notabene aby jej zabily, a už vůbec ne sežraly zaživa během pár chvil. Většina zpráv ohledně piraní je přehnaných. Pokud náhodou spadnete do řeky, kde jsou piraně, plavte v klidu směrem od nich a dávejte si pozor spíš na krokodýly.
4. Zuby snadno odtrhnete pojistku granátu
Různorodé akční a válečné filmy s drsnými hrdiny, Rambem počínaje, tuhle frajeřinku ukazují. Jenomže pojistku granátu neodejmete tak snadno a jen velmi těžko předními zuby, které nemají moc silný stisk, navíc se poměrně snadno poškodí nebo uvolní z dásní. Při počítání síly, kterou potřebujete na odtrhnutí pojistky rukama, zjistíte, že byste si v případě použití zubů mohli snadno vykloubit čelist. Pokud nejste Jaws z bondovek, nemáte šanci. Zadními zuby by tato akce možná byla, ale pořád není bez rizika, podobně jako u otvírání lahví piva.
5. Tlumiče způsobují, že výstřel zbraně není prakticky slyšet
Spousty akčních, krimi, gangsterek a specificky hitmanský subžánr na tom stojí. Tlumiče ve filmech způsobují, že zbraně jen kuňkají, pípají a škytají jak dáma do kapesníčku. Ve skutečnosti i výstřel s tlumičem jde poměrně dobře slyšet, zvlášť pokud v okolí není výrazný zdroj hluku. Rány s tlumičem se podobají lehkému bouchnutí dveřmi nebo záseku sekery do dřeva či ráznému rozlousknutí ořechu – záleží na typu zbraně a tlumiče. Nejde o ohlušující ránu, ale rozhodně se nejedná o neslyšnou práci.
6. Defibrilátor umí nahodit zastavené srdce
Stovky lékařských seriálů a filmů, melodramat nebo dramatických finále akčních filmů. Postava zemře, na monitoru běží rovná čára, ale rána z defibrilátoru přivede mrtvého zpět k životu, doslova mu znovu rozběhne srdce. Defibrilátor se však používá, když srdce (pouze a ještě) pumpuje, ne když se zastaví. Mnoho lidí pak může zdravotnický personál obviňovat, že se nesnaží, ale profesionálové vědí, kdy má defibrilátor smysl, a kdy už ne. Defibrilátor pouze vrací srdce do správného rytmu, ale to musí jinak samo fungovat. Pokud se „vypne“, znamená to, že vám rychle odumírá mozek.
7. Používáme jenom 10 % mozku
Jeden z nejoblibenějších psychologických mýtů. Stojí na něm různé vědecko-fantastické filmy jako Lucy nebo Všemocný. Samotná idea se však opakuje běžně v dialozích libovolného žánru. Jaké by to asi bylo, kdyby náš mozek pracoval na 100 %? Bylo by to k ničemu, zavařil by se a umřeli bychom. Nebo bychom vůbec nevěděli, co se děje a co děláme. Byli bychom přehlcení a nefunční. Mozek pracuje stále, ale zintenzivňuje práci různých části a přepíná mezi nimi. Mozek je prakticky pořád využitý na 100 %, ale jen v tom smyslu, že všechny jeho části stále pracují, jenom ne se stoprocentní intenzitou. Pokud by se intenzita práce všech částí zvýšila na 100 %, došlo by ke kolapsu.
8. Chloroform uspává oběť ihned a na několik hodin
Proprieta především ze starších šestákových románů, béčkových a exploatačních filmů a také z parodií nebo thrillerů s psychopaty. Padouch přikládá nevinné oběti hadřík namočený ve chloroformu na nos. Přepadený pak ihned upadá do mdlob a probouzí se až po čase svázaný v jeho doupěti neřesti. Ve skutečnosti trvá uspání chloroformem asi pět minut a vydrží také jen pár minut. Anesteziologové v nemocnicích pracují s mnohem větší dávkou. A kdyby byl chloroform opravdu tak účinný, snadno by uspal i útočníka, kterému by stačilo vdechnout jen stopy látky, jež se stále vypařuje do vzduchu.
9. Psi vidí černobíle
Objevuje se to převážně v komediích, občas i v některých starších dokumentech, obecně je to zajímavý ozvláštňující vizuální prvek. Psi ve skutečnosti vidí barvy, pouze trochu jinak než lidé. V zásadě to jsou odstíny šedé, hnědé, žluté a modré. Nevidí červenou, oranžovou a zelenou. Na opravdu realistický film psím pohledem ještě čekáme.
10. Během pádu z letadla na sebe lidé mohou mluvit a slyší se
Mnoho současných akčních filmů to už nedělá a spoléhá se na komunikaci pomocí vysílaček v helmách. Nicméně třeba slavný Bod zlomu ukazuje, jak si spolu dva muži povídají při volném pádu. Ve skutečnosti je hluk vzduchu, který prorážejí těla v takové rychlosti, neuvěřitelně silný. Znamená to, že během pádu, dokud se nerozevřou padáky, jste prakticky hluší. A mnozí parašutisté si i bedlivě chrání sluch. Ve vzduchu se můžete dorozumívat kromě rádia i jednoduchými posunky, ale ne mluvením.
Pokud vás napadají další typické filmové mýty nebo jste v našich popisech objevili nějakou nesrovnalost, dejte nám vědět.