S jakými rolemi máte Seana Conneryho spojeného? Stal se prvním Jamese Bondem, jistě. Dále je tu třeba Skála (The Rock), třetí díl Indiany Jonese (Indiana Jones and the Last Crusade), Neúplatní (The Untouchables), možná Jméno růže (The Name of the Rose) či Hon na ponorku (The Hunt for Red October). Mezi obdivuhodným množstvím hitů napříč zhruba pět dekád trvající kariérou ale jeho spolupráce s Alfredem Hitchcockem přece jen trochu zapadá. Avšak neoprávněně.
Články 15
Zapálené debaty o nejotřesnějších snímcích končí ve stejných slepých uličkách jako pře o těch nejlepších. Každý máme trochu jiná kritéria a shodnout se na tom, jaké (ne)kvality jsou skutečně zásadní, bývá často neřešitelné. Proto může být zajímavé poslechnout si pohled zvenčí – tedy od někoho (či spíše něčeho), kdo k těmto otázkám přistupuje co nejméně subjektivně.
Populární herečka Sydney Sweeney se podělila o krajně nepříjemný zážitek ze zákulisí romantické komedie S tebou nikdy, jejíž natáčení zahrnovalo také manipulaci s poměrně velkým pavoukem z čeledi maloočkovitých. V talkshow Jimmyho Fallona šestadvacetiletá herečka ukázala video, které zachycuje její dramatickou reakci, a připomněla rovněž ubezpečování štábu, podle něhož měl být pavouk „trénovaný“. Nikdo nepřišel k výraznější úhoně, většinou to jsou naopak zvířata, která by si měla stěžovat.
V jádru hororových příběhů se často vyskytuje nějaké pečlivě střežené tajemství. Postava se buď bojí, že by střípek z její temné minulosti mohl vyjít najevo, anebo určitou vzpomínku dokonce sama potlačuje v zájmu zachování duševního zdraví. Touha odvrátit zrak od nepříjemných výjevů je v neustálém souboji se zvědavostí, bohužel však nelze jednoznačně říct, která strana by měla zvítězit.
Ne že by od filmů, v nichž řádí „pomsta přírody“, někdo čekal kultivované strašení. Možná to platilo u Ptáků od Hitchcocka nebo u Čelistí od Spielberga. To jsou však výjimky v moři a bažinách desítek exploatačních filmů, které se s decentností nepářou a spíš pářou trupy spousty beztak nesympatických lidských obětí.
Kosatky potápějí jachty, žraloci útočí na lidi na plážích, ponorky s miliardáři implodují a potápějí se k vraku Titaniku. Působí to, jako bychom najednou žili v podivném multiplexu, kde reprízují dávné filmy.
Alfred Hitchcock nechal pro svůj slavný film vycvičit přes tři tisíce ptáků, kouzlo výsledku však spočívá v něčem jiném, nadčasovějším. Ptáci se i po šesti dekádách řadí mezi hororovou klasiku, jejíž žánrová zábavnost jde ruku v ruce s precizním řemeslem a tajemností.
Ve fiktivním světě filmových příběhů je možné cokoli. A když může nejchudší cestující na Titanicu sbalit bohatou a krásnou dívku, tak proč by se nemohly v úlohách zabijáků objevit pneumatiky, kondomy, sliz či ta nejtopornější a nejsrandovnější monstra? V tomto článku se ohlédneme za těmi zřejmě nejvtipnějšími věcmi a stvořeními, které v rolích záporáků tyranizovali a zabíjeli lidské protagonisty v hororových filmech. Jak ale poznáte už z fotek a popisků, únavná charakteristika vybraných krasavců je vlastně zbytečná.
Příležitostní detektivové z Baker Street jsou nejnovějším seriálem v produkci společnosti Netflix. První řada čítá osm dílů a kombinuje slavné postavy Sherlocka Holmese a Johna Watsona z pera Arthura Conana Doylea s prvky fantasy a hororu.
O "Hitchovi", jeho filmech a svérázném chování byla vydána celá řada článků, pořadů, studií a knih. A protože by dnes slavil narozeniny, zavzpomínáme na něj (a to nejen v záři reflektorů). Ornitologové, puritáni a milovníci sprchování, mějte se na pozoru.