Vánoční svátky jsou za námi, hlavní stanice ovšem i tento týden pokračují ve vysílání tuzemských filmových klasik a vděčných pohádek. Kromě silvestrovských estrád pak na České televizi dojde i k jedné velké premiéře. Jaké zajímavé tituly můžete na přelomu roku v televizi zhlédnout?
Články 44
Výročí sametové revoluce se letos kryje také s výrazným narozeninovým jubileem. Americký herec s italskými a albánskými kořeny Danny DeVito je od poloviny 70. let nepřehlédnutelnou figurou hollywoodské scény, přestože s výškou 1,47 metru v povrchním slova smyslu nikdy nevyčníval. Letitý kamarád Jacka Nicholsona, držitel Zlatého glóbu i karlovarského ocenění za celoživotní přínos a režisér několika výrazných filmů v čele s Válkou Roseových je hereckou veličinou, která v televizi či na stříbrném plátně nikdy nezklame. Jeho ryzí osobnost a expresivní rozsah vždy zdařile balancovaly na hraně vtipné karikatury, což plně souznělo se zvolenou filosofií a záměry tvůrců, kteří v absolventovi Akademie dramatických umění opakovaně nalézali všestranný poklad. K jeho 80. narozeninám si připomeňme osmičku nezapomenutelných rolí.
Je tomu pět let, co producenti Simpsonových (The Simpsons) rozhodli o odstranění kontroverzní epizody ze třetí série s názvem Šílený Homer (Stark Raving Dad), v níž vystupuje plešaté bělošské alterego popové hvězdy Michaela Jacksona. Roku 1992 ještě přípustný vtípek na adresu zpěváka, jenž už fyzicky potíral své etnické kořeny, začal být nevyhovující po premiéře šokujícího dokumentu Leaving Neverland, vynášejícího na světlo spekulativní obvinění z nepřístojného kontaktu s dětmi, jichž se měl Jackson dopouštět nejméně od poloviny 80. let. Tento krok potvrzuje tíhnutí k upozaďování historie v té formě, jakou jí propůjčovaly nevyhnutelně stárnoucí a z určitých dobových relevancí vychylovaná kulturní díla.
Na počátku 80. let stavěli Brada Dourifa mezi nejperspektivnější mladé herce Hollywoodu. V té době měl na kontě Zlatý glóbus a oscarovou nominaci za roli Billyho Bibbita v Přeletu nad kukaččím hnízdem (One Flew Over the Cuckoo's Nest) a v New Yorku začínal vyučovat herectví i režii na Columbia University. Mezi jeho studenty byl také Don Mancini, pozdější stvořitel hororové série Dětská hra, v níž Dourif od roku 1988 dabuje vraždící a zjevně nezničitelnou panenku Chucky. Ve čtyřiasedmdesáti letech si herec užívá důchodu a podle webu JoBlo vyslyší pracovní nabídky už pouze ze strany Manciniho, který Chuckyho protáhl filmovou franšízou i televizními projekty.
Pokud k tomu máte vlohy, hrát filmového padoucha může být velice vděčné. Mnozí ikoničtí herci a herečky to preferují před úlohami klaďasů, které sice mají větší prostor a navrch i sympatie dané morálně žádoucím postojem. Skvělí záporáci jsou kořením průměrných žánrových filmů a tažnou silou těch hodnotných a kreativně napsaných produkcí, v nichž neříkají jen prázdné fráze, jde z nich strach a nutí k zamyšlení. Ať už jde o zcela smyšlené psychopaty, mocné byznysmeny s předobrazy v realitě nebo o kontroverzní historické figury, následující seznam zaměřený na oscarové herecké výkony v záporných rolích představí výkvět těch vskutku památných filmových postav. Americká Akademie možná zcela ignorovala Anthonyho Perkinse v Psychu, Jacka Nicholsona v Osvícení (The Shining) nebo Roberta Mitchuma v Lovcově noci (The Night of the Hunter) i Mysu hrůzy (Cape Fear), avšak v minimálně v těchto případech vložila Oscara do těch správných úlisných rukou.
Navzdory klesající popularitě slavnostní ceremonie a dalším kontroverzím spojených s předáváním nejslavnějších filmových cen, zisk Oscara stále zůstává pro většinu (minimálně angloamerických) tvůrců pomyslným Svatým grálem. A bojovat o toto ocenění opakovaně se podaří jen opravdu těm nejlepším.
Před pár týdny jsme se zabývali otázkou, proč se Oscary celé toto století vyhýbají úspěšným megafilmům. Podobných si však můžeme položit víc, a některé jsou staré takřka jako ceny samotné. Další vyvstává, když se podíváme na seznam více než tisícovky oceněných filmů a všimneme si, že počet přítomných hororů se pohybuje okolo dvacítky, často navíc v méně prestižních technických kategoriích. Přitom právě ve Spojených státech žije horor jako bohatá a populární nejen filmová subkultura, co se tedy děje?
Definovat žánr thrilleru není úplně jednoduché. Většinou se jedná o temné příběhy s tajuplnými zápletkami plnými násilí a nebezpečí pro hlavní postavy, přičemž jejich tvůrci kooperují s přidruženými žánry jako krimi, drama nebo sci-fi, v ojedinělých případech také komedie. Takové filmy tvoří nezanedbatelný vzorek, avšak oscarová Akademie dlouhodobě nepřeje temnotě a „podřadným“ žánrům. Třebaže mnozí režiséři považují horor za nejčistší žánr, zlaté sošky sklízí převážně dramata přinášející sociální komentáře a dobově poplatné myšlenky. Thriller (zastoupený v inkriminovaných dílech v různé míře) shrábl Oscara za takřka stoletou historii předávání cen pouze v deseti případech, které si nyní představíme.
Přestože Jack Nicholson už více než dekádu žádný film nenatočil, jeho filmografie přesto zůstává jednou z nejsilnějších všech dob. Za pozornost v ní stojí i leckteré menší snímky, jež sice nedosahují popularity Přeletu nad kukaččím hnízdem (One Flew Over the Cuckoo's Nest), Osvícení (The Shining) či Čínské čtvrti (Chinatown), přesto je provází velmi zajímavá historie.
Pětatřicetiletá americká herečka Emma Stone patří nepochybně k nejrespektovanějším a nejpopulárnějším osobnostem své generace v Hollywoodu. Má dar vybírat si role, jež kombinují divácký, kritický a akademický zájem, jak dokazuje její oscarový výkon v La La Landu. Její aktuální snímek Chudáčci půjde do českých kin koncem ledna a v USA patří mezi oscarové favority. V rámci jeho propagace se spolu s kolegy rozhovořila o svých nejoblíbenějších filmech, přičemž jejich volby vyvolaly pořádnou melu.