Proč byla zakázána epizoda Simpsonových s Michaelem Jacksonem? Její odstranění vypovídá o mnohém

Proč byla zakázána epizoda Simpsonových s Michaelem Jacksonem? Její odstranění vypovídá o mnohém
Simpsonovi | 20th Century Fox
Simpsonovi byli u zrodu ostřejších animovaných satir 90. let, které ještě nemusely reagovat na mediální a obecně společenskou přecitlivělost následných dekád. Tvůrci South Parku tak například postupem let přicházeli s kompletními epizodami, jimiž se omlouvali za některé nevhodné zesměšňování LGBTQ+ či jiných menšinových komunit. 
Simpsonovi
Simpsonovi
  • Disney+
  • O2 TV
89%
Také ve Springfieldu se nešlo zejména pro anglickou urážku daleko – český dabing, jak známo, ze seriálu navzdory své obrovské kvalitě učinil show přece jen přístupnější všem věkovým kategoriím. Celkem brzy to od Matta Groeninga a dalších autorů schytal i dříve nedotknutelný Jackson, jenž se v souvislosti s možnými sexuálními kontakty s dětmi začal vyšetřovat už roku 1993. Šílený Homer konkrétně popisuje další nešťastný Homerův den, kdy mu v pračce do růžova obarvená košile zajistí jednosměrný lístek na psychiatrii. Tam potkává obtloustného plešatého bělocha Leona Kompowskyho, jenž o sobě bez známek pochyb tvrdí, že je skutečným Michaelem Jacksonem. 
Pravda nevychází najevo až do konce, kdy už přesvědčený Homer přivleče proměněnou hvězdu showbyznysu do šílejícího Springfieldu – samozřejmě k následnému zklamání natěšených mas. Takovou zápletku v zákulisí podporoval i Jacksonův dlouho nepřiznaný dabérský kredit – až po letech vyšlo najevo, že postavu skutečně daboval. Tedy pouze její dialogy. Když Kompowsky zazpíval, slyšet jsme mohli hlas zpěvákova impersonátora Kippa Lennona, a to kvůli komplikovaným smluvním závazkům s Jacksonovým nahrávacím studiem.
Simpsonovi
Simpsonovi – Šílený Homer | 20th Century Fox
Epizoda, v níž se vtipně paroduje také Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem, by postupem let možná zapadla. Má kvality odpovídající silné třetí sezóně, v níž se ovšem našlo dost památnějších střípků včetně Homerovy definice, Rádia Bart nebo Homera na pálce. Kauza se nicméně automaticky vytvořila po premiéře Leaving Neverland roku 2019, kdy už deset let zesnulého Jacksona dávno obklopoval opar kontroverze (byť soudně nikdy prokázané). Účinkující Jimmy Safechuck v dokumentu líčil osobní letité zkušenosti s popovou star, která jej už před pubertou měla zahrnovat cennými dary a zvát jej na společné dovolené, následně i do postele na ranči Neverland.
Producent Simpsonových James L. Brooks reagoval dle svých slov nevyhnutelně a Šíleného Homera vyřadil z veřejného oběhu. ​​„Kluci, se kterými pracuji – s nimiž trávíme naše životy hádkami o vtipech – se na tomhle shodli,“ vyzradil Wall Street Journal verdikt posvěcený i Mattem Groeningem

„Tohle byla oblíbená epizoda. Máme s ní spojených hodně skvělých vzpomínek, a tohle nám rozhodně neumožňuje je zachovat. Jsem proti jakémukoli pálení knih. Ale tohle je naše kniha a máme právo vyjmout jednu kapitolu," hájil se oscarový režisér s scenárista Ceny za něžnost či Lepší už to nebude.
Simpsonovi už v té době byli pod palbou veřejnosti ani ne za minulé „hříchy“, jako spíš za přetrvávající kroky, jež část publika považovala za necitlivé. Týkalo se to zejména postavy indického prodavače Apua, již daboval Američan Hank Azaria a která měla zosobňovat přežité etnické stereotypy. Virálně na to poukázal hlavně indický komik Hari Kondabolu a také režisér Michael Melamedoff jejich dokumentem The Problem with Apu. Oblíbená postava tak ze seriálu v tichosti zmizela a sám Azaria zalitoval, že se takto podílel na utužování triviálních představ o  přistěhovalcích. 
Simpsonovi
Simpsonovi
Simpsonovi
Simpsonovi
Simpsonovi
Roku 2020 tvůrci definitivně učinili přítrž etnicky nesouznějícímu dabingu, když letitý bělošský dabér doktora Dlahy Harry Shearer musel uvolnit místo afroamerickému herci Kevinu Michaelu Richardsonovi. Homer rovněž v posledních sériích skoro přestal se škrcením Barta a seriál takto zohledňuje moderní postoje či problematické tendence přepisování kulturní historie. Epizoda s Michaelem Jacksonem se ostatně roku 1992 žádné vědomé diskriminace nedopustila a zpětně by mohla spíš významně zastupovat mediální, potažmo zábavní reflexi vyvíjející se kauzy či kompletního diskurzu o vetovaných osobnostech a širších souvislostech. 
Bouře proti Zrození národa, kde bílým hercům roku 1915 začernali obličeje a vyzdvihovali hrdinné skutky Ku-klux-klanu, je samozřejmě jedna věc. Blokovat epizodu jinak globálně populární, církví i dalšími vládními či humanitárními organizacemi oceňované show, a to jen kvůli pozdějšímu, s příběhem daného dílu nesouvisejícímu skandálu hostující osobnosti, je něco trochu jiného. Každý si musí o takovém přístupu ke kulturnímu dědictví udělat obrázek sám.
Podívejte se na žebříček nejlepších animovaných seriálů podle databáze Kinoboxu.
Zdroje: SlashFilm, Wall Street Journal, The Guardian