Za každou cenu chtěl mít na stole fotku Spider-Mana a zapsal se do dějin. Sedmdesátiletý americký herec J. K. Simmons s cholerickým novinářem J. Jonahem Jamesonem srostl a více či méně psychopatické polohy mu obecně svědčí. Zlatou sošku před deseti lety obdržel za strhující kreaci diktátorského hudebního instruktora v dramatu Whiplash, kde zužitkoval výhružnou vizáž šlachovitého plešouna i charakteristický hluboký hlas. Neúnavný pracant s divadelní průpravou, jenž se v televizi a následně i na stříbrných plátnech proslavil až po čtyřicítce, ale hravě zvládá i postavy, jež bychom následovali až na kraj světa.
Články 145
Nejdůležitější seriál 90. let měl první epizodu odvysílanou 17. prosince 1989, tedy přesně před pětatřiceti lety. Simpsonovi (The Simpsons) od autora a kreslíře Matta Groeninga začali svou přetrvávající pouť v show Tracy Ullman a zanedlouho se stali miláčky Ameriky, kterou tenhle satirický animovaný sitcom v ničem nešetřil. Příslušníci „vyšší nižší střední třídy“ obyvatelstva smyšleného Springfieldu se ostatně naučili nejen kousavě komentovat dobové dění a neměnnou lidskou povahu v jejích situačních extrémech, ale také kreativně parafrázovat všemožné vypravěčské normy, klišé či konkrétní kinematografické motivy. Zkusme si na 12 zvolených esenciálních a nepřekvapivě klasických epizodách ukázat, jak příběhy s Homerem, Marge, Bartem, Lízou a Maggie geniálně vrstvily detailně promyšlené, výstižné a nekonečně vtipné momenty.
Jeden z nejlepších seriálů všech dob byl revoluční v mnoha ohledech. M*A*S*H vydržel v éteru rovnou dekádu, má na kontě nejsledovanější televizní finále historie a během 256 epizod jsme poznali spoustu ikonických postav i jejich představitelů, jimž válečná satira z prostředí korejské války v několika případech udělala kariéru. Pouze jediná epizoda, konkrétně pak speciální „dvoudíl“ s pořadovými čísly 150 a 151 nesoucí název Naše nejlepší okamžiky (Our Finest Hour), ale svedla dohromady úplně všechny. Aby ne, když tvůrci zkraje sedmé sezóny sáhli ke vzpomínkovému sestřihu zarámovanému jako velké interview, čímž mimo jiné inspirovali hrstku podobně laděných epizod Simpsonových (The Simpsons).
Dotknout se těch soukromých výšin, kam ukládáte vlastní sny, může být někdy zvláštní. Své by mohla vyprávět šedesátiletá americká herečka s italskými kořeny Marisa Tomei, která před jednatřiceti lety k údivu všech, snad kromě mnoha hlasujících, převzala Oscara za svůj průlomový výkon v komedii Můj bratranec Vinny. Zatím poslední filmová teta hraného Spider-Mana skousla hořkou pilulku nesmyslných konspiračních teorií, získala další dvě oscarové nominace a po padesátce se připojila k největší filmové sérii dekády. Tehdy jí pro změnu vyčítali, že pro kanonickou roli je pořád příliš atraktivní.
Protáhněte tři celkem obyčejné děti a jedno humanoidní slůně hyperprostorem předaleké galaxie a možná doletíte tam, kde náročné publikum na chvíli přestane breptat nad tím, jak moc Disney akorát rozvrací stěžejní kánon Skywalkerů. První dvě dostupné epizody osmidílné série Star Wars: Bludná banda (Star Wars: Skeleton Crew) sotva představily přiznané eso v podobě Jediho Juda Lawa, a přece stačí vtáhnout relaxačním poznáváním fantaskního světa optikou dětských hrdinů, jako vystřižených z amblinovských produkcí 80. let. Víc zatím nečekejte a budete opatrně spokojení.
Simpsonovi (The Simpsons) už mají nejsilnější léta za sebou. Tehdejší výjimečný autorský tým, dobové preference, dění v kultuře a politice či prostá skutečnost, že tenhle animovaný sitcom byl ve své kategorii průkopníkem, společně zanesly vrcholné chvilky seriálu doprostřed devadesátých let. Často citovaný konsenzus staví na piedestal řady tři až osm, což dělá přes 130 epizod napěchovaných humorem, z něhož šli hlavně Američané do kolen i přesto, že Krusty, Homer či pan Burns vrhali posměšné dorty převážně na jejich otupělé obličeje. Jednou ale do reálného absurdistánu jménem Springfield zamířila postava tak skutečná, až jí po setkání s lenivým, nezodpovědným a pohodlným zahřívačem televizního gauče nezbylo nic jiného, než se vyhlásit za jeho nepřítele – právě epizoda Homerův nepřítel je přitom dle hodnocení diváků na největší světové filmové databázi IMDb tou nejlepší.
To je ale prekérka. Nejen hollywoodští scenáristé se zasazují o regulování rostoucího vlivu umělé inteligence i prostřednictvím soudních žalob, jež souvisí také s porušováním autorských práv. Málokdo přitom tušil, že velké technologické společnosti včetně Applu, Mety či Nvidia trénují své AI-chatboty mimo jiné na desítkách tisíc filmových a seriálových replik, jež se přetahují z uložiště textových titulků OpenSubtitles. Umělá inteligence se tak učí psanému i mluvenému projevu tak obšírně, že Shakespeare by nestačil zírat.
Na středeční večer televize Prima vyčlení hlavní vysílací prostor šviháckému a ležérně suverénnímu detektivovi Adamu Hrdinovi s tváří Jana Nedbala. První epizoda příhodně nazvané osmidílné série Hrdina, dostupná už s předstihem na službě Prima+, rozprostírá tradiční americkou zápletku o suspendovaném svéhlavém poldovi, pohledné a zásadovější státní zástupkyni (Kristýna Boková) i letitém případu darebáka Brejchy (Jan Hájek). Ten je zapleten do pašování lidí z Albánie i vykořisťujících seznamek, jež provozuje s komplicem, drsnou advokátkou Skácelovou. Strnulejší televizní výprava a nenáročný příběh zatím nepřekáží až tolik a naopak je fajn, že karty jsou od začátku jasně rozdané. Zamíchat s nimi ostatně tvůrci moc neumí.
Je tomu pět let, co producenti Simpsonových (The Simpsons) rozhodli o odstranění kontroverzní epizody ze třetí série s názvem Šílený Homer (Stark Raving Dad), v níž vystupuje plešaté bělošské alterego popové hvězdy Michaela Jacksona. Roku 1992 ještě přípustný vtípek na adresu zpěváka, jenž už fyzicky potíral své etnické kořeny, začal být nevyhovující po premiéře šokujícího dokumentu Leaving Neverland, vynášejícího na světlo spekulativní obvinění z nepřístojného kontaktu s dětmi, jichž se měl Jackson dopouštět nejméně od poloviny 80. let. Tento krok potvrzuje tíhnutí k upozaďování historie v té formě, jakou jí propůjčovaly nevyhnutelně stárnoucí a z určitých dobových relevancí vychylovaná kulturní díla.
Bez hlášky „Ty jeden mrňavej!“ a následného škrcení vzpurného synka si dnes Simpsonovy nedokážeme představit. Cholerický Homer takto vychovával rošťáka Barta od raných sérií legendárního pořadu, který právě sype první epizody už z šestatřicáté řady. Hned tou úvodní, laškovně nazvanou finálem celé série, přitom mnohé překvapil. Na scénu totiž vrátil dlouho absentující a zdánlivě zavržený škrtící gag, který loni sám Homer odsoudil jako zastaralý.