Bludná banda je příjemným retrem. Dokazuje, že Star Wars by si měly dělat, co se jim zlíbí
Paralely s vlajkovou tvorbou Spielbergovy produkční společnosti Amblin, jejíž logo zdobí ikonický záběr z E.T. Mimozemšťana, šly na dračku už s rozborem trailerů. Příběh Bludné bandy startuje na planetě At Attin, která vypadá jako futuristická vize Země z řady filmových i televizních utopií – jen s trochu různorodějším obyvatelstvem, jehož školou povinné potomstvo podléhá fantazii a snům o rošťáckých dobrodružstvích úplně stejně jako děti lidského pokolení. Skoro čekáte, kdy zpoza nějakého rohu příjemného předměstí, po němž kloužou nadnášené dopravní prostředky, opravdu vykoukne Spielbergův marťan.
Děti v nezáživné škole, zakládající si na poctivé docházce, zrovna skládají test hodnotící způsobilost k jejich budoucímu povolání. Úplně stejně jako Simpsonovi v jedné klasické epizodě, kde Bartovi vyšel místo tuláka policista a Líze zvěstovali mateřský úděl hospodyně. Právě v tenhle významný den hlavní hrdina Wim zaspí, žene se kluzákem lesní zkratkou a narazí na pohřbený „chrám Jediů,“ jím uctívaných hrdinů z již vybojovaných bitev s Impériem, v jejichž stopách by se chtěl vydat a vymanit se z nudné byrokratické nabídky At Attinu. Jenže tenhle chrám je ve skutečnosti hvězdnou lodí, a když Wim i s trojicí vrstevníků její trosku za tmy prozkoumává, spící stroj se samovolně vznese a překvapenou mládež odnese „síla ví kam.“
Návrat domů, byť bez E.T.-ho roztomilého provolávání, tak bude hlavní náplní pořadu, který tentokrát cílí opravdu i na ty nejmenší. A to není vůbec špatně, pokud tvůrci v čele s Jonem Wattsem (trilogie Spider-Man v rámci MCU) zachovají retro náladu vyprávění v natolik sympatických a oddechových dimenzích. Pro jednou nemusí být vůbec ke škodě nelámat si hlavu s Hvězdou smrti nebo nejtemnějšími oponenty magické Síly. Jako padouchy tu prozatím máme pirátskou flotilu prahnoucí po kreditech, a to z té nejzákladnější hamižné motivace. Druhý díl přisypává záhadu kolem rodné planety ztracenců, jež bude možná daleko cennější a význačnější, než si vůbec dovedli představit.
Po sedmdesáti minutách jsme víceméně na prahu těch vysněných a nyní už pro děti spíš obávaných dobrodružství. Ale už nyní je jasné, že s nalezeným mentorem za zády se banda do svých pokojíčků tak snadno nevrátí – na paty jim budou dusat minimálně silně namotivovaní piráti (hamižnost znásobená senzační vidinou odměny, která je snad ekvivalentem zemské Atlantidy). Na rozdíl od Rošťáků, kteří k netušeným artefaktům pochodovali do podzemí, seriál přenáší dětského zvídavého ducha do celé smyšlené galaxie a poklad dosud formuje velmi alegoricky. Má jím být totiž celá planeta, odkud se děti nedopatřením ztratily, a to rovnou to děsivě rozlehlého kosmu.
Už tím tvůrci možná avizují, že tady jde v prvé řadě o Lucasův svět, který můžou i nejmenší diváci poznávat také prostřednictvím zvolna budované mytologie. Zkušenější Star Wars nadšenci si z prvních dvou epizod nic nového neodnesou, i oni by ale po sérii zklamání v čele s Akolytkou mohli ocenit, že předaleká galaxie se vypravěčsky i žánrově rozpíná jednoduše tak, jak se jí zlíbí. Zatím moc na jistotu, ale také bez otravných kiksů a hrozby toho, že se zevnitř zhroutí pod vlastním odkazem.
Prohlédněte si žebříček nejlepších sci-fi seriálů dostupných na službě Disney+, kde vychází také Bludná banda.
75%
Jon Watts a David Lowery zrežírovali vítaně nostalgické intro, které nezahlcuje popisnou expozicí. Místo toho dětské hrdiny rázem vytrhává z prostředí „retrofuturistické Země“ a odpálí je za dobrodružstvím rozmanité galaxie, kde je snad lépe poznáme a budeme objevovat, jaké tajemství vlastně jejich všední a velmi povědomá planeta ukrývá. A třeba dojde i na záživnější fanservice pro nadšence, i když poctivé větvení neobjevených světů by mělo hrát prim.