A už je to tady. V USA aktuálně probíhají ostře sledované prezidentské volby. Již brzy tedy bude jasno, zda se v Bílém domě zabydlí demokratická kandidátka Kamala Harris, nebo se sem po menší odmlce vrátí Donald Trump. Republikánské želízko stále zůstává jednou z nejkontroverznějších osob na (nejen) politické scéně a minulý týden se do českých kin podívalo drama The Apprentice: Příběh Trumpa (The Apprentice) o jeho podnikatelských začátcích. Je tedy ideální doba na to si připomenout jeho filmové a seriálové pokusy.
Články 15
Pokud k tomu máte vlohy, hrát filmového padoucha může být velice vděčné. Mnozí ikoničtí herci a herečky to preferují před úlohami klaďasů, které sice mají větší prostor a navrch i sympatie dané morálně žádoucím postojem. Skvělí záporáci jsou kořením průměrných žánrových filmů a tažnou silou těch hodnotných a kreativně napsaných produkcí, v nichž neříkají jen prázdné fráze, jde z nich strach a nutí k zamyšlení. Ať už jde o zcela smyšlené psychopaty, mocné byznysmeny s předobrazy v realitě nebo o kontroverzní historické figury, následující seznam zaměřený na oscarové herecké výkony v záporných rolích představí výkvět těch vskutku památných filmových postav. Americká Akademie možná zcela ignorovala Anthonyho Perkinse v Psychu, Jacka Nicholsona v Osvícení (The Shining) nebo Roberta Mitchuma v Lovcově noci (The Night of the Hunter) i Mysu hrůzy (Cape Fear), avšak v minimálně v těchto případech vložila Oscara do těch správných úlisných rukou.
Lidé s poruchou osobnosti, jimž se v lékařských kruzích dříve říkávalo psychopati, tvoří dle průzkumů přibližně jedno procento populace. Projevy jejich mentální či emocionální odchylky mohou být různé. Následující filmové postavy odpovídají těm nejrealističtějším popisům.
V kinech stále řádí elitní pilot Pete Mitchell v podání Toma Cruise, jenž tuto roli oživil po neskutečných 36 letech. A není v tom sám. Premiéru si v týdnu odbyl rovněž Jurský svět: Nadvláda, v němž vystupuje trojice herců z původního, tři dekády starého filmu. Návraty ke kořenům a ke klasickým protagonistům jsou zkrátka v kurzu a pro mnohé herce jde o vítaný způsob, jak oživit či minimálně okořenit jejich kariéru, která s postupujícími roky nevyhnutelně ustupuje omladině.
V úterý 24. června zemřel v americkém New Yorku herec Eli Wallach. Představitel filmových padouchů (a nejen jich) měl tuhý kořínek, dožil se 98 let. Proslavily ho westernové klasiky jako Sedm statečných (1960) nebo Hodný, zlý a ošklivý (1966), kde si zahrál pod taktovkou Sergio Leoneho vedle Clinta Eastwooda.
Jak se pozná přesah filmového díla? Počtem ocenění to není. Kupříkladu Vlk z Wall Street (2013) nedosáhl ani na jednu sošku Oscara. A stejně se kvůli němu sešla pestrá skupinka psychiatrů, biologů, teologů, finančních a dalších analytiků, aby o nejnovějším filmu režiséra Martina Scorseseho debatovali. Filmový vědec, kritik či recenzent chybí. Diskusi vede ekonom Tomáš Sedláček.
Robert Miller (Richard Gere) slaví 60. narozeniny a vypadá to, že mu nic nechybí. Je miliardář, podnikatel a úspěšný finančník. Má věrnou manželku (Susan Sarandonová), inteligentní dceru, která pro něj pracuje ve firmě (Brit Marlingová) a mladou (relativně) milenku (Laetitia Castaová). A právě se chystá uzavřít obchod, který mu vydělá dalších pár set milionů. Všechno klape.
Hrdina na cestě rozpadající se krajinou má jediný cíl – dostat do bezpečí sebe, své potomstvo a bývalku, která si jako bonus vzala na cestu nového chlapa.
Jsou pecky, které projdou kinosály, aniž by je širší publikum zaregistrovalo, přestože mají co nabídnout. A jsou i pecky, které projdou kinosály pro jistotu dvakrát v naději, že obnovená premiéra přinese kýžené zisky a uznání… a dopadnou naprosto stejně. Takový je případ Skvělých chlapů. Pravda, není to zrovna nejlepší doporučení, přesto rozhodně stojí za to film vidět.
Jak říká klasik, ani peklo nezná zlobu zhrzené ženy...