Novinka Konkláve (Conclave) se řítí do kin jako jeden z titulů, který může hlasitě promluvit do žebříčků filmů roku a blížící se oscarové sezóny. Má k tomu ostatně všechny předpoklady. Za kameru totiž usedl čím dál vyhledávanější režisér Edward Berger, jehož adaptace knižní klasiky Na západní frontě klid (Im Westen nichts Neues) si došla pro devět oscarových nominací, z čehož čtyři proměnila. I tentokrát se obklopil silnou látkou a potvrzuje, že se rozhodně vyplatí jeho kariéru sledovat.
Články 19
Přestože s pohádkami si dílo spisovatele Stephena Kinga obvykle nespojujeme, jeho dva roky starý román Pohádka (Fairy Tale) v názvu extra nemystifikuje. Příběh o fantaskní paralelní dimenzi obývané obry a prosáklé magií okamžitě putoval na hollywoodskou dražbu, a přestože zprvu se přihlásilo studio Universal, adaptace nakonec skončí v autorské domovině A24 a bude mít odpovídající formu desetidílné série. A co víc, scénář právě upravuje a o režii jedná věhlasný filmař Paul Greengrass, známý díky třem částem bourneovské franšízy nebo Kapitánu Phillipsovi.
Letos na podzim uplynou tři roky od doby, kdy se Daniel Craig nadobro rozloučil s rolí agenta 007 ve snímku Není čas zemřít (No Time to Die) a my zároveň dostali zatím poslední bondovku. Všechny fanoušky od té doby zajímá, jaký směr vytyčí další éra s novou bondovskou tváří. Jenže zatímco na jméno nového představitele si zřejmě ještě nějaký čas počkáme, producenti už začínají údajně kroužit okolo několika kandidátů na režii.
Originální hloubavé filmy stojící na scénáři a výjimečných hercích přece nevymřely. V listopadu do světových kin dorazí konspirační thriller z církevního prostředí Conclave, v němž stejnojmenná ceremonie u příležitosti volby nového papeže nabere netušené dramatické obrátky. Knižní bestseller Roberta Harrise adaptují renomovaný scenárista Peter Straughan (Jeden musí z kola ven) a režisér Edward Berger, autor oscarového hitu Na západní frontě klid. Ralph Fiennes, Stanley Tucci či John Lithgow v prvním traileru protahují neochabující herecké svaly ve strhující konverzačce s artovým podhoubím, která by měla od podzimu uspokojovat i festivalové publikum z celého světa
Zdaleka nejelitnější špión kinematografie, před nímž by Bond zalezl do hluboké jeskyně, je spjatý s písní Extreme Ways od Mobyho, dynamicky střiženou akcí a hereckým představitelem Mattem Damonem. Ten si Jasona Bournea zahrál ve čtyřech filmech – Agent bez minulosti (2002), Bourneův mýtus (2004), Bourneovo ultimátum (2007) a Jason Bourne (2016). Studio Universal nyní potvrdilo vývoj dalšího dílu špionážní série, která zahrnuje rovněž spin-off s Jeremym Rennerem Bourneův odkaz z roku 2012. Mohlo by jít o pokračování hlavní linie s Damonem, jenž bude jednat o svém návratu. Post režiséra dle webu Variety obsadí Švýcar Edward Berger, jenž loni na Netflixu uvedl oscarovou adaptaci Na západní frontě klid.
Nedávno jsme psali o tom, že zatímco v seriálech se objevuje stále víc sexuálních scén a motivů, filmy určené pro kina se naopak drží hodně zpátky. Zatímco přístup k lechtivým momentům se postupem času z různých důvodů proměňuje, jiný kontroverzní prvek audiovizuálních děl se těší dlouhodobé popularitě.
26. května uvede Netflix na streamovací platformu komediálně laděné válečné drama Krev a zlato. Za jeho vznikem stojí němečtí tvůrci a už z první upoutávky je jasné, že částečně opisovali od Hanebných panchartů Quentina Tarantina.
V pořadí 95. udělování nejprestižnějších filmových cen Oscar proběhlo v noci z neděle na pondělí. Tentokrát bez facek a trapasů, zato s několika překvapeními a pod nadvládou filmu, v němž postavy skáčou na anální kolíky a místo prstů mají párky. Sci-fi Všechno, všude, najednou s asijskými protagonisty a protagonistkami získala sedm Oscarů včetně toho pro nejlepší film, což by před rokem hádal opravdu málokdo. Čtyři nominovaní Češi vyšli naprázdno.
Každoroční festivalová sezóna je v plném proudu a jejím pomyslným završením bude samozřejmě předávání Oscarů. Sázkové kanceláře mají o favoritovi jasno a i někteří akademici či analytici nás navádějí k pravděpodobným výsledkům.
Britská akademie filmového a televizního umění rozdala v neděli 19. února v pořadí 76. výroční ceny BAFTA. A protože většina nominací se shodovala s těmi oscarovými, může se jednat o jasný signál, kdo si 13. března odnese plešatou zlatou sošku.