Profilový obrázek

Jan Sháněl

Jan Sháněl

Komentáře 90

Od nejnovějších
  1. A máme, co jsme chtěli
    A máme, co jsme chtěli (2023)
    8
    Michal Kunes Kováč představuje fajn dramedii A máme, co jsme chtěli. Režisérův debut rozebírá diverzitu mezi lidmi, komunistický režim a vztahy v rodině. Nabídl příjemnou sváteční atmosféru i dramatické či dojemné chvíle. Jedna rodina, jeden den a spousta hádek, tak by se dal shrnout děj filmu, ve kterém se sejde velká rodina Čechoslováků. Potkávají se 31. prosince1992 jako „bratři“, ale ráno už budou cizinci. Klidný silvestrovský večer narušuje „pouze“ spis usvědčující Daniela z kolaborace s StB a fakt, že ráno zanikne Československo. Samotnému rozpadu federace se snímek příliš nevěnuje a mnozí ho za to kritizují. Ale velké téma je rozdílnost lidí. Film často negativně zmiňuje minulý režim, který právě odlišnosti přísně trestala usiloval o jednotu. Výrazným prvkem jsou komunikační bariéry. Kromě češtiny a slovenštiny se ve filmu skrze francouzko-anglickou přítelkyni mluví těmito jazyky. Dále vidíme dítě sledovat televizi v němčině a zazní i ruská hymna. Jiné druhy bariér zase tvoří třeba rozdílné pohledy postav na svět, náboženská příslušnost nebo věk. Podobných náznaků je v komedii spousta a dobové zasazení je dobře doplňuje. Film si na sebe bere nelehký úkol pobavit a zároveň zůstat dramatický. Tedy musí správně skloubit humor a vážnost emočních okamžiků. Zvládá to ale skvěle. Například Amálie v podání Evy Holubové komentuje dlouhé čtení spisu stručnou hláškou: „Komoušům dal moji bábovku?“ Tyto momenty dobře rozbíjí napjatou atmosféru, avšak nijak ji nezakrývají. Pohoda a drama se doplňují a pomáhá tomu i skvělý střih. Tvůrci dokázali protipóly zkombinovat i do jednoho záběru, třeba když malá holčička kreslí obrázky na kolaborační dokumenty. A máme, co jsme chtěli je pohodová dramatická komedie, která chytře poukazuje na to, jak jsou lidé složití a jiní. Vytknout se jí dá, že občas mluví až moc v heslech. Navíc otevírá témata, kterým se příliš nevěnuje. Jinak ale poskytuje to, co poslední dobou tak moc nejde tvůrcům komiksů.
  2. Amerikánka
    Amerikánka (2024)
    8
    Film režiséra Viktora Tauše je, jak se dalo čekat, barevnou artovkou plnou spletitých paralel, která tlačí na emoce. Navíc se tenhle příběh stal. Amerikánka je silné drama, které v divákovi zanechá spíš hluboké dojmy než satisfakci nad dobře uzavřeným dějovým obloukem. Právě ten sledovat není snadné. Pomocí hry barev, kouzla střihu, hesel či symbolů, jako je brána u dětského domova, představuje film příběh malé Emy Černé. Ta zažívá strasti v rodině i zařízeních pro děti. Víc + rozhovor s Pavlou Beretovou: zde
  3. Velký pán
    Velký pán (2024)
    8
    Překvapivě chytré loutky. Snímek režiséra Radka Berana, který volně navazuje na jeho předchozí loutkovou pohádku Malý Pán, je milý dětský film. Zároveň nabízí i možnost se zamyslet. Příběh pojednává o lesní vesničce, kterou začínají ohrožovat Jeleňáci. Před nimi nabídne ochranu záhadný doktor Z a jeho roboti. Vše ale nakonec není tak, jak se zdá a v čele s Malým Pánem se musí vesnička postavit nečekanému nepříteli. Děj se lehce dotýká i předchozí pohádky, ale film si dobře stojí i sám o sobě. Originální loutkové provedení může působit zastarale a místy podivně, ale zároveň nabízí zážitek ze sledování zajímavě zpracovaných záběrů na českou přírodu a ručně vyrobené kulisy. Film má skvělý český dabing, který dřevěným panáčkům vdechuje život. Fajn pohádka nabízí i možnost k zamyšlení. Negativní vliv nových technologií a nebezpečí z šíření strachu snímek skvěle ukazuje pomocí záběrů na prázdný kiosek a postavy, které s hrůzou sledují chytrého muže v televizi. Scéna, kde roboti demolují jednu z chaloupek, jako by ukazovala technologie doslova ničící svět. Mladším z nás Velký Pán nabídne milý svět plný zábavných panáčků a humoru. Těm starším zase relevantní podtext, který odkazuje na modernizující se společnost a politické manipulace. Těch si lze všimnout v mnoha zemích včetně České republiky. Vytknout lze snímku leda snad, že podobné téma bylo zpracováno již mnohokrát.
  4. Výjimečný stav
    Výjimečný stav (2024)
    10
    Do temné bažiny humoru připlouvá koráb režiséra Jana Hřebejka, rozráží vlny a ukazuje, jak proplout skrz. Významný tvůrce českých komedií se vrací, aby opět pobavil promyšlenými vtipy, absurditou a spoustou hlášek. Tentokrát ale nezakládá na rodinné vánoční atmosféře, ani literatuře Petra Šabacha, jak je u něj zvykem. Nyní se znovu spojil s kolegou z České Sody Milanem Tesařem a v její notě společně představují satirický snímek o rozhlasu a dezinformacích. Pokud si v kině na Výjimečném stavu může být divák něčím jistý, tak tím, že se zasměje. Víc: web Generace 20
  5. Prázdniny s Broučkem
    Prázdniny s Broučkem (2024)
    6
    Máme tu celovečerní debut Jiřího Matouška - Prázdniny s Broučkem. Ten představuje komedii, ve které typická česká rodinka vyrazí k moři. Cestu sice vyšperkuje zánovní karavan, ale jinak film moc ničím nepřekvapí. Manželé zdědí polorozpadlou cestovní dodávku (Brouček). Vrak se jim podaří opravit a brzy s ním mohou vyrazit na plánovanou dovolenou – do Chorvatska k moři. Táta Honza (Lukáš Příkazký) nedbá na kamarádovo varování: „fordem tam, letadlem zpátky,“ a dupe na plyn. Rychlostí ne vyšší než 80 kilometrů v hodině rodinka vyráží na cestu, která může skončit v každé zatáčce. Lze vidět, že děj neoplývá žádnou zvláštní komplexitou a nejinak tomu je s celým filmem. Snadný příběh, jednoduché archetypální postavy a ne příliš promyšlený humor dělají z Prázdnin s Broučkem jednoduchou podívanou vhodnou pro pohodové rodinné večery. Těžko ale říct, čím snímek Jiřího Matouška oddělit od ostatních českých komedií poslední doby. A zkrátka to vypadá, že stejně, jako se při svém působení na FAMU inspiroval Franzem Kafkou, k tvorbě Aparátu cti. V případě Prázdnin s Broučkem zase sáhl do šuplíku s ověřenými způsoby, jak zaujmout co nejširší publikum. Na tom samozřejmě není nic přímo špatně, ale z filmu se tak stává nevýrazný pěšák, který v ničem nevystupuje z řady.
  6. Navalny
    Navalny (2022)
    10
    Navalnyj nebyl dokonalý a možná ani ne tak dobrý, jak jej dokument prezentuje. Ale byl přesně takovým, jakým bylo potřeba. Byl politickým odpůrcem v zemi, která nenabízí zrovna moc možností. V zemi kde byl zastřelen Boris Němcov, kde je vězněn Ilja Jašin, kde být demokrat, znamená být zločinec. Stejně jako mnozí další, i on obětoval život bojem proti zlu. A v tom, jak daleko se dostal, mu nepomohly pouze sociální sítě, ale i obrovská podpora, kterou v Rusku získal, kterou by možná neměl, kdyby zvolil více západní postup. Jestli bych ho chtěl vidět s "korunou" na hlavě? Nevím, ale rád bych si zanechal víru v myšlenku, že byl spíše geniálním populistou, nežli odhodlaným nacionalistou. V obou případech byl tou největší osinou v Putinově prdeli. A já chci, aby v tom zadku ještě dlouho trčel. Chci na Alexeje Navalného vzpomínat, jako na silného člověka, který bojoval proti zlu, který se nezastavil a který zemřel ve víře, že pomáhá své zemi. Chci na něj vzpomínat tak, jak jej prezentuje tento dokument.
  7. Proměna
    Proměna (2022)
    2
    Emoce-vtip-akce. Emoce-vtip-akce. Emoce-vtip-akce. Emoce-vtip-akce. Už se nudíte? Na YouTube je krásný, krátkometrážní animák. Je jednoduchý, kreativní, emoční a řeší důležité téma. Dostal jednoho Oskara a to je vše. Natočila ho jedna čínsko-kanadská režisérka. Ta samá režisérka natočila ještě „velkej“ film. Víte jaký je problém velkých filmů? Potřebují být vtipný, rychlí, jednoduchý a složitý zároveň, potřebují velké finále a hromadu gagů. Potřebují se líbit všem, potřebují vydělat peníze. Já vím, ten film je normální, průměrný animák, ale podle mě, je to fakt škoda. A možná jsem jenom snílek, který vidí všechno jednoduše, ale stejně bych se chtěl zeptat. Co takhle dělat filmy míň „velký“?
  8. Chlapec a volavka
    Chlapec a volavka (2023)
    9
    Fanouškovských pět. Zas jednou možnost užit si skvělou hudbu, animaci a moc zajímavý svět/y. Ve trochu komplexnějším a osobitějším podání si, myslím, každý opět něco najde. Ale je pravda, že hledat není snadný a musíte počítat i s tím, že možná nic nenajdete.
  9. Jednorožci vs. medvídci
    Jednorožci vs. medvídci (2022)
    10
    OMG yes. Tahle krvavě duhová Mononoke je něco, co by měl vidět ne jen každý Španěl. Řeknete si "Hmm to vypadá, jako zajímavá, kreativní sranda." A ona je, ale hlavně je překvapivě chytrá a dospělá. Přiznávám, možná bych si přeci jen víc užil vymletou, retardovanou řežbu mezi symboly něhy, ale občas se člověk musí trochu zamyslet ne? Tak si to pusťte a ideálně to neodkládejte rok jako já, ta španělština se dá. <3
  10. Barbie
    Barbie (2023)
    6
    Barbie je fajn překombinovaná komedie, která cílí na stupidní témata a ani je neumí vyřešit. Zesložitěně řečeno: humoristicky dobrá anekdota, ale bude-li jedinec dosti hlasitě a nediegeticky vizualizovat problematiku s bodem existence rovným Aldenově teorii disproporční mutability, dojde ke sumarizaci problému a vlivem apropriace se fóma invazivně rozšíří, což ve mne indikuje nitropusid. Anebo jednoduše: IMHO celkem fajn film, ale štve mě co řeší a ještě víc jak to uchopil.
  11. Asterix a Obelix: Říše středu
    Asterix a Obelix: Říše středu (2023)
    4
    Uznávám, že jsem se při prvních zmínkách udělával nad plakáty s ksichtem Zlatana Ibrahimoviče, které oznamovali další díl mnou tak milovaných komiksů. Pak mne ovšem negativní ohlasy přesvědčili skipnout kino a díky bohu za to. Ani nevím, proč píšu recenzi, protože není fakt o čem psát. Dvě hvězdy dávám spíš z lenosti, než že bych pro ně reálně viděl opodstatnění. Jedním slovem cringe, který nenabízí nic od hudby, přes kameru a vizuál, až po herecké výkony. Nejhorší je to asi z literárního pohledu. Příběh, postavy, dialogy, emoce a „humor“ jsou vyloženě odpadní. Vše doráží otřesný dabing. UF Je ovšem pravda, že originál si nestojí o moc lépe a nadabovat tento film musel být vskutku zážitek, proto jsem k českému příspěvku lehce shovívavý, i když Kohák by si nějaký ten exemplární trest možná přece jen zasloužil. :))
  12. Dámský gambit
    Dámský gambit (2020)
    10
    Dobrý konec je ten, který každý očekává, ten který dobře uzavře každou jednu postavu, který dokončí dějovou linku, podtrhne prezentovanou myšlenku a splyne s tónem celého filmu. Rovněž pokud chcete špatný nebo překvapiví konec, musíte podle něj vystavět celý film. Šťastný, nešťastný i tajemný ending musí být stavěn. K dobrému směřuje špatné a k špatnému dobré, nebo silná myšlenka. U nečekaného zas zpětně jasné zřetelné schody, nikoli zmatení a nelogičnost. Skvělý seriál mimochodem, jeho konec jsem zde nevyzradil, přesto jsem ho já sám trefil takřka přesně dopředu a přesto jsem jej prožíval. Také proto jsem zde, spíše k filmu jako takovému, než ke konkrétnímu počinu, definoval dobrý konec. Protože ten dle mého netvoří napnutí: "jak to asi dopadne?", ale jeho dopad na celý film. Jinak řečeno u dobrého filmu odhalí správná dedukce nejlepší možný závěr. Nepočítáme-li totiž s chybou v dedukci, jiný konec by logicky v nějakém ohledu nedával smysl. Dobrý film nám může napoprvé dedukci zesložitit či úplně znemožnit, ale zpětně ji musíme být schopni vytvořit vždy.
  13. Etiketa 2 (DÍLY 23-43)
    Etiketa 2 (DÍLY 23-43) (2004)
    6
    IMHO seriál zastaralý jako sama etiketa, která pro mne představuje soubor často směšných pravidel, jež i v těch lepší případech pokrytecky popírají svou dobrou podstatu a dnes již tvoří více toxicity než slušnosti. Ale má to dobrý výklad. Je to krátké, výstižné a určitá bizarnost prakticky všeho nakonec tvoří recesivní, vtipnou podívanou a spoustu příležitostí se o něčem s přáteli pohádat.
  14. Dungeons & Dragons: Čest zlodějů
    Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)
    10
    Takových ukázkových 5, které neindikují perfektní film, ale prostě jen perfektní D&D srandu. Film, který dokonale naplnil své možnosti a mohu ho tak doporučit každému kdo holduje D&D, dračáku nebo třeba larpu. Pro vás ostatní to pak bude "jen" fajn blockbuster.
  15. Wallace a Gromit: O chloupek
    Wallace a Gromit: O chloupek (1995)
    10
    Rozbor filmů, jako je tento, mne nanejvýš uchvacuje. Je až k nevíře, kolik práce se dá v na první pohled tuctové animované srandě přehlédnout. Close shave bude pro mne navždy připomínkou složitosti filmové zábavy a věřím, že bude i mím prvním krokem, k jejímu rozluštění.
  16. Síla psa
    Síla psa (2021)
    6
    Doufal jsem v jednoduchý citový příběh, okolo Oscarově zahrané postavy, ale ten by asi nedostal 12 nominací za bravurně překombinované dějové linky a lavinu problematických témat. Zato bych si ho asi užil až do konce.
  17. Menu
    Menu (2022)
    6
    Jeden z nejzajímavějších filmů roku 2022 a zároveň ne? I recommend this, but… SPOILER Přijde mi, že film otevírá víc dveří, než je schopen zavřít. 108 minut jsem hledal něco víc. Nakonec jsem dostal uzavření jedné postavy a část jedné myšlenky. Jinak jsem viděl film, dá se říct, bez konce? Se stále jedním stejným motivem, který je zajímavý, ale stejně jako Král Theden, stojí sám. Ale damm ten potenciál...
  18. Bullet Train
    Bullet Train (2022)
    10
    Chytrý scénář, úžasná akce a humor, miluju ty barvy! Takový Tarantino feel měl naposledy Parazit a jen Brad Pitt dokáže vypadat cool v UwU kloboučku. Pár věcí zde může některým vadit, ale já nemám co kritizovat. <5
  19. Ježek Sonic 2
    Ježek Sonic 2 (2022)
    6
    Druhej Sonic je lepší než první, ale dělá stejný chyby. Nic méně vzhledem k jeho podstatě lze polemizovat o tom, zda se vůbec o chyby jedná. Sonic prostě chce být průměrný film a tak jím je. Průměrný rodinný popcorn s fajn odkazy, humorem a skvělím Jimem Carreym.
  20. Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství
    Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)
    8
    Osobně bych byl raději, kdyby byl druhý doktor více o Strangeovi, než o Vandě a budování mnohovesmíru, ale s tím jsem ani nepočítal. Celkově jsem viděl velmi podivný Marvel, v němž je hodně cítit Raimiho horror kariéra, které jsme, oproti jeho pavoukům, nikdy moc nefandil. Navíc mi sem moc nesedí, ale to může vycházet pouze z mé osobní zaryté averze vůči hororům. I tak bych řekl, že je film víc noice než meh a je myslím škoda, že nenechali Sama režírovat třeba Venoma dvojku. :) 70% vtip > jump scare (Pro upřesnění, neříkám, že Raimi film kazí, naopak ho spíše drží nad vodou, jen bych prostě na tomto místě v Marvel pexesu viděl raději úplně jiný film.)
  21. Matrix Resurrections
    Matrix Resurrections (2021)
    6
    Matrix 4 není špatnej. Akce je horší a celkově žádná sláva, nevyužitá hudba, podivné kostýmy... Nic méně to není tak hrozný, nadchnul mě scénář, pár fajn nápadů, herci pohoda, vizuál celkem fajn (ačkoliv místy je to lehce kruciální :D) Nakonec nemůžu říct ani, že by byl úplně dobrej. DOSLOVA 3*
  22. K zemi hleď!
    K zemi hleď! (2021)
    8
    Humor mi nesedl na 100 % spíše tak na 50. Celkově mi přijde, že film velmi dobře ukazuje, v jakých sračkách žijeme, jen právě extrémní humor to posouvá lehce nad absurdum, což je možná i cílem, ale já bych prostě raději zůstal v mírnějších vlnách. Také je možné, že jsem prostě jen suchar, nebo humor vůbec není přehnaný, a to jsme pak opravdu v prdeli. :DD Každopádně to rozhodně neznamená, že bych se nebavil a potitulkovka lepší jak všechny Marvely. :PP
  23. Red Notice
    Red Notice (2021)
    6
    Velmi mi sedl humor a dobří herci hrají dobře, ale jen proto nemůžu dát nad 3 hvězdy filmu, který se víc než nesnaží. Ačkoliv jsem se stále celkem dobře bavil, nedočkal jsem se ničeho zajímavého. Raynolds hraje skvěle svou oblíbenou roli sama sebe a Johnson s Gal Gadot ho doplňují na prázdném papíře, kde stojí vše na této trojici. Plot twist, který byl první zajímavou události je zničen humorem a jeho následnou ignorancí, pak jako by někdo film ustřihl a místo konce dal trailer na druhý díl. Fajn jednohubka...
  24. Black Widow
    Black Widow (2021)
    8
    Lehce nadhodnocuji, přízvisko widow mi za black sedí více než panther, tak ať se trochu prohodí procenta. (O TTS a CM ani nemluvě) Jinak průměrný, možná lehce podprůměrný Marvel, ze kterého trošku cítím vynucení fanoušky a nedostatek tvůrčí nápaditosti.
  25. Ano, šéfe!
    Ano, šéfe! (2009)
    4
    Ano, šéfe!, aneb ukázka psychického týrání v TV. Zdeněk je nepochybně zábavný a mnohdy je jeho agrese opodstatněná, či v rozumné míře. Často ale přestřelil a v takových momentech se mi dělalo doslova zle, a to ne z jídla, nýbrž z pan Pohlreicha. Navíc je z pořadu jasně vidět, že je na nadávání lidem přímo založen, a to už je opravdu k zamyšlení...
  26. DOTA: Dračí krev
    DOTA: Dračí krev (2021)
    8
    Jako malý jsem trpěl absencí počítače a DOTU jsem tak nikdy nehrál. Od její seriálové anime adaptace jsem tedy nic moc nečekal. Dokud mi ji ovšem nedoporučilo asi 10 lidí. Poté se mé očekávání o dost nafouklo, ale i přes to se celkem naplnilo. Jak jsem psal DOTU jsem nikdy nehrál, a tak nemohu hodnotit samotnou adaptaci, avšak jako člověk nedotčen předlohou jsem si užil parádní fantasy anime se super charaktery a těším se na 2. sérii.