Amerikánka

80%
Amerikánka
„Jsem skála! Jsem útes! Jsem síla, kterou nedokážete zlomit!“ říká Ema Černá, zvaná Amerikánka. Jako malá se ocitla v dětském domově, dospívání strávila v pasťáku, devadesátá léta na ulici. Podle skutečného osudu jedné Češky, kterou v devadesátých letech potkal režisér Viktor Tauš, vzniklo divadelní představení, jeho filmový záznam, kniha Davida Jařaba a nyní také film nepodobný jakémukoli jinému. Teatrální, extravagantní, expresivní film Amerikánka je příběhem o holce, kterou nedostali.



Recenze: Amerikánka

Kinobox.cz
80%

Konečně jsme se dočkali vyhlížené Amerikánky, jíž se v mnoha ohledech daří naplnit nemalá očekávání. Viktor Tauš realizoval svůj dosavadní opus magnum a nabídl nesmlouvavý, ale přesto ne uzavřený film, který není tak nepřístupný, jak se tváří, a to přestože je nekompromisní a přinejmenším v našem kontextu unikátní.


marie-kolarova
marie-kolarova
2 980 bodů
8
Sled emocí v barvách poskytuje originální vhled do nitra dítěte, dospívající dívky a dospělé ženy. Fantastický výkon Kláry Kitto. Především oceňuji, že něco takového bylo vytvořeno, protože film se výrazně liší od standardní tuzemské produkce. Odvážně otevřený prostor pro diváka, aby na sebe nechal působit obraz, píseň slova, báseň, a dotýkal se emocí na základě vlastního prožívání. Záměrně nejednoznačný, nikoliv však nudící film. Vše shrnula jedna divačka: „Nevím, co si teď mám o tom myslet. Musím to nechat na sebe působit.“
Myslivir
Myslivir
1 844 bodů
9
Po čertech divný film. Ale divný tím dobrým, zdravým a zábavným způsobem. Smát se až na nějaké výjimky sice asi nebudete, ale stylistická forma je natolik hravá, invazivní, subjektivizovaná a surrealistická, že i když mnohdy nebudete mít páru, co se vlastně děje, sledování snímku zůstane nečekaně vzrušujícím. Příběh o holce, která toužila zamířit do zlaté země možností, ale nejenže se nedostala ani do Ameriky, ona zůstala uvězněná i v tehdejším Československu. A pominu-li samotný závěr sugestující jakousi kritiku minulého režimu, zastřešující poselství snímku o nezlomnosti a nekonečném kruhu opouštění vlastních dětí se stává neuvěřitelně historicko-společensky univerzálním. To by filmu snad i dalo větší potenciál zabodovat v zahraničí, žel bohu sázka padla jiný, formou mnohem konvenčnější snímek. Uznávám však, že pro většinu lidí stravitelnější a pochopitelnější snímek. Abych byl totiž 100% fér, na speciální projekci filmu na akademické půdě nám byl samotným režisérem Viktorem Taušem za doprovodu jeho maniakálního jokerovského smíchu poskytnut jakoby plánek na klíč k dešifrování Amerikánčina symbolismu, zejména pak práce s barvami. A to mi při chápání tohoto unikátního díla dává jistou výhodu.
Jan Sháněl
Jan Sháněl
1 721 bodů
8
Film režiséra Viktora Tauše je, jak se dalo čekat, barevnou artovkou plnou spletitých paralel, která tlačí na emoce. Navíc se tenhle příběh stal. Amerikánka je silné drama, které v divákovi zanechá spíš hluboké dojmy než satisfakci nad dobře uzavřeným dějovým obloukem. Právě ten sledovat není snadné. Pomocí hry barev, kouzla střihu, hesel či symbolů, jako je brána u dětského domova, představuje film příběh malé Emy Černé. Ta zažívá strasti v rodině i zařízeních pro děti. Víc + rozhovor s Pavlou Beretovou: zde


Dodatečné informace

Původní název:
Amerikánka (více)
  • Česká republika Amerikánka
  • Česká republika Girl America
Premiéra v ČR:
26. 9. 2024
Distributor:
Bioscop
Země původu:
Česká republika
Přístupnost:
12+
Ocenění:
Žádná ocenění

  • „Amerikánka je vyprávěna jako gejzír pestrých vzpomínek plných barev, života a snů. A byť ve filmu na první pohled není skutečné nic, všechno, co uvidíte, skutečné je. Všechno. Příběh. Postavy. Jizvy. Všechno je autentické. Děti zde hrají opravdové postavy opuštěných dětí, a jelikož jsou samy převážně z dětských domovů, plní příběhy svých postav vlastními osudy. Excesivní prožitek má sílu změnit pohled na svět. Amerikánka takovým prožitkem je,“ uvedl ke snímku režisér Viktor Tauš.
  • Film získal čtyři ocenění včetně hlavní ceny od poroty dětí na Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana v Ostrově. Amerikánka se může pochlubit hlavní cenou od poroty dětí - Ostrovským dudkem v kategorii od 13 do 18 let. Porota dětí udělila také cenu Ostrovského dudka za nejlepší dívčí herecký výkon Kláře Kitto. Dále byl snímek oceněn zvláštní cenou odborné poroty pro hraný film za dílo s největším morálním akcentem. Cena byla udělena „za osobité ztvárnění závažné společenské tématiky dětí a mládeže, které neměli v životě tolik štěstí“. Na slavnostním vyhlášení získal od dospělé poroty Čestné uznání také režisér Viktor Tauš „za originální přístup k problematice opuštěných dětí“.
  • „Amerikánka mi pomohla spojit dva zdánlivě rozdílné světy. Vrátila mi ve mně opuštěný svět výtvarného umění a vnesla světlo do pomalu vyprazdňujícího se světa audiovize. Ale hlavně, mě pomohla formulovat otázku, co to vlastně znamená formulace vizuální podoby reality,“ prozradil Jan Kadlec.