Jiří Dvořák: Filmy a seriály
Jméno herce Jiřího Dvořáka znají diváci z televize, divadla i dabingu. Pokud bychom ale měli jmenovat nějakou roli, kterou s ním máme nesmazatelně spojenou, jistě by to ve většině případů byl čert Uriáš z kouzelné pohádky Anděl Páně (2005).
Ve filmografii Jiřího Dvořáka bychom ale našli mnoho dalších skvělých projektů. Mezi nejlepší filmy Jiřího Dvořáka tak určitě patří válečné drama Vůně vanilky (2001), pohádka Tři životy (2007), válečné drama Operace Silver A (2007), kriminální seriál Ďáblova lest (2009), pohádka Šťastný smolař (2012), kriminální seriál Ztracená brána (2012), gangsterka Příběh kmotra (2013), televizní komedie Osmy (2014), kriminální seriál Labyrint (2015), romantická komedie Pohádky pro Emu (2016), pohádka Anděl Páně 2 (2016), historické drama Balada o pilotovi (2018), drama Můj strýček Archimedes (2018), biografické drama Toman (2018), seriál Chlap (2022) a retro minisérie Volha (2023).
Jiří Dvořák Anděl Páně
Když se v roce 2005 Jiří Dvořák stal čertem Uriášem asi netušil, jakého úspěchu tato pohádka dosáhne a že se téměř okamžitě zařadí mezi pohádkové klasiky jako S čerty nejsou žerty nebo Tři oříšky pro Popelku. Výborný a vtipný příběh v kombinaci s úžasnými hereckými výkony a krásnými exteriéry šumavské přírody udělaly své a diváci roky toužebně volali po pokračování, kterého se dočkali po dlouhých jedenácti letech! Důvodem tak dlouhých příprav byl fakt, že všichni, kdo se na úspěchu snímku podíleli včetně Ivana Trojana v roli anděla Petronela, režiséra Jiřího Stracha a scenáristy Marka Epsteina byli odhodláni do druhého dílu jít jen v případě opravdu kvalitního scénáře. To se naštěstí povedlo a v roce 2016 do kin zamířil Anděl Páně 2.
Jiří Dvořák Ďáblova lest
Dlouholetá spolupráce Jiřího Dvořáka s režisérem Jiřím Strachem se začala psát již v roce 2001, kdy spolu natočili drama Vůně vanilky a od té chvíle spolupracovali na mnoha televizních i filmových projektech. Jedním s nich je i kriminální třídílná minisérie Ďáblova lest (2009), ve které se Jiří Dvořák ujal role komisaře Sumary. Stejnou úlohu si o čtyři roky zopakoval i v pokračování Ztracená brána (2012) a v obou případech mu byli hereckými partnery Ivan Trojan a Aňa Geislerová. Více zajímavostí zde.
Jiří Dvořák Volha
V retro seriálu Volha (2023) připadla Jiřímu Dvořákovi postava příslušníka StB, což je úloha, kterou ztvárnil i v televizním dramatu Můj strýček Archimedes z roku 2018. Zajímavostí je, že za celou dobu jako kapitán Labský ani na okamžik nesundá své brýle s tmavými skly. Seriál Volha se setkal s poměrně nadšenými ohlasy, a to hlavně díky skvěle zachycené retro atmosféře, pro kterou udělali tvůrci skutečně, co mohli.
Jen pro Kryštofa Hádka maskéři vytvořili tři paruky. Výroba jedné trvala zhruba sto padesát hodin. Celkově bylo vyhotoveno třicet kotlet, sedm paruk, dvacet knírů, dva plnovousy a dvě brady. Pro menší role a komparzisty pak dalších asi sto dvacet masek. A podobné to bylo i s dobovými vozy, kterých bylo potřeba více než sto. S kostýmy pomohli i lidé, protože pro minisérii Volha probíhal výkup dobového oblečení. Sešlo se ho tolik, že vyšlo zhruba na pět set kostýmů. Celkově jich bylo použito asi dva a půl tisíce. A občas přispěli samotní herci, například Stanislav Majer hrál v seriálu v bundě po svém otci. Více zajímavostí naleznete zde.