Tenkrát v Hollywoodu

80%
Tenkrát v Hollywoodu
Tenkrát v Hollywoodu (Once Upon a Time in Hollywood) je akční komedie a devátý film Quentina Tarantina. Příběh se odehrává v Hollywoodu v roce 1969, kde sledujeme zvolna uvadající kariéru herce Ricka Daltona a rezignovaný život jeho přítele a osobního kaskadéra Cliffa Bootha. Tarantino velmi úzkostlivě střežil zápletku filmu a především její vyvrcholení. A také těm, kteří ještě film neviděli, lze jen doporučit, aby měli jen minimum informací. Herecké obsazení některých reálných postav navíc nabízí milovníkům Tarantinových filmů možnost hledat a nacházet spoustu zábavných paralel a spojení.



Recenze: Tenkrát v Hollywoodu

Kinobox.cz
65%

K ikonické filmové dvojici také patří i rovnocennost hereckých výkonů, což zde neplatí. Brad Pitt totiž rezolutně strhává pozornost na sebe svým lakonickým flegmatikem, jenž problémy řeší úsměvem nebo pěstí, nejlépe obojím naráz (nemluvě o jeho rozkošném psovi).

Kinobox.cz
70%

Jinak jsem ale rád, že Tarantino neměl svázané ruce a mohl na plátně onanovat přesně podle svých představ, aniž by mu do toho studio nějak kecalo. To je dnes dost vzácné. A vlastně se mi toto jeho dílo líbilo více než jiná nedávná, protože jsem tentokrát měl docela přesnou představu, co a jak chce svou onanií divákovi říct a jakou hru s ním hraje.


Brenan88
Brenan88
47 170 bodů
9.5
Prozatím je pro mne nový Tarantinův snímek filmem roku. Užil jsem si každou vteřinu a na konci jsem si jen povzdechl jak rychle mi to celé uteklo. Těžko napsat něco víc, abych neprozradil nějakou perličku, kterých se ve filmu mimochodem ukrývá obrovské množství. Finále je jen třešničkou na dortu. Dlouho jsem se tak nepobavil. PS: Leo a Brad na hrad!
Chrustyn
Chrustyn
43 674 bodů
8
Tarantino je znám jako mistr dialogů, cinefil a režisér krvavých a nepředvídatelných filmů, které skládají poctu starému Hollywoodu a filmu jako takovému. Nyni skládá poctu Hollywoodu konce 60. let se vším všudy a opět točí film pro sebe a své fandy a na publikum neznalé jeho tvorby zvysoka kašle. Tentokrát je problém vše pobrat i pro opravdové filmové fanjšmekry, protože Quentin odkazuje na filmy a seriály, které zná opravdu jen pár vyvolených a tak se může stát, že i pro fanoušky jeho předchozích filmů, bude Tenkrát v Hollywoodu těžko stravitelným kouskem i díky své prakticky tříhodinové délce. Pokud však divák pronikne a nechá se režisérem vést, bude unesen a když už si neužije veškeré odkazy, tak minimálně herecký koncert úvodního dua a divoký konec, kterým si Quentin, opět vytváří svou alternativní verzi minulosti.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 594 bodů
10
Když se řekne ´Once Upon a Time...´ každého filmového fanouška okamžitě napadne, jak v této větě pokračovat dál, neboť se pod tím schovává několik málo skutečně slavných filmů. Rozhodně tedy není náhoda, že dávný videofanda Quentin Tarantino pojal název svého snímku, jako poctu Hollywoodu, zcela stejně. A je to pocta skutečně ohromná. A to by samozřejmě nebyl Tarantino, aby určité věci nepojal, jako obvykle v určitých kruzích, poněkud kontroverzně. Jeho fantazie, jak už víme, je naprosto bezbřehá, a tak to celkově vypadá tak, jak vypadá. Natočil snímek svým vlastním jedinečným způsobem plný fikce, avšak zakořeněné na skutečnostech. Vlastně je to pojato jako taková nepatřičná satira a pokud se někdo v jistých ohledech cítí pohoršen, povedlo se. Tarantinův rukopis je tedy znát v každé scéně, takže se divák opět dočká uměle protahovaných scén a dlouhých dialogů, při kterých s napětím čeká, co se z oné scény nakonec překvapivě vyvrbí. Nejslavnější scénou z celého snímku asi zůstane ta, kde vystupuje postava Bruce Lee. Může tuto kontroverzi něco překonat? Bruce Lee je coby mistr v bojovém umění znám a tak situaci vyobrazeném v tomto snímku si nedokázal představit nikdo. Tarantino však ano a po filmové stránce se toho prostě nebál. V podstatě je to povedená fikce stejně jako s Adolfem Hitlerem ve snímku ´Hanebný parchanti´ (2009). Ve filmu se fantazii meze nekladou a Tarantino si toho je plně vědom. Děj, plný nejrůznější příběhů a etud, také obsahuje nemalé množství postav a vůbec se v diváckém vnímání nepletou, což už tento fakt vykazuje profesionální zručnost. Výprava snad už lepší být ani nemohla. Vizuální stránka konce šedesátých let je tak věrná, že by jeden i věřil, že se všichni posunuli v čase a v té době skutečně natáčeli. K tomu výborný soundtrack a skvělá kameramanská práce, díky čemuž je zachycena veškerá podstata věci. Po prvním shlédnutí se může divák krapet tvářit kysele, ale po druhém s určitým odstupem už více uchopí tu správnou podstatu. Tarantino, právě jako videofanda, si možná tohle natočil především pro sebe, neboť se baví nejrůznějšími žánry. Svým způsobem se tak obklopil vzpomínkami na filmovou minulost. A nakonec, proč ne. Snímek pro někoho těžkopádný, ale jinak mistrovské filmové dílo, které musí, stejně jako každý jiný film, teprve uzrát.


Dodatečné informace

Původní název:
Once Upon a Time... in Hollywood (více)
  • USA Tenkrát v Hollywoodu
  • USA Once Upon a Time... in Hollywood
  • USA C'era una volta a… Hollywood
  • USA Érase una vez en… Hollywood
  • USA Once Upon a Time in Hollywood
  • USA Vtedy v Hollywoode
Premiéra v ČR:
15. 8. 2019
Distributor:
Falcon
Země původu:
USA, Velká Británie, Čína
Přístupnost:
12+
Rozpočet:
95 mil. USD
Tržby:
374,3 mil. USD (celosvětově)
Knižní předloha:
Čeština:
Tenkrát v Hollywoodu je dostupný s českými titulky a českým dabingem

Podobné


Powered byJustWatch

  • 12. června 2018 byli diváci v kinech překvapeni, že plánované 70mm projekce filmu 2001: Vesmírná odysea (1968) v legendárním kině Cinerama Dome byly náhle nahrazeny jiným filmem z tohoto období - Krakatoa: Na východ od Jávy (1968). Ve skutečnosti byl 2001 přesunut na jiné plátno uvnitř ArcLight Hollywood a markýzy pro Krakatoa: Na východ od Jávy byly součástí prací na druhém dílu filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019), aby se obnovil vzhled Los Angeles z roku 1969.
  • Podle Quentina Tarantina, kdykoli se zmiňoval o projektu Tenkrát v Hollywoodu, označoval ho za své "Magnum Opus".
  • Quentin Tarantino byl kurátorem a moderátorem "filmového maratonu swingujících šedesátých let" s filmy, které ovlivnily film Tenkrát v Hollywoodu, který byl před uvedením filmu vysílán v televizi v 80 zemích. Tarantino řekl: "Společnost Sony Pictures mi dala k dispozici svůj katalog Columbia Pictures, abych mohl vybrat sérii filmů reprezentujících dobu, v níž se Tenkrát v Hollywoodu odehrává, tedy Swingující šedesátá léta. Jsem nadšený, že mohu tyto filmy hostit, abychom si je mohli společně vychutnat." Do výběru bylo zařazeno deset filmů: Bob & Carol & Ted & Alice (1969), Kaktusový květ (1969), Easy Rider (1969), Model Shop (1969), Bitva o Korálové moře (1959), Getting Straight (1970), The Wrecking Crew (1968), Hammerhead (1968), Gunman's Walk (1958) a Arizona Raiders (1965). (Ne všechny filmy byly uvedeny ve všech zemích.)