Otec

86%
Otec
Oscarový Anthony Hopkins hraje v dojemném dramatu osmdesátníka, jehož zasáhla Alzheimerova nemoc. Přestože ho starostlivá dcera přesvědčuje o opaku, sám si odmítá připustit, že se o sebe již nedokáže postarat. Jeho život v rozlehlém londýnském bytě připomíná bloudění labyrintem. Lidé mění podobu, nábytek rozmístění, vzpomínky splývají s realitou. Důmyslně vystavěný film o postupném mizení záchytných bodů utvářejících identitu člověka pouze nevypráví, ale nechává nás vše prožívat spolu s protagonistou. (Febiofest)



Recenze: Otec

Kinobox.cz
80%

The Father je v součtu obdivuhodně vybalancovaným počinem, na který se zásluhou promyšlené formální stránky dívá příjemně, ovšem zároveň vám u něj zřejmě bude neskonale smutno. Alzheimerovu chorobu ukazuje bez uměle dramatických filmových příkras a jeho emoce zůstávají přirozené i v silném závěru, jenž si zachovává ambivalentní ráz. Podobně jako Rain Man zůstává dodnes nejznámější a nejkvalitnější filmovou výpovědí o autismu, tedy o vrozené mentální poruše, Father se může stát etalonem pro díla, která se rozhodnou prozkoumávat mysl lidí trpících ve stáří Alzheimerem. A my ostatní bychom ho neměli brát na lehkou váhu, neboť sami nemůžeme tušit, jaký osud nás pod neúprosnou tíhou času potká.


Brenan88
Brenan88
47 170 bodů
8
The Father je hereckým koncertem pana Hopkinse. Žasnu a smekám. Neuvěřitelný herecký výkon dělá z už tak výborného filmu lahůdkovou citovou záležitost. Snímek tak upřímný a smutný. Jen těžko se při sledování ubráníte slzám. tohle je příběh, který se může stát každému a ukazuje následky nemoci v nezkreslené formě.
Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
8
Sir Hopkins a jeho oprávněný druhý Oskar. Filmařsky velice kvalitní pohled na stařeckou demenci v její nejhorší fází, kdy dotyčný neví, co je pravda a co ne. A v tomto případě to neví ani divák a o to zábavnější až napínavější podívaná to je. Hopkins fenomenální.
Pete69
Pete69
33 033 bodů
8
Film o Alzheimerově nemoci a útrapami, kterými si prochází okolí nemocného, ale hlavně on sám.. Anthony Hopkins opět ukázal, jaký je herec a je to opravdu vynikající podívaná. Trošku to působí, jako konec herecké legendy, ale já doufám, že tohoto herce uvidíme v dalších rolích.. Film diváka doslova emocionálně vysaje na samotné dno, ale přesto stojí za to ho vidět. Hluboké, autentické, přitom důstojně.

Dodatečné informace

Původní název:
The Father (více)
  • Velká Británie Otec
  • Velká Británie The Father
  • Velká Británie El padre
  • Velká Británie The Father - Nulla è come sembra
Premiéra v ČR:
18. 9. 2021
Země původu:
Velká Británie, Francie, USA
Rozpočet:
6 mil. USD
Tržby:
21,03 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Otec je dostupný s českými titulky

Podobné


Powered byJustWatch

  • Florian Zeller chtěl pro tuto roli speciálně sira Anthonyho Hopkinse. V roce 2017 poslal Hopkinsovi scénář a čekal na odpověď. Mezitím neusiloval o produkci s žádným jiným hercem v hlavní roli. Řekl, že kdyby Hopkins s filmem nesouhlasil, pak by se pravděpodobně místo toho natáčel ve francouzštině.
  • Sir Anthony Hopkins si byl tak jistý, že Oscara za nejlepší mužský herecký výkon roku 2020 prohraje se zesnulým Chadwickem Bosemanem, že se předávání cen nezúčastnil a raději zůstal v rodném Walesu. Údajně požádal producenty o vystoupení prostřednictvím Zoomu, ale ti jeho nabídku odmítli. Oproti tradici byl vítěz ceny pro nejlepšího herce vyhlášen jako poslední, až po vyhlášení vítěze nejlepšího filmu. Producenti přehlídky později přiznali, že tak učinili proto, že také očekávali Bosemanovo vítězství a chtěli, aby ceremoniál skončil převzetím ceny jeho rodinou se slzami v očích. Hopkins šel dokonce brzy spát, takže zmeškal vyhlášení, že vyhrál (cenu za něj převzal hlasatel Joaquin Phoenix). Po probuzení a vyslechnutí zprávy Hopkins rychle zveřejnil na Instagramu děkovnou řeč, v níž přiznal, že „tohle opravdu nečekal“, a vzdal Bosemanovi hold.
  • Třetí ze tří celovečerních filmů, na kterých spolupracovali herec Sir Anthony Hopkins a spisovatel Sir Christopher Hampton. Filmy jsou [v pořadí]: A Doll's House (1973), The Good Father (1985) a Otec (2020).