Věhlasný režisér František Vláčil spolupracoval se scenáristou Jiřím Křižanem dvakrát, avšak věhlas Pasáčka z doliny (1983) výrazně překonalo jejich o několik let starší dílo. Stíny horkého léta (1978), jež se po letech vracejí do tuzemských kin, jsou dodnes vtahující sondou do lidské duše ve zlomových momentech, kdy člověk nemá osud ve vlastních rukou.
Články 17
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
Na iVysílání České televize se objevil ke zhlédnutí snímek Je třeba zabít Sekala režiséra Vladimíra Michálka z roku 1998, jenž tehdy získal rekordních 10 Českých lvů. Proslulý „moravský western“ a „antická tragédie“ v jednom má dodnes velmi vysoké hodnocení na filmových databázích a je oceňovaný pro svou serióznost a krutý pohled na lidskou (či specificky českou?) povahu. Možná by se však slušelo podívat se na film trochu jinýma očima.
Nákladné a dlouhotrvající natáčení se přetavilo v pestrý, tematicky i žánrově bohatý snímek, jehož rozpětí i po dvou dekádách od premiéry bere dech. Historické melodrama Ondřeje Trojana Želary rozhodně není bez chyb, přesto se za něj po letech nikdo ze zúčastněných nemusí stydět.
Herec a prezident Mezinárodnícho filmového festivalu Karlovy vary, 76letý Jiří Bartoška, je od čtvrtečního večera v motolské nemocnici kvůli problémům s dýcháním.
Tento týden se do kin po dlouhých odkladech dostává nejdražší český film všech dob – Jan Žižka od režiséra a producenta Petra Jákla. Film byl z velké části financovaný Američany, má mezinárodní obsazení a je původně natočený v angličtině. (V kinech poběží i dabovaná verze.) Poslední informace říkají, že Jan Žižka vyšel na 450 milionů korun. Jaké jsou ostatní dosud nejdražší české filmy?
Není každý den posvícení... Představujeme nejhorší současné české filmy podle uživatelů Kinoboxu. Vstup jen na vlastní nebezpečí.
Čerstvě ukončená šestidílná minisérie Devadesátky, jenž působivě zpracovává vyšetřování zásadních zločinů, k nimž došlo na území České republiky na konci minulého tisíciletí, vzbudila nezvykle velký divácký zájem. Nejde však zdaleka o jediný povedený tuzemský seriál s kriminální tematikou, jenž zde v posledních letech vznikl. Následující tituly si díky svým kvalitám rovněž zaslouží pozornost.
Dnes večer si v televizi můžete připomenout snímek pojednávají o mediálně známém vězni, útěkáři a potenciálním vrahovi Jiřím Kajínkovi, který dostal před dvěma roky milost od prezidenta České republiky. Vraťme se však do roku 2010, kdy do kin vstoupil film Kajínek, pod nímž byl coby režisér prvně podepsán Petr Jákl. PŮVODNÍ TEXT Z ROKU 2010: Nejslavnější český „uprchlík“, který několikrát překonal vězeňský perimetr, se dočkal vlastního celovečerního filmu. Filmová revoluce českého filmu, nebo důkaz tvůrčích omezení?
Osudná láska, nemilosrdná lež. Jiří Macháček a Eva Herzigová. V televizi si v těchto dnech můžete pustit romatnické drama Vladimíra Michálka z roku 2014. Při té příležitosti otevíráme recenzi "Pohádkáře". PŮVODNÍ TEXT: V pohádkáři Vladimír Michálek pokračuje ve volném adaptování knižních předloh. Literaturu Báry Nesvadbové doplnil spolu se scenáristou Markem Epsteinem o detektivní zápletku a vhled do duší mužů, kteří se potácejí mezi láskou k ženám a vlastním dětem. V hlavních rolích Jiří Macháček, Eva Herzigová, Aňa Geislerová, Anna Linhartová a Matěj Hádek.