Vydělat desítky milionů dolarů a shrábnout pár prestižních ocenění bývá ve filmové branži měřítkem úspěchu, ale jak jsme už mnohokrát poznali, ty zásadnější a srdci publika bližší hodnotící parametry občas vězí v neomylném testu časem. Vykoupení z věznice Shawshank (The Shawshank Redemption) o premiéře před třiceti lety zaujalo kritiky, ale do kin se chodilo spíš na Forresta Gumpa a Pulp Fiction, jimž rozdávala pozlacený obdiv také oscarová Akademie. Nenápadný příběh o vězeňském vykoupení a spasení z pera Stephena Kinga ovšem v maratónském běhu přes kinosály, domácí nosiče, kabelové reprízy a internetovou chválu prokázalo takovou nadčasovost, že i neúnavně pobíhající Forrest a Tarantinův popkulturní kaleidoskop mohou závidět.
Články 7
Abychom uvěřili dění na plátně, musíme potlačit nedůvěru a přistoupit na hru, kterou s námi filmaři a filmařky hrají. Ale co když pohyblivé obrázky přijímáme tak ochotně proto, že jejich princip už dávno dobře známe?
What a feeling…! Čtyřicet let po premiéře Flashdance si vybavujeme zejména chytlavou píseň od Irene Cara, která kritikou ztrhanému snímku zajistila prestižního Oscara. A vyzývavé taneční kreace tehdy devatenáctileté Jennifer Beals, jejichž ikonickou stylizací režisér Adrian Lyne pozvedl jinak jednoduchý příběh o dívce, která už nechce svařovat ve špinavé pittsburghské továrně a rozhodne se protančit do baletní školy. Snímek zůstává pozoruhodnou směsicí, která v mnohém revoluční osmdesátá léta vystihuje svou zpátečnickou estetikou i progresivními sociálními a genderovými myšlenkami.
Je tady Halloween a především ve Spojených státech nastává období, kdy se lidé rádi u televize bojí. A jelikož každý fanoušek si jistě čas od času libuje v napínavých hororových příbězích, následující list 40 oblíbených hororů od 40 známých režisérů, jenž dal dohromady server IndieWire, určitě přijde k chuti.
V devadesátých letech měly filmové komiksy to nejlepší teprve před sebou. U nás byla situace ještě horší, protože po revoluci putovali na pulty českých obchodů jen ti nejznámější hrdinové a komiks byl poměrně dlouho v našich končinách vnímán jako zábava čistě pro malé děti (nezávisle na brutalitě některých anti/hrdinů).
Čekali jsme dlouho, ale konečně jsme se opět dočkali! Dočkali jsme se českého filmu, který je tak bizarní a špatný, až je zábavný a doporučuji jeho návštěvu. Naposled se to stalo tuším u filmu Isabel, a film Daria s ním má ledacos společného (např. démony a Norberta Lichého)!
Profesor Phillip Goodman (Andy Nyman, kterého jsme před 15 lety viděli v komedii s Karlem Rodenem) se zabývá odhalováním šarlatánů a parapsychologických podvodníků. Pak ale dostane dopis od svého kolegy / idola Charlese Camerona, který totéž dělal před několika desetiletími, a nyní došel k názoru, že šel falešnou cestou... protože duchové opravdu existují!