Michael Kirk Douglas je dnes považovaný za jednu z největších filmových hvězd, takže je skoro surreálné si představit, že ve skutečnosti strávil celý svůj život ve stínu mnohem větší osobnosti, svého otce a giganta zlaté éry Kirka Douglase. Dnešní popkultuře je samozřejmě časově blíž Michaelova éra, takže se možná jeví, že svého otce dokonce přerostl, to je ale jen iluze dobových trendů.
Články 24
Být ženou v branži, kde se chlapi s žílami na bicepsech ohání velkými kvéry a cedí drsné hlášky směrem k protivníkům, jež se chystají oddělat, není jednoduché. Maskulinní osmdesátá léta, kdy kinematografie jako čelní hvězdy uznala Arnolda Schwarzeneggera a Sylvestera Stalloneho, přesto otevřela prostor také hrdinkám, které nemohou čekat na pomocnou ruku. Silné ženy v akčních filmech, ať už těch dobrodružných, hororových či komediálně laděných, v některých případech ještě nesetřásly sexuální objektivizaci, ale mužům to dokázaly nandat a obstarat i lidštější, empatický přístup.
Herecká sláva je pro někoho krásná. Ale většinou také nevděčná a pomíjivá, což dobře charakterizuje vzrušující kariéru sedmdesátileté oslavenkyně Kathleen Turner. V 80. letech jste v kinech nemohli vídat populárnější ženskou tvář, s jejímiž hladkými rysy ostře kontrastoval nízký hluboký hlas. Všestrannou herečku po deseti letech na výsluní doběhly závažné zdravotní komplikace a alkohol. Ten jí byl zpočátku utěšujícím prostředkem, nadělal ale spoustu problémů v jejím osobním životě. Své autoimunitní onemocnění však dlouho tajila, útočiště našla na jevištích a za Hollywoodem, pro který sem tam natočí filmový štěk či televizní hostovačku, se ohlíží s nezaměnitelnou otevřeností a cynismem.
Růže mají trny a ty bodají i po letech zdánlivě bezstarostného manželství. Když se žena jednoho dne probudí v honosné vile a zjistí, že svého tvrdohlavého manžela vlastně potajmu nenávidí, je zaděláno na tragédii s pořádnou hrstí černého humoru. Válka Roseových (The War of the Roses) z roku 1989, nejznámější režisérský počin Dannyho DeVita s Kathleen Turner a Michaelem Douglasem, dostane filmového nástupce z dílny režiséra Jaye Roache (Šokující odhalení). Znesvářené manžele si v nové adaptaci stejnojmenné knihy Warrena Adlera z roku 1981 zahrají Benedict Cumberbatch (Doctor Strange) a Olivia Colman (Favoritka).
Pokud k tomu máte vlohy, hrát filmového padoucha může být velice vděčné. Mnozí ikoničtí herci a herečky to preferují před úlohami klaďasů, které sice mají větší prostor a navrch i sympatie dané morálně žádoucím postojem. Skvělí záporáci jsou kořením průměrných žánrových filmů a tažnou silou těch hodnotných a kreativně napsaných produkcí, v nichž neříkají jen prázdné fráze, jde z nich strach a nutí k zamyšlení. Ať už jde o zcela smyšlené psychopaty, mocné byznysmeny s předobrazy v realitě nebo o kontroverzní historické figury, následující seznam zaměřený na oscarové herecké výkony v záporných rolích představí výkvět těch vskutku památných filmových postav. Americká Akademie možná zcela ignorovala Anthonyho Perkinse v Psychu, Jacka Nicholsona v Osvícení (The Shining) nebo Roberta Mitchuma v Lovcově noci (The Night of the Hunter) i Mysu hrůzy (Cape Fear), avšak v minimálně v těchto případech vložila Oscara do těch správných úlisných rukou.
Když se někdo zmíní o sci-fi filmech, většina fanoušků má po ruce alespoň obecný kanonický přehled. Nejdůležitější je pravděpodobně Vesmírná odysea (2001: A Space Odyssey), nejslavnější Star Wars, nejfilosofičtější na západě Blade Runner a na východě Stalker. Ke sci-fi se minimálně jednou přikloní snad každá velká režisérská osobnost, neboť v nesnadné charakterizaci a ohraničení tohoto žánru spatřují možnosti pro nekonečně kreativní vyjadřování, ať už vizuální nebo příběhové. Ve většině případů sci-fi filmy vychází z jiných kulturních zdrojů včetně literatury a komiksu, v dnešní době často rozvíjí či remakují klasická díla a série. V tomto článku se ovšem zaměříme na osm finančně nejúspěšnějších sci-fi historie, jejichž námět pramení přímo z myslí filmařů a neopírá se o žádné přidružené médium nebo značku.
Do kin přichází novinka chváleného režiséra Matthewa Vaughna, který se proslavil hlavně brutálními akčními komediemi plnými nespoutaného a často až do absurdity hnaného násilí. Ať už jde o nápaditou parodii na superhrdinské branky Kick-Ass či o tři filmy ze série Kingsman, Vaughnova krvavá estetika si opakovaně vyžádala distribuční rating R. Novinka Argylle: Tajný agent (Argylle) si však vysloužila pouze PG-13. Co to znamená?
Příbuzenské vztahy jsou v Hollywoodu nezanedbatelné. Stejně jako ve většině obchodních sfér, v nichž vás předchází reputace vašeho rodiče nebo staršího sourozence. Za víc než století, během něhož platí především herci a režiséři za hvězdy, jejichž filmografie nabývají kanonických rozměrů, se vyrojila řada rodinných klanů s vícegeneračním rozsahem. Následující dynastie jsou v Hollywoodu nejúspěšnější z hlediska kvality i kvantity filmových děl, na nichž se podílely.
Když se rozhodnete pořádat svatbu na druhém konci světa, kde piráti nejsou jen pohádkovými postavami z knížek pro děti, musíte počítat s tím, že se vám oslava může ošklivě zvrtnout, stejně jako Jennifer Lopez v romantické komedii Shotgun Wedding.
Sandra Bullock hned ve dvou snímcích, závěrečný díl Jurského světa a dokument věnující se tuzemským válečným veteránům. Jsou tu další Komentáře týdne, tentokrát poměrně kritické hlasy na adresu loňských a letošních filmových přírůstků. Inspirujte se. Vaše názory uvádíme bez jakýchkoli redakčních úprav.