České televize už finišují svou klasickou televizní sezónu a pomalu vytahují svůj tradiční vánoční program. Čekají vás ovšem nejen první vánoční filmy, ale také záplava komiksovek či filmových klasik.
Články 29
Nezpochybnitelná ikona stříbrného plátna, jež proslula jako představitel tvrdých chlapů a současně autor mnoha oceňovaných filmů, to je Clint Eastwood. Které jeho snímky byste rozhodně neměli minout?
Pokud byste měli jmenovat dvě nejvýraznější tváře amerických westernů, dost možná by padla jména Johna Waynea a Clinta Eastwooda. Oba ztělesňovali archetypy drsných kovbojů, kteří na nebezpečném Divokém západě zjednávali pořádek – i když každý trochu jinak. Ačkoli se oba ve své době stali vzorem pro mnoho zámořských mužů a vytvořili určitý maskulinní ideál, jejich přístup se výrazně lišil.
Ikonické komediální duo Bud Spencer a Terence Hill má na svém kontě nespočet slavných komedií, na kterých vyrostl zejména v 80. a 90. letech v našich končinách snad každý. Existuje pak jeden film, jenž v souvislosti s touto dvojicí naskočí každému snad ihned – Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (...altrimenti ci arrabbiamo!). Právě tato taškařice slaví aktuálně 50 let od své italské, tedy domovské, premiéry. Je proto ten nejlepší čas podívat se na to, proč je zrovna tento jejich počin považován za ten nejoblíbenější a nejzábavnější.
Jméno Sergia Leoneho je spojené především s klíčovými díly spaghetti westernů, jejichž kvality dalece přesáhly brakové rámce svého žánru a zařadily se mezi nejobdivovanější tituly všech dob. Hodný, zlý a ošklivý (1966), Tenkrát na Západě (1968) nebo také mafiánský román Tenkrát v Americe (1984) se pravidelně objevují v žebříčcích nejlepších filmů, Leone však mohl svou poměrně skromnou filmografii rozšířit i o příspěvek v žánru, který bychom od něj nejspíš nečekali – totiž z komiksu.
Robert De Niro musí v libovolném žebříčku nejvlivnějších amerických herců historie okupovat nejpřednější pozice. Jeho unikátní neústupné charisma, oddanost svým rolím a variabilita, s níž se chápe všech žánrů od lehké komedie až po horor, z něj učinily nedotknutelnou ikonu a osobnost, jejímž názorům veřejnost naslouchá. Pět snímků, v nichž si zahrál, figuruje v žebříčku sta nejlepších filmů americké kinematografie dle tamního filmového institutu. A skutečné klenoty můžeme nalézt i mezi více přehlíženými a upozaďovanými díly, v nichž manhattanský rodák zářil především v 80. a 90. letech.
Pedro Almodóvar, jeden z nejslavnějších evropských filmařů a držitel dvou Oscarů za filmy Mluv s ní a Vše o mé matce, letos v Cannes uvedl svůj krátkometrážní queer western Strange Way of Life. Půlhodinový snímek s Pedrem Pascalem a Ethanem Hawkem uvedla rovněž španělská kina a v USA ho od října distribuuje společnost Sony Pictures Classics. Věhlasný tvůrce v něm unikátním způsobem rozvádí maskulinitu, která je pro westernový žánr zásadní.
Nemusíte hrát upovídanou postavu jako Woody Allen nebo Jim Carrey, abyste se zapsali do filmové historie. Často bohatě stačí, když hrdinové a hrdinky místo slov jednají a nabídnou pohled, z něhož zamrazí. Následující kladné filmové postavy milujeme a věšíme si jejich plakáty na zeď navzdory tomu, že většinou sotva otevřou ústa. Anebo možná právě proto.
Co se děje v našem mozku, když se díváme na film? Tuhle otázku si filosofové kladou už dlouho, v posledních dekádách se k nim přidali i neurovědci. A ti mají k tématu opravdu hodně co říct.
Jak lépe zakončit akční či westernovou podívanou než strhující přestřelkou, v níž si to udatní hrdinové konečně rozdají se zákeřnými padouchy? Leckteré pamětihodné finále stojí za připomenutí, a tak se pojďme společně prostřílet desítkou ikonických závěrů filmů.